V pismu, med drugim naslovljenem na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela, je zapisal, da je treba po celotni EU spoštovati vladavino prava, a dodal, da "diskrecijskih mehanizmov, ki ne temeljijo na neodvisni presoji, ampak na politično motiviranih kriterijih, ne moremo imenovati 'vladavina prava'". Poudaril je tudi, da "Slovenija podpira brezpogojno spoštovanje vladavine prava v vseh primerih in brez dvojnih standardov".
"Danes številni mediji in nekatere politične skupne v Evropskem parlamentu odkrito grozijo z uporabo instrumenta, napačno poimenovanega 'vladavina prava', da bi z večinskim glasovanjem disciplinirali posamezne države članice," je opozoril Janša v pismu, naslovljenem še na kanclerko trenutno predsedujoče Svetu EU Nemčije Angelo Merkel in premierja prihodnje predsedujoče Portugalske Antonia Costo, ki ga je poslal voditeljem vseh članic unije.
Charles Michel brez komentarja
Voditelji članic EU bodo v četrtek na virtualnem zasedanju razpravljali tudi o večletnem proračunu unije, predsednik Evropskega sveta Charles Michel ostaja v stiku z vsemi partnerji, drugih komentarjev pa za zdaj ni, so viri pri EU odgovorili na vprašanje, kakšen je Michelov odziv na Janševo pismo.
"Tisti med nami, ki smo del življenja prebili pod totalitarnimi režimi, vemo, da se odstopanje od realnosti začne, ko procesi ali ustanove dobijo imena, ki pomenijo ravno obratno od njihovega bistva," je še dodal.
Orban: Namen svežnja za spoprijem s pandemijo izsiljevanje nasprotnic migracij
Madžarski premier Viktor Orban je danes zatrdil, da je namen svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19 izsiljevanje držav, ki nasprotujejo migracijam.
"V skladu s stališči na julijskem vrhu EU in v skladu z določili glede veta v pogodbah EU je madžarska vlada vložila veto na zakonodajni paket proračuna EU," je danes dejal Orban.
Poudaril je, da "po mnenju Bruslja samo še tiste države, ki sprejemajo migrante, spoštujejo vladavino prava". "Tiste, ki varujejo svoje meje, pa ne morejo veljati za države, kjer prevladuje vladavina prava," je dodal.
Ko bo enkrat predlog svežnja za spoprijem Evrope s pandemijo sprejet, "ne bo več ovir za vezavo deleža skupnih sredstev, ki pripada državam članicam, na podporo migracijam in za uporabo finančnih sredstev za izsiljevanje držav, ki nasprotujejo migracijam", je poudaril madžarski premier.
Izpostavil je še, da se je v zadnjih letih v razpravah o migracijah vladavina prava spremenila v politično in ideološko orožje. "Brez objektivnih kriterijev in možnosti pravnih sredstev noben postopek, katerega cilj je kaznovati države članice, ne sme temeljiti na njej," je še dejal Orban glede vladavine prava.
Po mnenju Madžarske bi bila vezava ekonomskih in finančnih vprašanj na politične razprave "velika napaka, ki bi spodkopala enotnost Evrope". "Vsakršen nov postopek, katerega namen je kaznovati države članice, je lahko uveden zgolj s soglasno dopolnitvijo pogodb," je poudaril. Druge države članice je pozval k upoštevanju tega, so sporočili iz tiskovne službe njegove vlade.
Madžarska in Poljska sta proti svežnju v ponedeljek vložili veto, ker nasprotujeta pogojevanju črpanja evropskih sredstev z vladavino prava.
"Čas je za jasno in odločno besedo predsednika države"
Na predsednika države Boruta Pahorja je odprto pismo naslovil direktor založbe Ciceron Andrej Poznič. "Predsednik slovenske vlade Janez Janša je včeraj pisal voditeljem EU in v pismu med drugim ponovil svojo staro trditev, da smo bili v Sloveniji leta 2014 'priča ukradenim volitvam s pomočjo drastične zlorabe državnih ustanov'. To je izrekel že velikokrat, med drugim tudi ob pomembnih mednarodnih pogovorih. V času, ko naj bi bile gospodu Janši ukradene volitve, ste bili predsednik države," piše in dodaja, da če je trditev premierja, da so bile volitve leta 2014 "ukradene s pomočjo drastične zlorabe državnih ustanov", resnična, je to zelo težko popravljiv udarec demokraciji in pravni državi ter resna grožnja mirnemu sožitju v skupni državi.
Poziva ga, naj odgovori na naslednje: "Ali ocenjujete, da so bile državnozborske volitve 2014 ukradene, in če, ali je pri tem prišlo do zlorabe državnih ustanov? Kaj ste oziroma boste kot predsednik države storili, da državljani Republike Slovenije izvemo vso resnico o tem dogajanju ter kakšne ukrepe boste predlagali pristojnim organom Republike Slovenije, da se ugotovijo morebitni krivci in odpravijo posledice te 'kraje'?"
Po oceni Pozniča je Slovenija v zadnjem času zaradi nekaterih "neodmerjenih, da ne rečem skrajno neprimernih izjav in zapisov gospoda Janše, deležna v mednarodni javnosti neprijetne pozornosti, kakršne v vseh letih samostojnosti nismo bili vajeni". Tudi zato pa meni, da je skrajni čas za jasno in odločno besedo predsednik države: "Ker če je ne bo, bo nepopravljivo trpel tudi ugled visokega položaja, ki ga zasedate."
Merklova prejela Janševo pismo, a ga ne komentira
Nemška vlada je potrdila, da je kanclerka Angela Merkel prejela torkovo pismo slovenskega premierja Janeza Janše v zvezi s svežnjem za spoprijem Evrope s pandemijo covida-19. Vsebine v nemški vladi ne želijo komentirati, so za STA sporočili iz tiskovne službe nemškega predsedstva Svetu EU.
"Pismo je prišlo, namenjeno je bilo kanclerki kot trenutno predsedujoči Svetu EU. O posameznih delih ne morem zavzeti stališč, vendar bomo to pismo zagotovo pogledali," je na današnji tiskovni konferenci povedala namestnica tiskovnega predstavnika nemške vlade Ulrike Demmer. Dodala je, da bo morda priložnost za pogovor o pismu ob robu četrtkovega vrha EU.
O ukradenih volitvah v Sloveniji
V skoraj štiri strani dolgem pismu je omenil tudi, da smo bili leta 2014 v Sloveniji "priča ukradenim volitvam s pomočjo drastične zlorabe državnih ustanov", nobena od institucij EU pa se takrat ni odzvala niti z enim samim opozorilom.
Volitve v državni zbor leta 2014 so bile legalne in legitimne
Odzval se je tudi predsednik države Borut Pahor, ki je svoje stališče izrazil v treh sklopih. Prvič, piše, da so bile volitve v državni zbor leta 2014 legalne in legitimne: "Od prvih demokratičnih volitev aprila 1990 naprej so bile vse izvedene volitve legalne in legitimne, v skladu z določbami slovenske ustave."
"Drugič, naslednje volitve v državni zbor, predčasne ali redne, pa bodo brez sence ustavnega dvoma legalne in legitimne samo pod pogojem, da se pred tem uveljavi odločba ustavnega sodišča o nujnih spremembah. Ustavno sodišče je za njeno uveljavitev postavilo rok 21. december letos, zato je to zdaj najpomembnejše politično vprašanje slovenske demokracije," piše Pahor.
Kot tretje pa dodaja, da so zlasti v luči potrebnega odziva na pandemijo "vsi pozdravili dogovor o novem večletnem proračunu Evropske unije in Skladu za okrevanje, ki ga je julija dosegel Evropski svet. Evropski parlament ga je nato v postopkih sprejemanja v skladu s svojimi pristojnostmi dopolnil in potrdil. To odločitev je treba spoštovati. Morebitno novo rešitev je mogoče iskati samo z enotno politično voljo v medinstitucionalnem dialogu".
Tonin leta 2014: Janša je politik v zaporu
Spomnimo ... Matej Tonin, obrambni minister v Janševi vladi, je o odmevni zadevi Patria, ki je ostala brez sodnega epiloga, na vprašnje, ali je bil Janša politični zapornik ali politik v zaporu, že leta 2014 za portal Siol odgovoril: "Odvisno, kako gledaš na vprašanje. Zame je politik v zaporu."
Kot je zapisal, Evropski parlament ni želel o tem niti razpravljati, ker za uvrstitev te teme na program ni bilo zadostne večine. Obenem je bilo in je še veliko razprav o stanju demokracije na Madžarskem in Poljskem. "Sprožili so celo postopek po 7. členu pogodbe o EU, čeprav v nobeni od teh držav ni bilo in še zdaj ni zlorabe sodstva za politične cilje in nobena ni imela niti enega političnega zapornika, kaj šele primera kraje volitev kot v Sloveniji," je opozoril.
Zapisal je še, da vladavina prava po definiciji pomeni, da o sporih odloča neodvisno sodišče in ne politična večina ali katera koli druga institucija. "Če politično telo svojo odločitev imenuje vladavina prava, naredi že prvi korak stran od realnosti," je ocenil. A Evropska unija temelji na vladavini prava: na ločitvi izvršne, zakonodajne in sodne veje oblasti. Država, katere politični sistem ne temelji na demokraciji in vladavini prava, sploh ne izpolnjuje vseh pogojev za članstvo, je spomnil.
V pismu je še poudaril, da pogodba o Evropski uniji ne dovoljuje diskriminacije nobene države članice na politično zahtevo druge članice ali katere koli evropske institucije.
"S sledenjem napačni smeri nam dobra prihodnost za celo in svobodno Evropo polzi iz rok," je posvaril premier.
Morje je dovolj razburkano
Opozoril je še, da je "morje zadosti razburkano že brez težav, ki jih povzročamo sami sebi". Ob tem je omenil velik vpliv Kitajske, veliko razdeljenost ZDA po volitvah, rusko zunanjo politiko in teroristične napade v EU.
"Zato bolj kot kadarkoli potrebujemo enotnost glede tega, kam smo namenjeni. Potrebujemo spoštovanje drug drugega. Potrebujemo skupno obrambo dostojanstva vseh volivcev v vseh državah članicah unije. Potrebujemo evropske institucije, ki se ne bi vmešavale v notranjepolitične konflikte držav članic," je zapisal Janša. Dodal je, da moramo spoznati, da temelj EU ni denar, temveč vrednote ter da vrednot ne moremo izsiliti z denarjem.
"Dilema, ki je pred nami, je zelo preprosta. Spoštovanje dogovora z julijskega vrha je odgovoren pristop k dobri prihodnosti EU. Nespoštovanje pa je ravno nasprotno," je še poudaril Janša.
Pismo je končal z opozorilom, da bodo prihodnji dnevi ključni za dosego pravičnega in uravnoteženega dogovora, ki bo temeljil na julijskem dogovoru voditeljev unije. "Samo s hitrim končanjem tistega, kar smo začeli julija, bomo lahko izpolnili visoka pričakovanja ter tlakovali pot k močnejši Evropi v obdobju po pandemiji," je izpostavil.
"Ker smo pod časovnim pritiskom, sem prepričan, da se bomo z dodatnimi prizadevanji za sodelovanje vseh izognili nadaljnjim zamudam, kar bo vodilo v trden dogovor, s katerim bomo ostali združeni proti nejasnostim, ki nas čakajo v prihodnjih tednih in mesecih," je sklenil slovenski premier.
Kasneje je na svoji Facebook strani pojasnil, da Slovenija na ponedeljkovi seji stalnih predstavnikov članic pri EU ni vložila oziroma napovedala veta. "Predlagali smo, da si pred končnim odločanjem v predlagani smeri in posledično neizogbno blokado EU sredstev za vse vzamemo dodaten čas in poiščemo kompromis na podlagi julijskega dogovora," je zapisal.
"Moje pismo je poskus klica k razumu. Za prihodnost EU smo soodgovorni. Dolžni smo misliti tudi z lastno glavo," je poudaril.
Na podlagi pogodbe o EU lahko vsaka članica povsem legalno in legitimno vloži veto povsod, kjer je za skupno odločitev potrebno soglasje, je dodal Janša.
"Je tako težko razumeti, da to v tem primeru pomeni najmanj zastoj pri okrevanju po epidemiji? In da nobene suverene države v EU ne boste pri pomembnih zadevah nikoli mogli prisiliti, da počne nekaj, kar je v nasprotju z njenimi interesi? In da je v interesu Slovenije, da do tega zastoja ali še česa resnejšega ne pride?" je vprašal.
Odzivi ...
Predsednik koalicijske stranke NSi in minister za obrambo Matej Tonin je na Twitterju zapisal, da pismo predstavlja mnenje predsednika vlade in ne celotne vlade. Vlada o tem ni odločala, še dodaja Tonin.
Bolj konkreten je bil začasni zastopnik stranke DeSUS in minister za zdravje Tomaž Gantar. "EU se sooča z največjo zdravstveno in ekonomsko krizo po 2. sv. vojni, enotnost držav članic je bistvenega pomena. Pismo PV evropskim voditeljem zagotovo ne koristi interesom Slovenije, postavlja nas med problematične države, kamor nikoli nismo sodili. To terja resno razpravo," je tvitnil.
