Med vrtanjem predora za drugi tir onesnažili vodno žilo

STA, S. M.
17.04.2022 14:15

Med vrtanjem dekanskega predora drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom so delavci v petek naleteli na vodno žilo. Vodo, pomešano s snovjo za hlajenje svedrov, cementom in laporjem, so preusmerili v sistem vodnih kanalov in mlinščic, ki so neposredno povezani z reko Rižano, so sporočili iz društva Alpe Adria Green (AAG).

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gradbišče drugega tira na območju Črnega Kala.
Ministrstvo za infrastrukturo

Uprava za zaščito in reševanje je v soboto objavila, da je bilo v petek nekaj po 16. uri v obrobnem kanalu Rižane pod Dekani opaženo onesnaženje vode. Obveščene so bile pristojne službe, ugotovljeno pa je bilo, da se je na platoju gradbišča drugega tira nad Dekani pojavil izvir, ki izpira lapor v kanal in tako pride do obrobnega kanala reke Rižane. Delavci so naredili preusmeritev toka, je še navedla uprava.

Društvo za varstvo okolja in narave AAG je pa danes sporočilo, da je njihova "eko patrulja" ugotovila, da so delavci vodo, pomešano s snovjo za hlajenje svedrov, cementom in laporjem, preusmerili iz predora v sistem vodnih kanalov in mlinščic, ki so neposredno povezani z Rižano, in da je poginilo več štrkavcev.

"Na srečo se je onesnaženje večinoma sedimentiralo, nastal je 'beton', in vsaj do onesnaženja reke Rižane v hujšem obsegu ni prišlo," so navedli v AAG. Dodali so, da so obvestili policijo in novinarje, na mesto dogodka so prišli odgovorni iz direkcije za vode, civilna zaščita in ostali organi, ki so zadolženi za ukrepanje ob takšnih dogodkih.

"V Ribiški družini Koper in okoljevarstveni organizaciji AAG smo presenečeni nad neodgovornim načrtovanjem del v predoru. Glede na kamninsko zgradbo in številne lokalne vodne vire je bilo pričakovano, da bodo med deli zadeli kakšno izmed vodnih koncentracij. Pričakovali bi, da bodo že v fazi priprav poskrbeli za ustrezne lovilce onesnažene vode, kar se bo dogajalo tudi med rednim delovanjem," so zapisali v AAG.

Zahtevajo ukrepanje inšpekcije in organov pregona, sanacijo stanja v vodotokih ter povrnitev škode in stroškov dela ribičem, ob zaključku postopka pa pričakujejo poročilo in izvedene ukrepe, da se takšen dogodek ne bi več ponovil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta