Kontra (ampak za in pro): Kaj se dogaja z RTV Slovenija in zakaj?

DR
15.11.2021 08:46

Nacionalka se sooča z vedno več problemi — vsebinskimi, profesonalnimi, političnimi, pa tudi upravljalskimi

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Tokratna rubrika Kontra je posvečena problematiki RTV Slovenija. Nacionalni radijski in televizijski servis se sooča z vedno bolj perečimi, motečimi, urgentnimi problemi — vsebinskimi, strokovnimi, profesonalnimi, političnimi, pa tudi upravljalskimi, ekonomsko-komercialnimi, zakonskimi. In tega ne opažajo samo novinarji in menedžerji ter civilna družba in politiki, temveč tudi gledalci, poslušalci, uporabniki.

Naštejmo nekaj najakutnejših problemov.

Povprečna gledanost TVS pada. Zaradi skromnega oglasnega izplena in po mnenju nekaterih prenizkega prispevka je v RTV v finančni krizi. Nekoč samoumevno plačevanje prispevka danes mnogi vidijo kot prisilo in nelojalno konkurenco. Vodstvo krči programske vsebine in ukinja nekatere stroškovno težje, manj gledane, četudi za poslanstvo servisa morda pomembne oddaje. RTV Slovenija, zlasti TVS, je tudi uredniško gledano v kadrovski in profesionalni krizi. Vse to se odraža tako pri vsebinah kot pri (ne)zadovoljstvu občinstva. Mnogi očitajo RTV politično pristranskost. Drugi jo zagovarjajo in kritikom očitajo nazaj politizacijo skozi Programski svet, politikom samim pa pritiske na novinarje in urednike.

O spremembah v programsko-produkcijskem načrtu RTV Slovenija za prihodnje leto pišemo tukaj.

Marko Crnkovič

Tokratna rubrika Kontra skratka štarta jutri z uvodnim tekstom urednika Marka Crnkoviča. Ta in naslednji teden pa bodo sledili še prispevki nekdanjega direktorja informativnega programa Pop TV Tomaža Peroviča, voditelja Odmevov TVS Igorja E. Berganta, člana programskega sveta akad. dr. Janka Kosa, nekdanjega novinarja World Servicea Tadeja Zupančiča, prof. dr. Suzane Žilič Fišer s FERI ter radijskega voditelja in pomočnika direktorja Radia Slovenija Mateja Praprotnika — in upajmo še koga, ki do tega trenutka še ni potrdil sodelovanja.

Se zelo priporočamo v branje. Včasih je bolje brati časopis kot gledati televizijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta