Na Kredarici najvišja novembrska snežna odeja po letu 1971, blizu rekorda tudi višina morja

A.L.
18.11.2019 18:03

Jutri bo morska gladina ponovno povišana, vendar ne pričakujemo, da bi morje preseglo obalno črto.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tomaž Primožič/fpa

V mestih snega letos še nismo videli, je pa zato toliko bolj zasneženo slovensko visokogorje. Tik pred minulimi prazniki so se prvega snega razveselili na Pohorju in Veliki planini, zasneženi so tudi vrhovi, višji od 2000 metrov nadmorske višine. Na Kaninu so, denimo, danes zjutraj izmerili 260 centimetrov debelo snežno odejo, na Kredarici pa kar 295 centimetrov, kar je najvišja novembrska snežna odeja od začetka primerljivih meritev leta 1971. Danes je tako popravljen rekord iz leta 2010. Snežna odeja je tokrat 20 centimetrov višja kot pred devetimi leti. Sicer pa dolgoletno povprečje za sredino novembra znaša okoli pol metra snega.
In medtem ko visokogorje prekriva debela snežna odeja, so prebivalci Koroške, Primorske in drugih koncev države trepetali pred poplavami. Morje je v preteklih sedmih dneh na mareografski merilni postaji v Kopru kar osemkrat preseglo višino 300 centimetrov, kar predstavlja mejo, pri kateri začne poplavljati, so sporočili na ARSO. Najvišja višina je bila 373 centimetrov, kar je druga najvišja vrednost od leta 1961 dalje. Za primerjavo: srednja letna višina morja (povprečje 1961-2010) je 218 centimetrov. V torek je bila višina morja dober meter in pol nad to vrednostjo. "Jutri bo morska gladina ponovno povišana, vendar ne pričakujemo, da bi morje preseglo obalno črto."
{facebookpost}https://www.facebook.com/ArsoVreme/posts/2909910909032965{/facebookpost}

Tudi prebivalce Ptuja in okolice je dane okoli šestih zjutraj zbudil zvok siren, ki so naznanjale nevarnost poplav. Drava pod jezom Ptujskega jezera je visoka, poplavila je bližje travnike, a prebivalci ob reki upajo, da se ne bodo ponovile zdaj že vsakoletne jesenske poplave. Tudi v Dravogradu, kjer je ponoči dežuralo 20 gasilcev, razmere še naprej spremljajo. Kaj se dogaja z reko, jim sporočajo tudi avstrijski kolegi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta