Dober teden dni pred božičem je vlada sprejela odlok, s katerim je dovolila v štirih statističnih regijah z najboljšo epidemiološko sliko (gorenjska, obalno-kraška, osrednjeslovenska, goriška), v katerih so bile takrat odprti tudi trgovine z oblačili in obutvijo, avto saloni ter športne trgovine, prečkanje občinskih mej. A pogoj je bil, da mora imeti vsak, ki se giba med občinami, na telefonu nameščeno aplikacijo #OstaniZdrav, kar je dvignilo kar nekaj prahu v slovenski javnosti, oglasili pa so se tudi pravni strokovnjaki, ki so menili, da je tak odlok sporen oziroma celo neustaven.
"Če vas bo policist našel v drugi občini in ne boste imeli naložene aplikacije, sledi kazen," je ob sprejetju odloka o omejitvi gibanja dejal notranji minister Aleš Hojs. Odlok je bil sprejet 13. decembra, v veljavi pa je bil od 15. do vključno 23. decembra.
Ob odloku močno naraslo število prenosov aplikacije
Zanimivi so podatki o številu prenosov aplikacije v času od 13. do 23. decembra, ko je bilo znano, da bo aplikacija obvezna za prehajanje meje občine. V enajstih dneh je bilo zabeleženih 153.193 prenosov aplikacije za sistema Android in iOS. Do 12. decembra pa je bilo skupno od sredine avgusta, ko je bila aplikacija na voljo za sisteme Android (za iOS je bila na voljo od 1. septembra), opravljenih 203.890 prenosov aplikacije, kažejo podatki na spletni strani ministrstva za javno upravo. Po 23. decembru je število prenosov aplikacije spet močno padlo. Skupno si je do danes aplikacijo preneslo dobrih 333 tisoč uporabnikov sistema Android in še skoraj 36 tisoč uporabnikov operacijskega sistema iOS.
Zadevo je že ob sprejetju odloka na blogu komentiral ustavni pravnik Andraž Teršek, ki je bil prepričan, da je bil ta odlok neustaven. Trdil je tudi, da svojega telefona ne bi kazal policistom brez sodnega naloga. Takrat sta za medije odlok o obvezni uporabi aplikacije ob prehajanju občinskih mej komentirala tudi nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič ter ustavni pravnik Rajko Pirnat. Oba sta menila, da je zadeva najmanj sporna, če že ne protiustavna. Oglasila se je tudi pravnica Nataša Pirc Musar, ki pa je vladi očitala, da je odlok diskriminatoren.
Hojs na očitke o diskriminaciji odgovoril z verigami
Na očitke o negativni diskriminaciji tistih, ki pametnega telefona nimajo, je Hojs za TV Slovenija odgovoril: "Poglejte, ko vas policija ali upravljavec ceste pozimi opozori, da je prelaz Vršič zaprt, da je preveč snega in da je pot mogoča zgolj, če si namestite verige, je zadeva zelo podobna. Kdor želi, si bo verige namestil, kdor pa ne, pa tam čez ne bo šel. Že večkrat sem povedal, da nikakor ne želimo nikogar diskriminirati. Tisti, ki so starejši, ranljive skupine, za njih je po našem mnenju bolje, da občinskih mej ne prehajajo, saj je epidemija še vedno na vrhuncu."
Vendar vlada odloka ni umaknila, je pa 21. decembra med statistične regije, kjer je bilo prehajanje med občinami dovoljeno, vključila še primorsko-notranjsko. Ko se je veljavnost odloka iztekla, pa je vlada sprejela novega, s katerim se prehajanje med občinami dovoli v namen rekreacije. V tem odloku uporaba aplikacije ni več obvezna oziroma v njem sploh ni več omenjena.
Na ministrstvo za javno upravo smo zato poslali vprašanje, ali je morda vse skupaj povezano tudi z zahtevami Googla (podobno zahtevo ima tudi Apple), da aplikacija ne sme biti obvezna. Odgovorili so nam, da jih Google o tem ni opozarjal, so pa na ministrstvu sami opozorili ministrstvo za notranje zadeve glede tega.
Google ni odgovoril
Vprašanje glede tega, ali bi lahko bila aplikacija, ki je obvezna za prehajanje med občinami, odstranjena iz trgovine Google Play, smo naslovili tudi na slovensko predstavnico Googla, a odgovora do objave članka nismo prejeli.
Na ministrstvu, ki ga vodi Aleš Hojs, pa nam na naše vprašanje niso odgovorili. Spraševali smo namreč, zakaj je bila aplikacija sprva obvezna za prehajanje med občinami in zakaj je to določilo kmalu zatem izginilo. So nam pa v eni povedi odgovorili z vladnega urada za komuniciranje, ki ga vodi Uroš Urbanija. "Ko govorimo o rekreaciji v naravi, je situacija že v osnovi drugačna kot nakupovanje v trgovini in neprimerljiva glede možnosti za okužbo," so zapisali, drugih pojasnil pa vlada ni podala.
Vlada odgovorila zagovorniku načela enakosti
Vlada je v četrtek v odgovoru zagovorniku načela enakosti ocenila, da izjema v odloku o omejitvi gibanja v času epidemije covida-19, ki velja za uporabnike aplikacije #OstaniZdrav, ni neustavna, ni diskriminatorna in tudi ne pomeni obveznosti uporabe aplikacije. Kot pojasnjuje vlada, gre zgolj za dodatno izjemo pri omejitvi gibanja med občinami.
Po njihovem mnenju omejitev gibanja med občinami še zdaleč ne pomeni posega, ki bi iz omejitve svobode gibanja prerasel v omejitev posameznikove svobode. Posamezniki se lahko v svoji občini prosto gibljejo tudi na javnih mestih in površinah v okviru omejitev iz odloka, v številnih primerih pa celo izven svoje občine. Prav tako vlada poudarja, da enake in tudi še mnogo bolj restriktivne ukrepe izvaja večina evropskih držav.
"Res je sicer, da starejša populacija oziroma osebe, ki nimajo pametnih telefonov, ali aplikacije ne želijo uporabljati, ne morejo uveljavljati te izjeme, vendar tudi za ostale izjeme velja, da jih ne morejo uveljavljati vsi," pojasnjuje vlada.
Poudarja še, da so ukrepi sprejeti v skladu z najnovejšimi dognanji epidemiološke in infektološke stroke, usmerjeni pa so v prepoved in omejevanje socialnih stikov med prebivalstvom. Ti ukrepi so po mnenju zdravstvene stroke edino učinkovito sredstvo za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni covida-19. (STA)
Kje pa so posodobitve?
Slovenska aplikacija sicer temelji na nemški odprtokodni aplikaciji, ki je bila zgolj prevedena v slovenski jezik in malenkostno prilagojena. V Googlovi in Applovi trgovini je na voljo posodobljena nemška aplikacija, ki ima oznako različice 1.10, med tem pa je slovenska aplikacija že nekaj časa neposodobljena, saj zadnja verzija nosi oznako 1.3. Spletni portal SloTech je pretekli teden poročal, da #OstaniZdrav nima "številnih varnostnih, funkcionalnih in za zasebnost prijazni nadgradenj, ki so na voljo Nemcem".
Ob tem jih nekaj tudi našteje: prostovoljno beleženje simptomov v primeru okužbe (1.5), izboljšano osveževanje statusa v ozadju skupaj s pojasnili (1.6), preverjanje izpostavljenosti večkrat na dan (1.7), uporaba novega ogrodja za opozarjanje na izpostavljenost za bolj natančne rezultate (1.9), ročni dnevnik kontaktov (1.10). V Googlovi trgovini ima aplikacija tako povprečno oceno 1,8 od 5, ocenilo pa jo je več kot 2100 uporabnikov. V Applovi trgovini ima vsega 13 ocen, povprečna ocena pa znaša 2,5. Če bi aplikacija imela posodobitve, bi bila verjetno med njenimi uporabniki tudi bolje sprejeta.
Cena prevoda in vzdrževanja
Za prevod aplikacije je podjetje RSTeam, ki je bilo izbrano na razpisu, prejelo 4000 evrov. Za polletno vzdrževanje aplikacije, torej do 30. junija letos, pa bo prejelo še 31.842 evrov, so konec preteklega tedna sporočili z ministrstva za javno upravo.
Na ministrstvu za javno upravo pojasnjujejo, da se je tehnična ekipa odločila, da so bile pripravljene različice 1.5.1, 1.6.1 in 1.7.1, vendar jih ni objavila, ker naj bi se v njih pojavljale napake. Zato so se odločili, da bodo počakali na naslednjo različico. Predvidoma 20. januarja naj bi bila tako na voljo različica 1.10.1, kar pa zahteva tudi prehodno posodobitev "zalednega sistema"."Trenutno tehnična ekipa ministrstva za javno upravo testira komunikacijo med staro in novo različico aplikacije ter novim zalednim sistemom in staro aplikacijo," so nam odgovorili in dodali, da mora komunikacija med novo in staro različico delovati zato, da bodo lahko uporabniki, ki posodobitve ne bodo naložili, še naprej nemoteno uporabljali aplikacijo.