Manj kot 20 odstotkov Slovencev, ki služijo prek OnlyFans, registriralo dejavnost, le trije so se odzvali na poziv Fursa

STA, M.R.
07.01.2025 12:46

Od nekaj sto slovenskih rezidentov, ki služijo ali so služili prek platforme OnlyFans in svoje dejavnosti niso registrirali, so dejavnost in prihodke finančni upravi (Furs) po decembrskem pozivu priglasili trije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prihodke naj bi na OnlyFans v zadnjih nekaj letih ustvarilo nekaj sto slovenskih rezidentov.
Profimedia

Prekrškovne postopke so že začeli, kršiteljem grozi tudi odvzem ustvarjene premoženjske koristi. Furs je decembra lani sporočil, da je prek mednarodne izmenjave podatkov pridobil natančne podatke o dohodkih, doseženih z objavljanjem vsebin na platformi OnlyFans za več let, ter da namerava v začetku leta 2025 izvesti poostren nadzor.

Vse, ki objavljajo na tej platformi, je pozval, naj preverijo, ali so ustrezno registrirani in so napovedali vse dohodke, dosežene iz te dejavnosti. Tistim, ki tega še niso storili, je dal čas do 31. decembra 2024.

Po podatkih finančne uprave je v zadnjih nekaj letih prihodke prek platforme dosegalo nekaj sto slovenskih rezidentov, ki so na ta način ustvarili več kot 10 milijonov evrov prihodkov. Rekorder je v nekaj letih ustvaril več kot milijon evrov prihodkov, so pojasnili na Fursu.

Od teh, ki so služili prek OnlyFans, jih je imelo registrirano dejavnost manj kot 20 odstotkov, so pojasnili naknadno.

Od tistih, ki so prejemali dohodke prek platforme in še nimajo registrirane dejavnosti, teh je torej več kot 80 odstotkov, so do 31. decembra lani le trije zavezanci naknadno priglasili dejavnost in napovedali tovrstne dohodke za nazaj.

Kaj grozi kršiteljem? 

Za zavezance, ki niso ustrezno priglasili dejavnosti in napovedali vseh dohodkov z uporabo instituta samoprijave, so na Fursu že začeli prekrškovne postopke in poslali prva obvestila o prekršku.

Za primere, ko zavezanci svojih obveznosti v zvezi z registracijo dejavnosti ne bodo uredili pred začetkom nadzora in bo ugotovljena kršitev dela na črno, v zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno določena globa za prekršek v višini od 1000 do 26.000 evrov. Hkrati bo izveden odvzem protipravne premoženjske koristi, ki je bila ustvarjena z delom na črno.

Fursov nadzor bo sicer usmerjen v preverjanje, ali imajo zavezanci, ki izpolnjujejo kriterij samostojnega, neodvisnega in trajnega opravljanja dejavnosti, ustrezno registrirano dejavnost za poslovanje prek spletnih platform in ali imajo prihodke iz tega naslova prijavljene v ustrezni višini za celotna že zaključena leta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta