NSi s posvetovalnim referendumom blokira vladni zakon o dohodnini

STA, L. M.
06.10.2022 11:42

Poslanci NSi so v državni zbor vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o lastnem predlogu novele zakona o dohodnini.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V NSi so vložili predlog za posvetovalni referendum o svoji noveli zakona o dohodnini.
Andrej Petelinšek

S svojim predlogom novele zakona o dohodnini bi v NSi zvišali olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele zakona je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje državnega zbora, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele zakona o dohodnini.

Prehiteli vlado in blokirali njen predlog davčnih sprememb

NSi je s svojim predlogom novele zakona o dohodnini za nekaj dni prehitela vlado, ki je konec septembra skupaj s predlogi še nekaj davčnih zakonov v zakonodajni postopek vložila predlog novele zakona, s katerim želi v letu 2023 zaustaviti javnofinančni izpad prihodkov. Med drugim predlaga odpravo postopnega zviševanja splošne olajšave pri dohodnini v naslednjih letih. Dokler je v zakonodajnem postopku predlog NSi, se obravnava vladnega predloga zakona ne more začeti. Zaradi vloženega predloga za posvetovalni referendum, ki so ga danes vložili v NSi, državni zbor o njihovem predlogu zakonu danes ne bo mogel odločati oziroma ga zavrniti. Obravnava predloga zakona se bo v parlamentu zavlekla za najmanj mesec dni, saj državni zbor prej kot v 30 dneh od vložitve predloga za posvetovalni referendum ne sme glasovati o referendumski pobudi. Šele po tem, ko bo slednja zavrnjena, bodo lahko poslanci glasovali o predlogu NSi, nato pa bo na vrsto za obravnavo prišel vladni predlog zakona.

Poslanec Horvat: Stopamo na stran družin

V NSi vidijo vladni predlog sprememb pri dohodnini kot bitje razrednega boja proti srednjemu razredu. V opozicijski stranki so v svoj predlog novele zakona zapisali zvišanje zneskov posebnih olajšav za vzdrževane družinske člane. Ti bi se v primerjavi z zneski, kot veljajo za davčno leto 2022, zvišali za 14,9 odstotka, kar je vsota ocenjene inflacije za letošnje in prihodnje leto. Za prvega vzdrževanega otroka in za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana bi se tako olajšava na primer dvignila na 2.884 evrov, za vzdrževanega otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, pa na 10.450 evrov.

"S predlogom novele zakona o dohodnin stopamo na stran družin," je pojasnil poslanec NSi Jožef Horvat. Pomoč vlade ljudem in gospodarstvu v času draginje je nezadostna in prepočasna, je dejal Horvat in opozoril, da je vlada zvišala le otroške dodatke, medtem ko bi bile z uveljavitvijo njihovega predloga do višje olajšave upravičene prav vse slovenske družine. Razpoložljivi dohodek para s povprečno plačo in enim otrokom bi se povečal za 97 evrov na letni ravni, z dvema otrokoma za 147 evrov, s tremi otroki pa za 235 evrov. "Vlado sprašujemo, ali je to preveč," je dodal Horvat.

NSi bo izkoristila vse možnosti, da ohrani obstoječo dohodninsko ureditev, ki vsem prinaša višje plače, pravi Jožef Horvat.
Robert Balen

Kot pravijo v NSi, predlog novele zakona odpira pomembna konceptualna vprašanja usmeritve naše družinske politike ter konkretna vprašanja glede načina izboljšanja položaja slovenskih družin v zaostrenih razmerah. Zato predlagajo, naj se o njem odloča na posvetovalnem referendumu. "NSi bo izkoristila vse demokratične možnosti, da ohrani obstoječo dohodninsko ureditev, ki vsem prinaša višje plače, torej višji standard," je še poudaril Horvat.

Minister Boštjančič: Gre za nagajanje vladi

Vlada nasprotno meni, da se s predlogom NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost. Zvišanje olajšave za vzdrževane družinske člane bi razbremenilo predvsem družine v višjih dohodkovnih razredih, je zapisala vlada ter izpad prihodkov iz naslova dohodnine ocenila na 39 milijonov evrov. Predloga NSi tako ne podpira in poslancem predlaga, da ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo.

Finančni minister Klemen Boštjančič v predlogu za referendum vidi nagajanje vladi in demagoško nabiranje političnih točk, vseeno pa pričakuje uveljavitev vladne novele s prvim januarjem 2023. Glede te je na novinarski konferenci po seji vlade dejal, da vsem s plačami do petkratnika povprečne plače prinaša višje neto dohodke, kot jih prejemajo letos. Spomnil je še, da je vlada sprejela še vrsto drugih ukrepov, ki posredno in neposredno dvigujejo dohodke državljanov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta