"Ja, prišla sva zaradi službe. Pa nama je načeloma vseeno, kdo plača to testiranje. Res pa je, da če bi bilo plačljivo, bi bila šefica nezadovoljna in bi naju morda celo odpustila," sta povedala gostinca, ki sta v koloni čakala na testiranje. Kar dolga kolona, kakih 30 ljudi, je včeraj dopoldne pred Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca v Mariboru čakala na testiranje. "Ravno smo zaključili z malico, zato se zdaj čaka nekoliko dlje, sicer gre precej hitreje," je dejala zdravstvena delavka na testirnem mestu. Sam sistem testiranja se s tem tednom sicer ni spremenil, je pa za nekatere po novem plačljiv. Cena v Mariboru je zdaj deset evrov, a včeraj to še ni veljalo. Zaradi težav s koordinacijo so se dopoldne tako še vsi testirali brezplačno.
Brezplačnih testov si še naprej želijo vsi
Potem ko je bilo sprva napovedano, da bo testiranje od ponedeljka plačljivo za vse, je vlada stopila korak nazaj in brezplačno možnost še vedno pustila vsem tistim, ki so zaposleni v dejavnostih, kjer je PCT (preboleli, cepljeni, testirani) pogoj za prihod na delo. To so zdravstveni delavci, zaposleni v šolstvu, domovih za starejše in nekaterih storitvenih dejavnostih, kot so gostinstvo, turizem, trgovina, frizerstvo in kozmetičarstvo. Delodajalci in gospodarstveniki so s tako odločitvijo zadovoljni, a veliko nezadovoljstva je še vseeno med tistimi, ki pa si test še vedno morajo plačevati.
"Testiral se bom za prehod čez mejo. Kaj pa vem. V tujini imajo še marsikje možnost brezplačnega testiranja. To vse se mi zdi nesmiselno, večkrat se testiram in grem čez mejo, pa tega v resnici nobeden sploh ne pregleduje," je ostro dejal gospod. "Midva greva na dopust. Popolnoma nesprejemljivo je, da morava za to plačati test. Saj pa plačujemo zdravstveno zavarovanje. Če je testiranje obvezno, pač ne more biti plačljivo," pa je dejal par, ki se za nekaj dni odpravlja v zdravilišče.
Kje so razlogi za razlike med panogami?
"Zakaj je tako strogo prav v naši dejavnosti?" se sprašujejo zaposleni v gostinstvu in turizmu. "Gostinstvo in turizem sta vedno predmet najstrožjih pogojevanj. Tako je pri nas PCT-pogoj tudi za goste. Zakaj je tako, ne vemo in ne razumemo. Ne zdi se nam pošteno, da so kriteriji po panogah tako različni," je dejal predsednik Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo. Če za namen prenočitve v hotelu še lahko pričakujemo, da se bodo gostje testirali, pa tega ne moremo pričakovati od obiskovalcev lokalov. O tem je prepričan Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri obrtno-podjetniški zbornici. "Za zdaj, ko vreme še kolikor toliko dopušča strežbo na terasi, teh težav ni. Se pa bojimo, kakšna bo rentabilnost v jeseni in pozimi." Z nejevoljnimi obiskovalci pa se že srečujejo organizatorji dogodkov. "Zanimanja je že manj in manjša se z vsakim dodatnim ukrepom. Kaj se bo dejansko še zgodilo zdaj, ko je testiranje plačljivo, pa je še prezgodaj napovedovati. A ljudje se na nas že obračajo. Dnevno prejmemo od dvesto do tristo elektronskih sporočil, ki se nanašajo na ukrepe. Pojavljajo se tudi taki, ki želijo, da jim vrnemo denar za plačano vstopnico. Denarja žal ne vračamo, saj dogodek v resnici ostaja in se ne spremeni niti datum niti program le-tega," pa pravi izvršna direktorica Eventima Nicole Radermacher.
Eventim prejme dnevno od 200 do 300 vprašanj v zvezi z ukrepi
Samoplačniški test ne sme biti dražji od 12 evrov
Kako sicer v praksi poteka preverjanje, ali posameznik izpolnjuje pogoje za brezplačno testiranje? "Tisti, ki spadajo v poklicne skupine, ki so upravičene do brezplačnega testiranja, naj s seboj prinesejo dokazilo oziroma potrdilo delodajalca, da to drži. To pri nas le pokažejo, papirja namreč ne obdržimo," je pojasnila vodja enote osnovnega zdravstvenega varstva v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor Maja Arzenšek. Za vse ostale v Mariboru test stane deset evrov. Podobno je tudi v drugih zdravstvenih domovih, le da se cene lahko nekoliko razlikujejo, a ne smejo presegati 12 evrov. Tako denimo tudi na Ptuju test stane deset evrov, za vse, ki se testirajo zaradi potreb službe, pa je testiranje brezplačno. "Organizirati je možno tudi termin za določene kolektive. Pridemo pa tudi v posamična podjetja, a le, če kolektiv šteje vsaj 15 ljudi. Vendar pa na terenu opravljamo le samoplačniško testiranje. V takih primerih test stane 12 evrov na osebo," je pojasnila direktorica Zdravstvenega doma Ptuj Metka Petek Uhan.