Natanko eno leto po tistem, ko so se za skoraj 500.000 otrok, mladostnikov in študentov zaradi covida-19 prvič zaprle vzgojno-izobraževalne institucije v Sloveniji, se je ministrica za izobraževanje Simona Kustec morala v državnem zboru zagovarjati zaradi svojega ravnanja v času epidemije. Iz poslanskih razprav je bilo razbrati, da bo ministrica uspešno prestala interpelacijo, saj so ji glasove podpore ob koalicijskih strankah napovedali tudi v Desusu in SNS.
Beg od odgovornosti za svoj resor
Opozicijski četverček je ministrici, ki jo je ves čas pozival k prevzemu odgovornosti in odstopu, med drugim očital najdlje časa zaprte vrtce in šole v Evropi, pomanjkanje dialoga s stroko, odsotnost ukrepov za prepoznavanje socialnih stisk mladih, opustitev dolžnega ravnanja pri pripravi razpisa za vpis na fakultete, postavljanje interesov zasebnih izobraževalnih institucij pred kakovost visokega šolstva in blokado zaposlovanja raziskovalcev v javnih raziskovalnih organizacijah. "Ministrovanje Simone Kustec je beg od odgovornosti za svoj resor. Je kimavo podrejanje prvemu ministru, njegovi arogantni razdvajajoči agendi, ki ne razume, noče razumeti in si želi podrediti tudi ta segment družbenega življenja. Ministrica se tako sama aktivno postavlja v to pasivno vlogo. Odločila se je, da bo neministrica," je dejal prvopodpisani pod interpelacijo Matej Tašner Vatovec (Levica).
Ministrica Kustec, ki je interpelacijo ocenila kot del politične igre "v občutljivih in krhkih časih", je priznala, da ko se ozira nazaj, vidi, da bi lahko bile kakšne odločitve, poti in vloženi napori tudi drugačni. "Verjemite pa mi, da v danem trenutku zahtevnih razmer, pritiskov časa, pričakovanj, pogosto tudi želja, da bi lahko s čudežno paličico premagala cel virus po neprespanih nočeh, dnevih, nismo znali in nismo zmogli drugače." Vse rešitve so bile, po njenem, v danem trenutku optimalne, pri čemer so najprej sledili pravici do zaščite zdravja ljudi, nato pa najbolj optimalnim oblikam neprekinjenega pridobivanja znanja.
Naštela tudi nekaj dosežkov v mandatu
Predlagatelji se s tem niso strinjali. Očitali so ji, da se je odrekla načelu, da bodo vrtce in šole zapirali zadnje in odpirali prve, in da je dopustila, da je imel profit prednost pred izobraževanjem. A je ministrica vztrajala, da ima čisto vest. "Vsakomur lahko pogledam v oči in mu z dejstvi, ki jih je možno kadarkoli preveriti, dokažem, da namera sklicateljev današnje interpelacije nima osnov, in jo zavračam v vseh njenih točkah." V nadaljevanju, ko je opoziciji očitala neutemeljeno inkvizicijsko obračunavanje in manipulacije, pa je naštela tudi nekaj dosežkov v mandatu, ki ga je bilo treba peljati po dveh tirih; covid tiru in običajnem tiru. Med covid uspehe uvršča uspešno zaključeno minulo šolsko leto, vključno z maturo, in začetek aktualnega šolskega leta. Stekli so vpisi v srednje šole in na fakultete, šolam pa so zagotovili tudi 76 milijonov evrov za nabavo IKT-opreme, zaščitnih sredstev. Prilagodili so izobraževanje za otroke s posebnimi potrebami, zagotovili tople obroke za šolarje iz socialno ogroženih družin. V necovid delu pa so dodelali povsem nov zakon o obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami, zagotovili brezplačen vrtec za drugega in vsakega naslednjega otroka, sistemsko finančno podporo za izobraževanje odraslih ter v proračunih za leti 2021 in 2022 zagotovili dodatnih 200 milijonov evrov za resor.
Nezadostna ocena
Bojana Muršič (SD): "Ministrica bi morala od prvega dne sama s seboj podpisati zavezo, ki se glasi: "Postala bom neomajna zaveznica otrok, učiteljev,vzgojiteljev in staršev ne glede na vse politične pritiske. Bom njihova podpora, zvesta in sočutna sogovornica ob neutemeljenih pritiskih, a neomajna voditeljica, ki bom dobrobit otrok peljala čez vse čeri epidemije in pasti politike." Danes smo tukaj, ker si je ministrica pri vseh naštetih osnovnih načelih tega poslanstva prislužila nezadostno oceno. Še več. Zaradi politike degradacije znanja, popolne ignorance potreb otrok, zaradi ubogljivosti in podrejanja politiki ter nerealnega hvalisanja o uspešnosti šolanja na daljavo bi morala mesto ministrice zapustiti že pred meseci."
Alternativa kaos
Branislav Rajić (SMC): "Ministrica je v razmerah storila to, kar je lahko in kar je bila dolžna storiti. Šolski prostor je odmaknila od linije, na kateri je potek dogodkov odvisen samo še od naključij ali slepe sreče, in ga začasno prestavila v brezvirusno digitalno okolje. Alternativa temu bi bil kaos nenehnih karanten, nevzdržna logistika v šolah in zavodih ter težko obvladljiva žarišča novih okužb in nevarnost zvišanja števila smrti starejših v domačem okolju, ki jim virus, prinesen iz šole, vrtca ali s fakultete, ne bi prizanesel. Kdor tega ne želi razumeti, ima vso legitimno pravico, da ne dojame, nima pa pravice strokovno občutljivih vprašanj politizirati samo zato, ker mu to veleva opozicijska drža."
Balast
Tomaž Lisec (SDS): "Danes poslušamo "generacije bodo trpele". Jaz trdim, da v slovenskem šolskem sistemu, pa naj mi kak priden učitelj ne zameri, je vsaj tretjina balasta. Ko sem se pogovarjal z učitelji, so večkrat rekli - ja, naredimo manj kot v normalni situaciji, ampak izločamo balast. Torej po eni strani je ta koronavirus pokazal in upam, da bodo na ministrstvu skupaj z ravnatelji pa zavodom za šolstvo videli, da je znotraj slovenskega izobraževalnega sistema veliko preveč balasta. Veliko preveč. Kaj vse sem moral svojima drugošolčku in četrtošolčku razlagati. Sam sem imel občutek, da smo mi to obravnavali na koncu osnovne šole, oni pa so že pri osmih ali pri desetih letih skoraj doktorji."
Za kaj sploh gre
Aleksander Reberšek (NSi): "Nihče izmed nas ni popoln, tudi ministrica Simona Kustec ne. In verjetno je delala napake. Napake, ki jih ne bi delala, če bi ta vlada, ta koalicija bila v opoziciji. Kdor dela, tudi greši. Kdor pa v opoziciji sedi, nič ne naredi, le veliko govori. In karkoli naredi ta vlada, za opozicijo nikoli ne bo v redu. Obračate besede, obračate številke, ko vam le te pridejo prav. Govorite o umrlih zaradi covida in o nesposobnosti te vlade glede reševanj življenj. Po drugi strani pa zahtevate, da se šole čim prej odprejo, nekateri celo zahtevajo šolo brez mask. Eno in drugo ne gre skupaj, enostavno ne gre skupaj, zato si moramo naliti čistega vina, za kaj danes pravzaprav sploh gre."