Nasveti in opozorila policije ob poplavah

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
08.08.2023 11:44

Tudi policisti so z vsemi silami vpeti v pomoč ljudem, ki so jih prizadele poplave. Pripravili so priporočila, kako poskrbeti za lastno varnost ob tej katastrofi

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aktivnosti policistov so v prvi vrsti usmerjene v reševanje ljudi.
Policija

Policisti so ves čas katastrofalnih poplav vpeti v reševanje življenj ljudi ter varovanje njihovega premoženja na območjih, ki so jih po obilnem deževju razdejale poplave, vse bolj pa tudi zemeljski plazovi. "Naše aktivnosti so v prvi vrsti usmerjene v reševanje in evakuacijo ljudi, dostavo nujne opreme in tehničnega osebja na nedostopna območja, preverjanje stanja cest in njihove prevoznosti, varovanja domov in drugega premoženja ljudi, ki je ostalo nezaščiteno po množičnih evakuacijah. Policisti so prisotni na vseh poplavnih območjih in nudijo pomoč službam zaščite in reševanja" pojasnjujejo na Generalni policijski upravi.

Vozniki, upoštevajte signalizacijo

Kar pa so razmere na terenu še zmeraj kritične, so na policiji pripravili nasvete, kakor skrbeti za lastno varnost in varnost premoženja v poplavah. Policisti opozarjajo na previdnost na terenih, ki so bili poplavljeni,s aj je tam še veno možnost erozije. Voznike pozivajo, da upoštevajo prometno signalizacijo, saj so nekatere ceste in mostovi še zmeraj zaprti. "Ne vztrajajte z vožnjo, če vidite, da je cesta poplavljena, ter se po nepotrebnem ne izpostavljajo nevarnosti," opozarjajo na policiji in dodajajo, da naj vozniki uporabljajo označene obvoze in do odprtja zaprtih odsekov cest teh ne uporabljajo. "Preden se odpravite na pot, zato preverite stanje cest na Prometno-informacijskem centru in spremljajte obvestila medijev. Informacije dobite tudi na spletni strani Uprave RS za zaščito in reševanje Spin SOS." Obenem pozivajo ljudi, naj na mostovih in cestah, ki so zaradi nevarnosti še vedno zaprte, ne odstranjujejo signalizacije.

Ne hodite v gore

V gorah so trenutno razmere nevarne, zato policija odsvetuje hojo po planinskih vrhovih in gorah. " Poti so mokre in zelo spolzke. Ponekod so poti poškodovane, možni so odlomi in padanje skal. Obisk gora v tem trenutku pomeni izzivanje nesreče, kar je, glede na trenutno obremenjenost intervencijskih služb, še posebej helikopterskih enot in ekip gorskih reševalcev, izjemno neodgovorno ravnanje, s katerim lahko ogrozite tudi lastno življenje, saj se zaradi vključenosti celotnega sistema zaščite in reševanja v odpravljanje posledic naravne ujme čas posredovanja lahko podaljša," pravijo na policiji.

Zapuščeni objeti vabijo nepridiprave

Zaradi naravne katastrofe, s katero smo se srečali, je ostalo zapuščenih velik objektov, ki so jih bili lastniki primorani zapustiti, prav tako pa je posledično ostalo nezavarovanega veliko premoženja. "Žal se z nezavarovanim premoženjem pojavlja tudi priložnost, da to izkoristijo tatovi. Tako smo policisti na teh območjih zaznali osebe, ki so dajale sum, da bodo tam izvrševale kazniva dejanja. Zaradi navedenih pojavov smo na prizadeta območja poslali vse razpoložljive kadre in vlagamo ves trud v zavarovanje premoženja ljudi, ki so že tako utrpeli škodo zaradi poplav," pravijo policisti. Navajajo, da so sicer do včeraj prejeli le eno prijavo tatvine na od poplav prizadetem območju, a dodajajo,da bodo storili vse, da zagotovijo varnost premoženja ljudi. "Če opazite osebe, ki vzbujajo sum, da bi si lahko protipravno prilaščale predmete, o tem takoj obvestite policijo na številko 113," še dodajajo.

Previdno pri sanaciji

Ravno tako kot med poplavami je posebna skrb za varnost potrebna tudi po poplavah. Pri čiščenju in obnovi prizadetih območij bodite izjemno previdni in upoštevajte nasvete pristojnih služb, je nasvet policije. Posebej previdni bodite pri sanaciji objektov, saj so poplavljeni objekti lahko zelo poškodovani, zato pred vstopom vanje preverite stanje stavbe in poškodbe na njej. Kjer sta še vedno voda in blato, je gibanje na takem območju lahko nevarno zaradi morebitnih zdrsov, padcev, ureznin in drugih poškodb.

Prav tako bodite previdni pri ponovnem priklopu električnih naprav. Nikar ne uživajte hrane, ki je bila poplavljena, temveč jo brez izjeme zavrzite. Pred začetkom čiščenja objektov se ustrezno oblecite, saj je voda, ki je poplavila območja in prostore, onesnažena. V njej so lahko kanalizacijska voda, odpadki, trupla živali, nevarne snovi, ki različno reagirajo v vodi ali ob stiku z drugimi nevarnimi snovmi, večji predmeti, blato, zato se ob odpravljanju posledic nesreč ustrezno oblecite oziroma zaščitite in se po delu temeljito umijte.

Če potrebujete pomoč, pokličite številko 112 ali 113

Če je ogroženo življenje, nemudoma pokličite številko za klic v sili 112 ali interventno številko policije 113. Policija pa pri tem dodaja, da sta obe telefonski številki zaradi velikega števila klicev izjemno obremenjeni, vse razpoložljive sile pa že na terenu, zato ju uporabljajte racionalno, da bo pomoč lahko prišla najprej do tistih, ki so najbolj ogroženi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta