(KOMENTAR) Vlada "bookira"

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
14.05.2024 06:00

Vsa dejstva so pristojne na ministrstvu za gospodarstvo prepričala, da kratkoročnemu najemu pristrižejo peruti in tovrstno oddajanje omejijo na zgolj 30 dni v koledarskem letu

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trese se gora, rodila se bo miš?
Trese se gora, rodila se bo miš?
Dado Ruvic

Napovedi ministrov Matjaža Hana in Simona Maljevca o prepotrebnih spremembah na najemnem trgu se uresničujejo. Ministrstvo za gospodarstvo pošilja danes v javno obravnavo predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim napoveduje - omejitve. Pričakovano jih bodo, če bo zakon sprejet, občutili predvsem tisti, ki se na domačem najemnem trgu ukvarjajo s kratkoročnim, turističnim oddajanjem stanovanjskih nepremičnin. Teh je, razumljivo, v državi tudi največ. Splošno znano je namreč, da se oddajati stanovanje turistom za nekaj dni večkrat v letu precej bolj splača, kot da bi ga v najem za več mesecev ali morebiti celo let ponudili lokalnemu prebivalstvu. Še več, Han je na tiskovni konferenci razkril, da imajo nekateri v Sloveniji v lasti celo več kot 50 stanovanj, ki jih oddajajo na platformi Airbnb. In menda smo v minulem letu pri nas zabeležili kar petkrat več oglasov za kratkoročni najem kot v letu 2015!

Vse to so dejstva, ki so pristojne na ministrstvu za gospodarstvo po večmesečnem usklajevanju prepričala, da kratkoročnemu najemu pristrižejo peruti in tovrstno oddajanje omejijo na zgolj 30 dni v koledarskem letu. Kar je v primerjavi s še vedno aktualno zakonodajo precej manj, saj lahko za zdaj oddajaš nepremičnino največ pet mesecev na leto. A hkrati bodo zadnjo besedo glede omejitev imele občine. Povedano z drugimi besedami: če bodo v Ljubljani, kjer se spopadajo z največjim pomanjkanjem stanovanj za dolgoročni najem in se je precejšen del stanovanjskega fonda mesta preselil na spletne platforme, ocenili, da 30 dni pač ne zadostuje, ker turistična sezona traja vsaj petkrat dlje, bodo letvico omejevanja prestavili pač višje, denimo na danes uveljavljeno omejitev. 

Se trese torej gora, rodila pa se bo miš? Omejevanje kratkoročnega najema že lep čas močno deli javnost. Medtem ko tudi minister za solidarno prihodnost v turističnem najemu vidi glavnega krivca, ki odžira trgu stanovanja za dolgoročni najem, so nad tovrstnim omejevanjem veliko manj navdušeni v Združenju sobodajalcev. Prepričani so, da so postali grešni kozel za vse, kar je na trgu nepremičnin narobe, kjer pa težave niso le pomanjkanje najemnih stanovanj, temveč tudi neurejene pravice najemnikov in najemodajalcev, k vsesplošnemu kaosu pa pripomorejo tudi nekakovostna gradnja novih stanovanj in pomanjkanje inšpektorjev, ki bi kršiteljem stopili na prste. So pa tudi razočarani, da prav za njih, ki se jih bodo omejitve najbolj dotaknile, na ministrstvu dolgih šest mesecev niso imeli časa, ko pa so se sestali, niso izvedeli ničesar. Vse do včeraj, ko so za predlog novega zakona slišali - od novinarjev.   

Kakšna bo torej usoda predlaganega zakona, bomo videli tudi po mnenjih strokovnjakov, tudi (ne)naklonjenosti javnosti. A dejstvo je, da zgolj omejevanje ne bo uredilo nepremičninskega trga. Za to bo treba narediti še marsikaj več. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta