Šolska ministrica dr. Simona Kustec je na popoldanski novinarski konferenci sporočila, kako se bo sprihodnji teden nadaljeval pouk v slovenskih šolah, glasbenih šolah in kaj lahko pričakujejo v vrtcih. Kustečeva je pojasnila, da na podlagi vladnega sklepa o podaljšanju ukrepov in omejitev na področju vzgoje in izobraževanja zavodi ostajajo zaprti, se pa na podlagi danes podpisanega sklepa ministrice vzgojno-izobraževalni proces v vseh osnovnih, glasbenih in srednjih šolah v naslednjem tednu izvaja na daljavo. Enako velja tudi za visokošolske zavode.
Glede vrtcev Kustečeva pojasnjuje, da v prihodnjem tednu ostaja tako, kot je bilo do sedaj. Na podlagi presoje vrtcev in županov bodo vrtci opravljali nujno varstvo otrok za starše, ki varstva ne morejo zagotoviti na drug način.
Ministrica je pojasnila, da jih je pri današnji odločitvi kot "prvi kriterij vodila skrb za zdravje, takoj za njim pa za znanje". Ukrep je začasen, naslednji teden ga bodo spet preučili. "Z danes sprejetim ukrepom se na nek način vračamo v način dela, ki je bil v veljavi v času prve spomladanske krize."
"Zavedam se, da predstavljena rešitev ni in tudi ne more zadovoljiti želja in pričakovanj večine, a vam zagotavljam, da smo jo v danem stanju razmer zmožni izpeljati in pri tem ohranjati lastno in zdravje drugih ter hkrati učno kondicijo naših šolark in šolarjev," še pravi šolska ministrica.
Stanje se izboljšuje toliko, da so lahko ponovno zmožni izvesti proces izobraževanja na daljavo
Opozorila je, da se med zaposlenimi tako v šolah kot vrtcih še vedno soočajo z aktivno okuženimi, je pa stanje boljše. "Stanje se izboljšuje toliko, da smo lahko ponovno zmožni izvesti proces izobraževanja na daljavo po celotni šolski verigi, od osnovnih šol do visokošolskih zavodov," je poudarila.
Pojasnila je tudi, da so na ministrstvu v posebni okrožnici, ki so jo danes posredovali vsem ravnateljem, še prav posebej pozvali k tekoči komunikaciji. "V teh krhkih časih je pomembno, da si znamo prisluhniti, pomagati. Šole bodo kot doslej z vami in vašimi šolajočimi imele vzpostavljene kontakte," je poudarila.
Za pouk na daljavo je zavod za šolstvo pripravil posebno spletno povezavo, in sicer pod zavihkom "Podpora ZRSŠ za šolstvo za pouk na daljavo", objavil pa je tudi vse že doslej pripravljene usmeritve in priporočila. Posebej za učence razrednega pouka in učence s posebnimi potrebami.
Kako komentirajo šolniki?
In kaj o šolanju na daljavo menijo šolniki? Tatjana Vaupotič Zemljič, ravnateljica ptujske osnovne šole Ljudski vrt, je odločitev pospremila z besedami: "Glede na epidemiološko situacijo je pametneje, da učenci ne gredo v šolo in vsi skupaj napnemo vse sile in izvajamo pouk na daljavo. Vem, da je to za starše mlajših otrok precej naporno, zlasti, če jim morajo asistirati ob svojem delu. Bi pa lahko s poukom na daljavo pričeli takoj po prvem tednu počitnic, ne da so jih podaljšali. Podaljšane počitnice se mi zdijo izguba časa. Zdaj bomo potrebovali en teden zagonskega časa, da bodo šolarji ponovno ogreli motorje na delovno temperaturo."
Gregor Pečan, ravnatelj in predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol, je bil kratek in jedrnat: "Pouk na daljavo je bistveno slabši kot pouk v razredu. Tega se dobro zavedajo v evropskih državah z daljšo demokratično tradicijo in kljub slabši epidemiološki sliki, imajo šole odprte ob ohromljenem javnem življenju." Pečan je še dodal, da so še pred sejo vlade poslali šolski ministrici pobudo, naj se v ponedeljek vrnejo vsi učenci ali pa vsaj učenci od prvega do petega razreda v kolikor epidemiološka slika posameznega področja to dopušča.
Prav tako je Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, odločitev vlade ocenil kot slabo rešitev. In dodal, da je znova sprejela odločitev iz danes na jutri, s katero tudi starše mlajših otrok postavljamo v neprijeten položaj. Ob tem je pripomnil, da ne ve, zakaj se lahko v Angliji in Franciji odločajo za mesec dni v naprej.
Šole bodo učencem in dijakom zagotavljale brezplačne tople obroke
Ministrstvo za izobraževanje je občinam in šolam poslalo okrožnico, po kateri naj bi občine prevzele organizacijo kuhanja in razvoza kosil za vse otroke, ki imajo brezplačno kosilo v osnovnih šolah in malico v srednjih šolah. Na spletnih straneh šol, občin in v lokalnih medijih bo objavljen poziv učencem in dijakom, da se prijavijo na topli obrok.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je v zvezi z zagotavljanjem brezplačnega toplega obroka za učence in dijake, ki se v času epidemije izobražujejo na daljavo in tak obrok potrebujejo, po usklajevanju z občinami oblikovalo možnosti, ki se upoštevajo glede na organizacijo vzgojno-izobraževalnega dela.
Za vse učence in dijake, ki se izobražujejo na daljavo, organizacijo toplih obrokov prevzamejo lokalne skupnosti, ki izberejo šolo ali več šol, ki bodo topli obrok pripravljale. Na spletnih straneh šol, občin in v lokalnih medijih bo objavljen poziv učencem in dijakom s prebivališčem v občini, da se prijavijo na brezplačni topli obrok. S prijavo učenci in dijaki privolijo, da občine in šole podatke uporabijo za organizacijo priprave in prevzema toplega obroka.
Brezplačni topli obrok bo pripadal vsem učencem in dijakom iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 382,82 evrov (3. dohodkovni razred pri otroškem dodatku oziroma 2. pri državni štipendiji). Brezplačni topli obrok pripada tudi učencem in dijakom, ki so nameščeni v rejniško družino.
Obroke bo možno prevzeti v šoli, ki hrano pripravlja, po potrebi bodo šole zagotovile tudi dostavo na dom ali prevzem na ustrezno razdelilno točko v lokalni skupnosti. Sredstva bo zagotovil neposredno proračun. (STA)