(KORONAVIRUS IN GOSPODARSTVO) Gašenje hiše, ki gori

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Saso Bizjak

V tem hipu smo lahko ponosni, kako smo v Sloveniji zajezili širitev bolezni covid-19. Kljub temu da imamo še precej izzivov v domovih starejših občanov in zdravstvenih ustanovah. Prvi del naloge opravljamo uspešno. To hišo uspešno gasimo.
A pred nami je drugi del naloge: kako zagnati gospodarstvo, da bodo podjetja lahko spet razvijala, proizvajala in prodajala, zaposleni dobivali plače, država pa davčne prilive za javne storitve?
Recept za to je hkrati preprost in težek. Težek zato, ker nikdar v zgodovini nismo bili pred tako velikim izzivom. V petek so nas strokovnjaki opozorili, da zaradi uspešnosti zajezitve širjenja virusa prekuženost v Sloveniji ni velika. To bo zahtevalo daljše sobivanje z virusom, dokler ne bo cepiva. Ali drugače povedano: nujno bomo morali oživiti gospodarstvo, pri tem pa bodo podjetja in hkrati zaposleni maksimalno morali upoštevati napotke in pravila za zdravstveno zaščito. Težka, a hkrati nujna naloga.
Če tega ne bomo storili, bo zdravilo (karantena) res lahko povzročilo hujše posledice od same bolezni. Brezposelnost bo izjemno narasla, blaginje ne bo, ljudje bodo v socialnih težavah, ne bo denarja za javne storitve. Zato - tako kot rešujemo bolnike z respiratorji - države po vsem svetu priklapljajo na respiratorje tudi gospodarstva. Tisoče milijard dolarjev in evrov namenjajo za odpravo likvidnostnih šokov. Pri tem so enako kot pri bolnikih pomembni oprema, sredstvo in hitrost ukrepanja.
V Sloveniji smo pred dnevi objavili protikoronski megazakon, ki omogoča nadomestila za tiste, ki v času epidemije nimajo dela, mnogim podjetjem pa omogoča preživetje. Oboje za čas dveh mesecev in pol epidemije. Sprejeti smo ga morali hitro, zato takoj terja popravke. Te potrebujemo že včeraj. Ukrepe za večjo likvidnost podjetij iz tako imenovanega drugega svežnja ukrepov pa danes. Mnoge države so jih že sprejele. Hitrost bo enako pomembna kot sama infuzija denarja v gospodarstvo. To bomo plačevali skozi leta, a to je hkrati edini način rešitve.

Robert Balen
Goran Novković
Arhiv Večera
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta