Že pred dvema tednoma so imeli ustavni sodniki na mizi predlog sklepa, s katerim bi odpravili delno začasno zadržanje novele zakona o RTV Slovenija (RTVS), a odločitve glede tega takrat še niso sprejeli. Z obravnavo pobude za ustavno presojo novele, ki jo je vložilo več vodilnih na RTVS na čelu s predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem, so nadaljevali danes, ko so o zadevi več ur razpravljali za zaprtimi vrati. Ali so že sprejeli kakšno odločitev v omenjeni zadevi, ni znano. Z ustavnega sodišča so danes zvečer sporočili samo, da v konkretni zadevi zaenkrat ne bodo posredovali nobenega sporočila za javnost.
Iskali naj bi večino za "kompromisno rešitev"
Predlog sklepa, s katerimi bi odpravili začasno zadržanje novele, je podal predsednik ustavnega sodišča in sodnik poročevalec v zadevi Matej Accetto. Za sprejem omenjenega predloga naj bi že obstajala potrebna navadna večina glasov, torej štiri proti tri, a so ustavni sodniki glede na današnjo večurno razpravo, kot kaže, spet prešli na vsebinsko odločanje v zadevi. To so potrdili tudi naši viri, vendar pa se iskanje potrebne večine za sprejem vsebinske odločitve, torej ali je novela skladna ali neskladna z ustavo, utegne izkazati za precej naporno in mukotrpno. O skladnosti zakonov z ustavo mora namreč ustavno sodišče odločiti z večino glasov vseh navzočih sodnikov. Ker sta bila iz odločanja o noveli zakona o RTVS predhodno že izločena Rok Čeferin in Neža Kogovšek Šalamon, morajo ustavni sodniki vsebinsko odločitev v konkretni zadevi potrditi z najmanj petimi glasovi.
A zapleta se, ker se je v primeru novele zakona o RTVS znotraj aktualne sestave ustavnega sodišča prišlo do tako imenovanega pat položaja, v katerem je izjemno težko najti potrebnih pet glasov za vsebinsko odločitev o zadevi. Noveli naj bi nasprotovali ustavni sodniki Klemen Jaklič, Rok Svetlič in Marko Šorli, k odpravi začasnega zadržanja pa naj bi se pred dvema tednoma poleg Accetta nagibali Rajko Knez, Špelca Mežnar in Katja Šugman Stubbs. Po neuradnih informacijah naj bi ustavni sodniki o noveli zakona o RTVS spet razpravljali v sredo, napore pa naj bi usmerjali v iskanje "kompromisne rešitve". Kaj to pomeni, ni jasno, je pa dejstvo, da čas ni njihov zaveznik. Pozive, naj ustavno sodišče čim prej sprejme odločitev v konkretni zadevi, lahko pričakujemo tudi na jutrišnji tribuni v Ljubljani, ki jo ob prvi obletnici stavke novinarjev na javnem servisu pripravljata Sindikat novinarjev Slovenije in Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS. Spomnimo, novinarji in zaposleni na RTVS s stavko že več kot leto dni opozarjajo na pritiske vodstva in neznosne pogoje za delo v največji medijski hiši v državi.