SMC o volitvah 2014: Volitve smo zmagali pošteno
"V SMC zavračamo vsebino pisma, ki ga je predsednik vlade poslal predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. Vladavina prava je za SMC eden temeljnih postulatov delovanja Evropske unije in podpiramo vsa prizadevanja članic EU in evropskih institucij za uveljavitev tega načela v vseh državah članicah EU in širše," so sporočili tudi iz koalicijske partnerice SMC Zdravka Počivalška. Dodali so, da so povsem nerazumljive tudi trditve o ukradenih volitvah: "SMC je volitve 2014 zmagala pošteno, na podlagi volje ljudi, izražene na svobodnih in demokratičnih volitvah."
Po tem, ko se je od poslanega voditeljem EU ogradil Tonin, so iz stranke v daljšem zapisu pozvali k sodelovanju. "Pri tem pozivamo koalicijske partnerje, posebej največjega, da se v tej delikatni situaciji vzdržijo enostranskih ravnanj in interpretacij, in da ne diskreditirajo sicer precej utemeljenih stališč glede sedanje situacije v Evropski uniji, z zgodbami o ukradenih volitvah in podobnim," so zapisali in dodali, da mora vlada delovati enotno in usklajeno, koalicijski partnerji pa da lahko prevzemajo odgovornost le za skupaj sprejete in v koaliciji usklajene rešitve. "Le tako se bo namreč mogoče izogniti predčasnim volitvam in izpeljati ta mandat in predsedovanje, predvsem pa se z vso odgovornostjo posvetiti sedanjim težkim razmeram, ki jih je treba miriti in dobro upravljati. Potrebujemo sodelovanje in dialog, ne pa stalno odpiranje novih front in ustvarjanje in razpihovanje novih nasprotij," so zaključili.
Bratuškova Toninu: Počasi bo trenutek ...
Predsednica stranke SAB Alenka Bratušek pa je na Twitterju neposredno nagovorila Tonina: "Počasi bo trenutek, da se ta norost konča. Matej Tonin, se ti ne zdi, da je narejeno že dovolj škode državi?"
Komentar Tanje Fajon
V odzivu na Janševo pismo je predsedinca stranke SD Tanja Fajon na Twitterju zapisala: "Zdravstveni sistem je na robu kolapsa. Bolnice so brez nujne opreme, ljudje umirajo. Medtem novo pismo PV, ki sramoti in ruši našo državo, na katero smo v EU ponosni. Ideologijo SDS postavlja nad pravno državo. Brani države, ki blokirajo denar za spopadanje Evrope z epidemijo."
Komentar Marjana Šarca
Nekdanji premier in predsednik stranke LMŠ Marjan Šarec je tvitnil: "Rad piše. Po sporu glede volitev v ZDA, se je zdaj lotil še temelja EU, vladavine prava. Ta človek je uničil še zadnjo trohico kredibilnosti predsedovanja Svetu EU in njega v tej vlogi. Izoliran kot Enver Hoxa v 60. in 70. letih. Bunkerji še in bo."
Komentar Luke Mesca
Koordinator Levice Luka Mesec je tvitnil: "Novo Janševo pismo, tokrat o "ukradenih volitvah" v Sloveniji in v bran kršitvam vladavine prava v EU. Že drugič v 14 dneh sta se morala ugled države in nacionalni interes umakniti njegovemu dvorjenju tujim botrom. Zadnjič Trumpu, tokrat Orbanu. Pismo je sicer povsem shizofreno. Janša pravi, da vladavina prava ne sme biti podrejena vladavini večine (ker potem to ni demokracija, ampak "komunizem"), v resnici pa se postavlja v bran ravno Orbanovi vladavini večine nad vladavino prava."
Ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič je danes sporočila, da se distancira od pisma premierja Janeza Janše evropskim voditeljem o vladavini prava. Kot je poudarila, v pripravo pisma na ministrstvu niso bili vključeni niti pismo ni bilo obravnavano na vladi.
"Od pisma se distanciram. Vladavina prava je ena in potrebno jo je spoštovati. Zato podpiram vsakršne napore in mehanizme, ki pripomorejo k temu," je, kot so sporočili z ministrstva, poudarila Kozlovičeva.
Pri tem je ministrica zatrdila, da v pripravo pisma na ministrstvu za pravosodje niso bili vključeni, prav tako pismo ni bilo obravnavano na vladi. "Glede na to, da smo s pismo seznanjeni zgolj iz citiranih povzetkov v medijih, lahko le poudarimo, da vladavina prava ni prazen pojem, ki se ga lahko razume in presoja enkrat tako in drugič drugače," je poudarila.