Levica Kordišu zaradi "rušilnega delovanja" zamrznila članstvo. Bo ostal v stranki?

Va, STA
27.11.2024 15:34

Svet stranke mu je v torek zamrznil članstvo, Miha Kordiš Levici očita, da so s tem ravnali nedemokratično in tudi mimo lastnega statuta.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
 Iz stranke in poslanske skupine sam "na noben način" ne bo izstopil, saj jo pomaga graditi že več kot desetletje, pravi Miha Kordiš.
Sašo Švigelj

Iz stranke ali iz poslanske skupine ne bo izstopil, v levem krilu si želijo zgolj političnega dogovora.

"Včeraj smo bili priča neki zelo farsični seji sveta te stranke," je ocenil. Vodstvo stranke je sklep o zamrznitvi članstva sprejelo brez demokratične razprave v stranki in možnosti sodelovanja članstva pri tej odločitvi, je dejal. Vodstvu stranke tako očita, da se ne upa soočiti z lastnim članstvom.

Ob tem je opozoril, da statut stranke zamrznitve članstva ne pozna, to je nekaj, kar si je vodstvo "dobesedno izmislilo, zato da se me pospravi iz organov stranke". "To je podoben poskus udara na pravila delovanja stranke, kot smo mu bili priča že februarja, ko so me razrešili iz delovnih teles DZ, mi vzeli besedo in me presedli v zadnjo vrsto v DZ," je dejal Miha Kordiš.

Poslanska skupina Levice je februarja letos na mandatno-volilno komisijo DZ poslala predlog za razrešitev Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih DZ in v preiskovalni komisiji zaradi "zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini", so tedaj navedli v Levici. Kordiš pa je bil prepričan, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih političnih stališč, a razlogov za izstop iz stranke ni videl. Sledilo pa je nekaj izstopov iz stranke, predvsem tistih, ki so podpirali t. i. levo krilo.

Kordiš: Vodstvo stranke se je pretvarjalo, da levo krilo ne obstaja, da jaz ne obstajam

"Ker se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha," pravi, je pričakoval, da se bo vodstvo vendarle želelo pogovoriti, a se je "po vseh najboljših močeh pretvarjalo, da levo krilo ne obstaja, da jaz ne obstajam, da so nas uspešno utišali in onemogočili". V levem krilu si želijo zgolj političnega dogovora v stranki, vodstvo stranke pa ga zavrača, je dejal.

Sam je v vsem tem vmesnem času "mirno čakal, da se bo kaj spremenilo", z začetkom jeseni pa je levo krilo začelo spet aktivno delovati, se povezalo s civilno družbo, vlagati svoje zakonske pobude in glasno opozarjati na napake vlade, koalicije in funkcionarjev Levice. "Smo začeli pritiskati z leve in izvajati program, ki smo ga ljudem obljubili na volitvah," je dejal, vodstvo pa se zaradi tega po njegovi oceni "očitno počuti ogroženo".

Sam pravi, da ne počnejo nič drugega, kot to, kar je zapisano v programu stranke in dogovorjeno v koalicijski pogodbi - borijo se za javno zdravstvo, opozarjajo, da niso dovolj minimalne uskladitve minimalne plače, nočejo, da se sprejme pokojninska reforma, ki bo ljudi prisilila, da delajo še več in še dlje, "kot to počnejo v tem trenutku". Za tem bi po njegovem prepričanju morala stati celotna stranka, ne le en poslanec oz. levo krilo.

V levem krilu je trenutno organiziranih 500 ljudi, "kar je zelo lepa številka", pravi Kordiš. Iz stranke in poslanske skupine sam "na noben način" ne bo izstopil, saj jo pomaga graditi že več kot desetletje, enako pa velja za njene člane. "Če se nas želijo znebiti, naj nas nesejo ven, mi kot socialisti pa se bomo borili za to, v kar verjamemo in kar naj bi stranka bila," je dejal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta