Minister za delo Luka Mesec se je danes sestal s predstavniki Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SGiT) v zvezi z načrtovanim zunanjim izvajanjem dela (outsourcingom) v družbi Sava Turizem. "Ministrstvo stoji na strani zaposlenih," so po sestanku sporočili z ministrstva in dodali, da je Mesec na vladi že večkrat opozoril na omenjeno problematiko in Slovenski državni holding (SDH) pozval k ukrepanju.
"S sindikatom smo se še strinjali, da je zunanje izvajanje storitev, sploh kadar gre za osnovne dejavnosti, po katerih obstaja redna potreba dolgoročno škodljivo tako za raven pravic delavcev in delavk, kot tudi za sindikalno organiziranje ter zmožnostjo sodelovanja delavcev pri upravljanju. Zato bomo na ministrstvu preučili možnost spremembe nekaterih delov zakonodaje, da bi takšne prakse na dolgi rok čim bolj omejili, tudi v kontekstu sprejemanja strategije za odpravo prekarnosti, za kar smo se zavezali v koalicijski pogodbi," še pojasnjujejo na ministrstvu.
Z marcem bodo namreč okoli 40 sobaric iz turističnega kompleksa Bernardin, ki so danes zaposlene v družbi Sava Turizem, prezaposlili v podjetje Aktiva čiščenje, ki je ena od dveh na razpisu izbranih izvajalcev storitev čiščenja v omenjenem turističnem podjetju, ki je posredno v večinski državni lasti. V začetku februarja je na Aktivo že prešlo okoli 40 sobaric v Termah Ptuj in Zdravilišču Radenci, ki so bile prej zaposlene v družbi Samsic, ta bo sicer še naprej opravljala storitev čiščenja v Savinih destinacijah v Moravskih Toplicah (Terme 3000) in Bledu (Sava Hoteli Bled). V sindikatu nasprotujejo prezaposlitvi sobaric, saj menijo, da bi morala zaveza iz koalicijske pogodbe, da bo vlada ukinila outsourcing v javnem sektorju tam, kjer obstaja redna potreba po delu, veljati tudi za družbe v državni lasti.