Ker je neprilagojena hitrost še vedno med najpogostejšimi vzroki prometnih nesreč z najhujšimi posledicami, se je v ponedeljek začela nacionalna preventivna akcija Hitrost, ki bo potekala do 25. aprila. V tem času bodo policisti preverjali, ali se vozniki držijo omejitev hitrosti. Nacionalno preventivno akcijo koordinira Javna agencija RS za varnost prometa.
Policisti bodo v času akcije po vsej Sloveniji izvajali poostrene nadzore in tako preverjali, ali vozite prehitro. V sredo, 21. aprila, bo v več državah Evropske unije potekal maraton nadzora hitrosti, ki se mu bo slovenska policija priključila z izvajanjem 12-urnega nadzora. Ta se bo pričel ob 6. uri zjutraj in bo potekal do 18. ure. Lokacije, kjer bodo v času maratona nadzora hitrosti izvajali nadzore, so objavili na spletni strani TUKAJ.
Lani več kot sto tisoč prekoračitev hitrosti
V letu 2020 so kljub manjšemu obsegu prometa policisti ugotovili 116.180 kršitev s področja hitrosti, kar je skoraj 2000 kršitev več kot v letu 2019 (114.225). V letošnjem letu (do 12. aprila) je bilo takšnih že 37.577 kršitev. Lani je življenje zaradi neprilagojene hitrosti izgubilo 27 oseb, letos do začetka aprila pa že sedem, od tega trije pešci, ki niso bili povzročitelji prometne nesreče.
Namen tovrstnih preventivnih aktivnosti je umirjanje hitrosti na naših cestah, pojasnjujejo policisti, saj vozniki običajno takrat, ko vedo, da poteka nadzor, zmanjšajo hitrost in vozijo bolj varno. Dolgoročni cilj pa je seveda, da tak način vožnje obdržijo, tudi potem ko poostreni nadzori ne potekajo več.
Agencija za varnost prometa in policija svetujeta:
- V naseljih bodite pozorni na ranljivejše udeležence, pešce in kolesarje ter upoštevajte omejitev hitrosti,
- zmanjšajte hitrost vožnje v bližini otroških igrišč, šol in vrtcev, domov za starejše ter pred prehodi za pešce,
- na regionalnih cestah in pri zavijanju oziroma vključevanju dodatno preverite, ali se ne približuje motorist oziroma drugo vozilo,
- ohranjajte ustrezno varnostno razdaljo, da se lahko pravočasno ustavite,
- v slabših pogojih vožnje, v mraku, megli, močnih nalivih, zmanjšajte hitrost zaradi slabe vidljivosti in dejstva, da se na mokri podlagi zavorna pot podaljšuje,
- čeprav se vam mudi, ne vozite prehitro, raje sporočite, da boste prišli kasneje.