Razmere v zavodu za blagovne rezerve so bile sicer v zadnjih tednih nemalokrat na robu vrelišča, pravijo viri. Nekateri zaposleni so dobesedno razmišljali o stavki, domnevno soočeni so bili s številnimi pritiski, nekateri govorijo celo o mobingu. V očeh nekaterih je bila sporna predvsem vloga Mitje Terčeta, ki je bil od 24. marca vodja projektne skupine na ministrstvu za gospodarstvo za koordinacijo in izvedbo nabav zaščitnih sredstev in opreme. "To bo tudi ostal do preklica o imenovanju te skupine," je Večeru 13. aprila pojasnil Zdravko Počivalšek, podpredsednik vlade in predsednik SMC. Zavod za blagovne rezerve je s Terčetom podpisal pogodbo o brezplačnem svetovanju dan kasneje. Še 13. aprila smo pri Počivalšku preverjali informacije, ali drži, da namerava zamenjati Antona Zakrajška, in minister je tedaj še vztrajal, da se to ne bo zgodilo: "Že več kot tri tedne je odsoten in ni razlogov za njegovo menjavo." Dober teden kasneje so se stvari že spremenile in Zakrajšek je padel. Že pred tem je Zakrajškov namestnik na zavodu blagovne rezerve pogodbo s Terčetom prekinil.
Podjetje Tosama:
Iz Tosame so sporočili, da 16. 3. niso sklenili pogodbe z Zavodom za blagovne rezerve za nabavo zaščitne opreme. ''Tosama z Zavodom sodeluje že več kot dve desetletji, zadnja leta na podlagi leta 2016 podpisane Pogodbe o obnavljanju državnih blagovnih rezerv. O vseh poslih obstaja dokumentacija o medicinskih pripomočkih, saj smo odgovorni za vigelanco. Zaradi povečanih potreb po zaščitnih sredstvih pa smo - poleg s pogodbo dogovorjenih izdelkov - Zavodu na podlagi povpraševanja in ponudbe februarja in marca dobavili še dodatna zaščitna sredstva v skupni vrednosti 6.392,25 EUR; v dveh dobavah, brez posrednikov in na transparenten način. S temi dodatnimi dobavami Tosama v nobenem pogledu ni izvajala poslovne prakse, s katero bi kakorkoli izkoristila izredne okoliščine, nastale zaradi epidemije covid-19.''
Na blagovnih rezervah se je veliko kopij lomilo okoli vloge Mitje Terčeta, ki ga je tja poslal gospodarski minister
- 59 pogodb je zavod za blagovne rezerve sklenil od 16. marca.
- 180 milijonov evrov brez DDV so vredni vsi sklenjeni posli, a nekateri so bili preklicani, nekaj jih ne bo realiziranih.
- 23 naročil je bilo na dan 19. marca v celoti izpolnjenih, skupno v vrednosti dobrih 5 milijonov evrov brez DDV.
LMŠ dokončuje besedilo zahteve
Po zadnjih informacijah naj bi v naslednjih dneh v LMŠ dokončali besedilo zahteve za odreditev parlamentarne preiskave o nabavah zaščitne opreme za preprečevanje širjenja okužbe z novim koronavirusom. Delo jim otežujejo vedno nova in nova poročila o spornih nabavah, ki se vsakodnevno pojavljajo v medijih. Besedilo zahteve bodo najprej predstavili opozicijskim strankam, ki bodo imele možnost predlagati svoje dopolnitve. Podpise za podporo zahtevi za ustanovitev preiskovalne komisije, skupaj jih je potrebno 30, so napovedali v Levici, SD in SAB. Tudi v koalicijskih strankah temu ne nasprotujejo, a dodajajo, da čas, ko epidemija še traja, za takšno preiskavo ni ustrezen.
"Ne moremo nastopati kot veliki"
"Treba je razumeti, da je šlo za nabavo opreme v času in situaciji, ko te opreme na trgu enostavno ni bilo, to je prvo dejstvo. Kot drugo pa smo kot država tako majhni, da ne moremo na enak način nastopati do dobavitelja, kot lahko nastopajo veliki. Je več faktorjev, ki vplivajo na to, in bila je situacija, ko je bila država pred dejstvom, ali vzeti to robo ali pa nič, recimo. To je verjetno pripeljalo do tega, da smo dobili kakšno neustrezno robo ali pa je bila brez certifikata," o poslih razmišlja poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Pravi, da ne gre za velik odstotek neustrezne opreme: "Je pa seveda za tistega, ki to robo dobi, stoodstotni 'škart'. Če prejemniki potem upravičeno protestirajo, da niso dobili prave ali pa dovolj kvalitetne robe, je to za njih momentalni hendikep."