Za razliko od večine drugih večjih mest po Sloveniji mariborska občina trenutno občanom in obiskovalcem mesta ne ponuja možnosti izposoje koles. Turistično-informativni center (TIC) je namreč izposojo koles ukinil lani pomladi, ko nekaj časa zaradi epidemije izposoja ni bila mogoča. "Kasneje pa se zaradi napovedi občine, da bo v kratkem vpeljala enoten sistem izposoje koles, za to dejavnost nismo več odločili," razlaga Monika Jurišič Hlevnjak iz Zavoda za turizem. Kolesa pri TIC-u so si v glavnem izposojali turisti, predvsem družine, pa tudi študentje Erasmusa.
Občina bo v prvi fazi uredila 15 postaj s skupno 130 kolesi na frekventnih točkah v mestnem središču in na desnem bregu Drave
Kot sporočajo iz občine, so sicer tik pred tem, da sistem vzpostavijo na novo: "Smo namreč pri koncu izbire koncesionarja. V prvi fazi je predvidena ureditev 15 postaj s skupno 130 kolesi na frekventnih točkah v mestnem središču in na desnem bregu Drave, pri čemer pa lokacije še niso dokončno dorečene. V kasnejših fazah, ko bo sistem že dobro zaživel, pa predvidevamo tudi širitev omrežja, upoštevajoč potrebe in želje uporabnikov."
Največji ponudnik v središču mesta Center mobilnosti Maribor
Kljub temu da mariborska občina torej svoj sistem izposoje koles šele vzpostavlja, pa si lahko zainteresirani kolesa v Mariboru vendarle izposodijo na več točkah. Ena takih je Center mobilnosti Maribor na Partizanski cesti, kjer imajo za izposojo na voljo šest gorskih, šest mestnih in štiri treking kolesa. "V povprečju posodimo štiri kolesa na dan, v glavnem jih najemajo turisti. Mestna kolesa imamo na voljo tudi za sezonsko izposojo, to možnost v glavnem izkoristijo študentje Erasmusa, interes je velik," razlaga Josip Rotar. Izposoja gorskega kolesa stane 20 evrov na dan (15 za pol dneva), za mestna in treking kolesa je treba odšteti 10 evrov, sezonska izposoja pa stane 40 evrov.
Hostel Pekarna je nedavno pridobil certifikat kot kolesarjem in pohodnikom prijazen ponudnik.
Center mobilnosti je poskrbel tudi za to, da ima kolesa za izposojo na voljo tudi Hostel Pekarna, ki je nedavno pridobil tudi certifikat kot kolesarjem in pohodnikom prijazen ponudnik. Na voljo imajo osem koles za odrasle in dve otroški. "Interes gostov je velik, v glavnem si jih izposojajo tujci, so pa načeloma na voljo tudi Mariborčanom. Za goste je storitev brezplačna, enako za domačine, bi pa ti morali pred izposojo plačati depozit," pravi Maja Stoporko.
Do kolesa pod Pohorjem samo s pravočasno rezervacijo
Največ koles za izposojo sicer ponuja trgovina Extreme Vital v prostorih vzpenjače pod Pohorjem. Tam si kolesa v glavnem izposojajo domači, slovenski gostje: "Interes je zelo velik, do izposoje je mogoče samo s pravočasno rezervacijo, najbolje po spletu. Na voljo imamo gorska, električna, cestna in treking kolesa. Cena je 36 evrov na dan, za električna 48, ponujamo pa seveda popuste glede na dolžino izposoje. Depozit ni potreben."
Kolesa si je mogoče izposoditi tudi na Pohorju
Kolesa pa si lahko gostje izposodijo tudi na Pohorju, v recepciji Hotela Bolfenk. Na voljo imajo štiri gorska kolesa, za katera je treba odšteti po 45 evrov (35 za štiri ure) in sedem električnih, katerih dnevna izposoja stane 25 evrov (15 za štiri ure). Za posebno zabavo imajo na voljo tudi tako imenovane monster rollerje, za dvourno uporabo je treba odšteti 10 evrov, za triurno pa 15 evrov. Plačati je treba tudi aro, ta je 20 evrov za kolo.
Ob tem svojim gostom kolesa ponujajo tudi nekateri hoteli. Kot pravijo v Hotelu Orel, je interes velik, izposoja mestnega kolesa za ves dan pa gosta stane 10 evrov.