Kaj pomeni črtanje možnosti evtanazije iz novega predloga Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja? To črtanje ne pomeni izdaje volje vseh tistih volivk in volivcev, ki so na posvetovalnem referendumu z glasom za podprli uzakonitev pomoči pri prostovoljnem končanju življenja (PPKŽ). Pomeni pa roko vsem tistim, ki so glasovali proti, ker so jih prestrašile besede o zlorabah, nacističnih umorih z imenom evtanazija, rabljih zdravnikih, zdravniških umorih ipd. Zakaj je tako?
Beseda evtanazija v najširšem pomenu sicer pomeni dobro smrt in s tako smrtjo se ljudje strinjajo. Vendar javna razprava poteka o evtanaziji v ožjem pomenu, to pa je smrt, ki jo na izrecno željo bolnika pod zakonsko strogo določenimi pogoji z vnosom učinkovine povzroči druga oseba, v zakonsko urejenih razmerah zdravstveni delavec.
Pomoč pri prostovoljnem končanju življenja, o kateri je tekel referendum, je nadpomenka in pomeni dva načina končanja življenja. Prvi je zgoraj opisana evtanazija v ožjem pomenu, drugi je samousmrtitev. Že predlog ZPPKŽ Srebrne niti, ki je bil zavrnjen v zakonodajnem postopku, je bil namenjen samousmrtitvi, in ne evtanaziji. Evtanazijo je dopuščal samo v izjemnem primeru, da pacient ne bi bil sposoben samousmrtitve, vsekakor pa bi moral biti sposoben odločati o sebi. Ta izjema je nato postala glavna opora nasprotovanju in slogan nasprotnikov uzakonitve PPKŽ. S ščuvanjem proti evtanaziji so skušali zavreči tudi pomoč pri samousmrtitvi.
Hiter razvoj medicinskih aparatur v zadnjih letih omogoča udejanjanje volje tudi najbolj nemočnim bolnikom, pri čemer zadošča že samo premikanje očesnega zrkla. Učinkovine zmorejo na ukaz bolnika vnašati v telo že naprave. Neobhodne potrebe po človeških izvajalcih ni več. Zato je mogoče brez škode za udejanjenje volje bolnikov iz ZPPKŽ izpustiti tisto izjemno evtanazijo, ki je tam v predlogu Srebrne niti še bila. Zdravniki bodo samo pisci strokovnega mnenja in skupaj z drugimi zdravstvenimi delavci posredniki v postopku, ki ga bo na koncu izpeljal pacient sam. Uzakonitev tega postopka je uzakonitev PPKŽ in s tem tudi večinske volje volivk in volivcev.
Posebej pa velja opozoriti, da bodo vsi tisti, ki bodo odslej še vedno povezovali evtanazijo z ZPPKŽ, s tem pokazali, da zakona niso prebrali in razpravljajo o nečem, česar ne poznajo. Še slabša bi bila druga možnost, da so zakon prebrali in ga poznajo, pa lažejo, da bi zavedli ljudi.
Andrej Pleterski, soavtor ZPPKŽ, Ljubljana