Odbor DZ želi od vlade poročilo o končani preiskavi suma pranja iranskega denarja v NLB

STA, M.R.
01.07.2020 16:23

Odbor za notranje zadeve je ob današnji obravnavi poročila o delu policije v letu 2019 ministrstvo za notranje zadeve oziroma vlado zaprosil za poročilo o končani preiskavi suma pranja iranskega denarja v NLB. Poročilo ima po besedah državnega sekretarja Franca Kanglerja stopnjo interno, kaže pa, da delo ni bilo opravljeno, kot bi bilo treba.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
(Fotografija je simbolična)
Robert Balen

Iz poročila je po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Franca Kanglerja razvidno, da na policiji svojega dela v preiskavi niso opravili, kot bi ga morali, pokazalo naj bi tudi na slabo komunikacijo med zaposlenimi na policiji in samimi državnimi organi, ki so obravnavali zadevo. Ob tem je dodal, da je žalostno, da je tožilstvo v zadevi odstopilo od pregona.
Kangler pa kljub temu ocenjuje, da zadeva še ni nujno zaključena. Če bo odbor DZ zaprosil za poročilo, lahko na njegovi podlagi sprejme sklep in generalnega državnega tožilca pozove, da naredi revizijo postopka, je dejal.
V razpravi je predsednika odbora Branka Grimsa (SDS) tudi zanimalo, kako daleč je postopek, povezan s preiskavo nabav medicinske opreme oziroma žilnih opornic, ki jih je preiskovala tudi parlamentarna preiskovalna komisija.
Kot je bilo razumeti iz besed namestnika generalnega direktorja policije Tomaža Pečjaka in državnega sekretarja Kanglerja, postopek v zvezi z žilnimi opornicami še poteka.
Pečjak je sicer v predstavitvi poročila o delu policije v letu 2019 povedal, da je ta na področju kriminalitete lani obravnavala najmanj kaznivih dejanj v zadnjih 10 letih, krati je zabeležila najvišjo preiskanost kaznivih dejanj v zadnjih štirih letih, in sicer več kot 50-odstotno.

Več mrtvih na cestah, stanje kadrov lani boljše

Število kršitev javnega reda in miru se je lani znižalo, je pa naraslo število mrtvih na slovenskih cestah. Lani sta namreč na cestah umrli 102 osebi, leto prej pa 91. "Tu nismo bili uspešni. Res je bilo nesreč manj, a je bilo več tistih s smrtnim izidom," je dejal Pečjak.
Na področju kadrov je bilo lansko leto v policiji boljše kot leto 2018. Na novo so namreč zaposlili 300 ljudi, policijo pa je, predvsem zaradi upokojevanja, zapustilo 260 ljudi, ker po besedah Pečjaka ni tako slabo. Še vedno pa v policiji manjka od 700 do 800 ljudi.
Več so imeli v policiji lani tudi denarja, zaradi česar so po besedah Pečjaka po dolgih letih kupili večnamenski transportni helikopter, policiste pa opremili z zaščitnimi majicami in kompatibilnimi zaščitnimi telovniki.

Govora tudi o škropljenju policistov z vodno pištolo

V poslanski razpravi je Lidija Divjak Mirnik (LMŠ) kot podatek, ki bode v oči, izpostavila, da je tretji najpogostejši vzrok za prometne nesreče vožnja pod vplivom alkohola. "Tu bo treba še marsikaj narediti, predvsem na preventivi," je dejala.
Predrag Baković (SD) je kot področje, kjer bo treba več narediti, izpostavil podatek, da se povečuje trend napadov na policiste. "Med drugim bo treba spremeniti zakonodajo, da bodo lahko tožilstva in sodišča taka dejanja obravnavala prednostno," je dejal.
Kangler je bil ob tem kritičen do dogodka na protestih proti vladi, ko je ena od protestnic s plastično pištolo špricala in žalila policista. Baković je odgovoril, da za dejanje ni vedel, ga pa ocenjuje kot zavržno.
Robert Polnar (DeSUS) je pozdravil podatek, da so sredstva za policijo od leta 2015 do lani narasla za nekaj manj kot 29 odstotkov. A je menil, da je to za optimalno delo policije še vedno premalo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta