Na obisku v Ljubljani predsednica Evropskega raziskovalnega sveta

STA, A.L.
08.06.2023 21:26

Na povabilo ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča se danes v Ljubljani mudi predsednica Evropskega raziskovalnega sveta (ERC) Maria Leptin.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mvzi

Dopoldne je sodelovala na panelu s slovenskimi raziskovalci, ki so pridobili projekte ERC, popoldne pa je obiskala še Biotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani, kjer si je ogledala laboratorije.

ERC je leta 2007 ustanovila EU kot prvo evropsko institucijo za financiranje vrhunskih pionirskih raziskav z vseh znanstvenih področij brez vnaprej določenih prioritet. Spodbuja delovanje že uveljavljenih vrhunskih raziskovalcev in raziskovalk, kot tudi skrbi za rast prihodnje generacije raziskovalcev v Evropi. Pri izboru projektov in podeljevanju finančnih sredstev sledi merilu znanstveni odličnosti.

Maria Leptin je danes pohvalila uspeh Slovenije pri pridobivanju projektov ERC, ki se je v zadnjih letih precej izboljšalo. Po njeni oceni je Slovenija naredila velik premik na področju znanstvene politike. V izjavi za medije ob robu obiska je izpostavila pomen raziskav za svet in družbo. Znanje je nujno za oblikovanje sveta, ko pride do bolezni, klimatskih sprememb, je dejala.

V Sloveniji je trenutno aktivnih 22 projektov ERC, njihovi nosilci pa so lahko najboljši promotorji tudi za ostale raziskovalce, meni minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Papič. Ob tem si želi, da povečajo število uspešnih prijav na področju družboslovja in humanistike.

"V Ljubljani imamo vrhunske raziskovalce"

Po besedah rektorja ljubljanske univerze Gregorja Majdiča so projekti ERC najprestižnejši v evropskem raziskovalnem prostoru in pridobitev projekta ERC za vsakega raziskovalca pomeni izjemni vrhunski dosežek, nagrado za njegovo preteklo delo in hkrati spodbudo za financiranje novih vrhunskih raziskovalnih rezultatov na Univerzi v Ljubljani.

Zadovoljen je, da se je v Slovenji število odobrenih projektov precej povišalo, "tudi po zaslugi tega, ker smo veliko napora vložili tudi na univerzi v Ljubljani v podporo prijaviteljem". "V Ljubljani imamo vrhunske raziskovalce na številnih zelo različnih področjih in to nas uvršča mednarodno pomembno visoko," je ocenil. Trenutno je na ljubljanski univerzi 11 projektov ERC, samo lani so jih pridobili pet. Največ jih je na fakulteti za matematiko in fiziko, strojni fakulteti, filozofski fakulteti in biotehniški fakulteti.

Prejemnica projekta ERC na biotehniški fakulteti je Anna Dragoš. Kot je povedala, v okviru projekta preučujejo interakcije med bakterijami in bakterijskimi virusi, kako virusi spreminjajo bakterijsko vedenje in kako se to dogaja na molekularni ravni.

Biotehniška fakulteta sicer deluje na področjih znanosti o življenju, biogospodarstva, varstva narave in urejanja prostora. Dekanja Marina Pintar je v izjavi za medije ob obisku izpostavila poslanstvo fakultete: "Po eni strani zavezo za čim boljše prenašanje znanja našim študentom, po drugi strani pa se zavedamo naše družbene odgovornosti, da to prenašamo tudi na družbo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta