Komisija za preprečevanje korupcije je komuniciranje ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana ocenila kot neprimerno.
Za kaj gre? Iz KPK so sporočili, da so zaključili postopek v zvezi z javnosti znanim domnevnim izvrševanjem pritiskov ministra za zdravje na Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides. Zaradi zaznanih korupcijskih tveganj v povezavi z obravnavo in ukrepanjem ob sumih kršitev etičnega kodeksa funkcionarjev v vladi in po ministrstvih protikorupcijska komisija vladi pod vodstvom Roberta Goloba priporoča, da natančneje definira postopek in sankcije ob sumu kršitve etičnega kodeksa. Ker pa se je do konkretnega primera opredelila že vlada, ki je za to primarno pristojna, so v KPK ocenili, da ni razlogov, da vodijo še ločen postopek.
Kakorkoli. KPK je to zadevo odprla po prijavi novembra 2022, iz katere so izhajali očitki, da naj bi bil minister 23. novembra lani po telefonu poklical Gregorja Zemljiča, podpredsednika Fidesa in vodjo skupine, ki se pogaja z vlado (o plačah), ter mu grozil s številnimi zahtevami za podpis vladnega predloga za zdravnike na prihodnji pogajalski seji, sicer sledijo neljube sankcije za Fides.
Fides je omenjeni pogovor prijavil vladi. Predsednik vlade je nato ocenil, da so bile izrečene besede ministra neprimerne. Do vseh ministrov in drugih funkcionarjev vlade je izrazil pričakovanje, da tako z notranjo kot tudi z zunanjo javnostjo komunicirajo spoštljivo in profesionalno, povzemajo na KPK.
Zato torej ločenega postopka na to temo ne bodo vodili, se pa KPK pridružuje sprejetemu odgovoru vlade z oceno, da tovrstni način komunikacije ni v skladu z najvišjimi standardi integritete.
Komuniciranje na visoki ravni je sestavni del integritete po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije, opozarjajo v protikorupcijski komisiji. Od vlade zato pričakujejo, da v postopek ob sumu kršitve etičnega kodeksa najvišjih funkciobarjev vključi določila, ki bodo opredelila časovni okvir reševanja sumov kršitev, predvsem pa naj opredeli, katere so konkretne sankcije v primeru ugotovljenih kršitev etičnega kodeksa.
Odziv ministra Bešiča Loredana
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan se je na oceno KPK odzval, da je bil "takrat še nekoliko naiven". Zagotovil je, da se je iz tega nekaj naučil. Za ta telefonski klic da se je že večkrat opravičil, tudi javnosti.
"Jaz se moram osebno zavedati, da sem javna oseba, minister za zdravje, in da se vsak moj korak seveda spremlja in gleda," pravi. Mislil je, da gre za zasebni klic vodji Fidesovih pogajalcev in da bo tako tudi ostalo, je pojasnil: "Lekcija je šla skozi, jaz sem se nekaj od tega naučil, s predsednikom vlade sva se pogovorila in od takrat je moje delovanje kristalno jasno." (STA)
Funkcionarji se morajo zavedati, da so javne osebe 24 ur na dan, zato morajo vselej - tudi v zasebni komunikaciji - ravnati spoštljivo in dostojanstveno ter se izogibati besednemu ali drugemu poniževanju, s čimer prispevajo h krepitvi ugleda države, vlade, organa, v katerem delujejo, ter drugih državnih institucij in organov, opozarjajo v KPK. Zato, nadaljujejo, je nujno, da je način komuniciranja funkcionarja v vsakem času in ob vsaki priložnosti na visokem in strokovnem nivoju.
Poleg načina komuniciranja pa se morajo funkcionarji zavedati tudi, s kom in o katerih vsebinah komunicirajo. "Četudi gre za zasebno komuniciranje predstavnika vlade s predstavnikom sindikata, torej z osebo, s katero je funkcionar kakorkoli povezan tudi sicer, se mora funkcionar med komuniciranjem vzdržati kakršnihkoli sodb in mnenj, ki bi lahko vplivala na nepristranskost usklajevanja pogajanj med vlado in sindikati," navajajo v prptikorupcijski komisiji.