Lažna obvestila o potrditvi plačil SEPA: Prevaranti spet pošiljajo SMS-sporočila, tokrat k previdnosti poziva NLB

Gr.G.
11.03.2022 14:22

Ne odpirajte povezave, pripete v sporočilu! Prevaranti, ki poskušajo pridobiti zaupne osebne podatke, so znova na delu. Tokrat poskušajo od prejemnikov SMS-sporočila pridobiti nepooblaščen dostop do elektronske banke.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tit Košir

Iz banke NLB sporočajo, da nepridipravi spet pošiljajo lažna SMS-sporočila, v katerih skušajo od prejemnikov pridobiti zaupne osebne podatke, varnostne elemente, kot sta uporabniško ime in geslo, končni cilj pa je seveda vstop v elektronsko banko. Da gre za poskus prevare in da banka tovrstnih podatkov nikoli ne pridobiva s sporočili SMS, poudarjajo v NLB in vsem strankam oziroma prejemnikom tovrstnih sporočil svetujejo, da povezave, pripete v SMS-sporočilu, ne odpirajo oziroma sporočilo izbrišejo.

O dogodku so že obvestili Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, od koder sporočajo, da so postopki za odstranitev tako imenovane phishing strani že v teku. Pri ribarjenju (ang. phishing) gre namreč za preusmeritev na spletno stran, ki je na prvi pogled videti kot prava stran banke, vendar pa to ni, temveč za njo stojijo prevaranti. 

Spletne prevare so v porastu: Goljufi ne razlikujejo med spolom, starostjo in izkušenostjo uporabnikov

Če ste svoje podatke že posredovali, pri NLB svetujejo, da s pomočjo strokovnjakov njihovega kontaktnega centra prek video klica, spletnega klepeta ali telefonskega klica na številko 01 477 20 00 blokirate uporabo elektronskega bančništva. NLB ni edina banka, ki je v zadnjem obdobju žrtev ribarjenja. O povečanem številu poskusov spletne prevare smo poročali že pred slabim mesecem dni, ko je na to opozarjala NKBM.

Večer

"Vsako leto beležimo več spletnih prevar kot v prejšnjem letu, v letu 2021 smo jih skupno zabeležili 3197," je takrat izpostavila Maruša Maligoj, strokovna sodelavka na SI-CERT, kjer spletne prevare spremljajo od leta 2008. Od omenjenih 3197 prijav jih 955 zajema phishing, to je skoraj 30 odstotkov vseh prijavljenih incidentov. Četudi gre za zelo preprosto prevaro, je zelo učinkovita.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta