Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (v nadaljevanju uprava) je v petek, 28. junija, v zbirki Nevarni in neskladni izdelki objavila: "Uprava je v okviru rednega vzorčenja odvzela uradni vzorec jabolk, v katerih je ugotovila prisotnost aktivne snovi fenpiroksimat (pesticid), ki ni dovoljena za uporabo na jablanah. Potrošnikom svetujemo, naj živila ne zaužijejo, temveč ga zavržejo ali vrnejo na mesto nakupa." Dodali so, da gre za umik jabolk jonagold (LOT: 05062024) slovenskega proizvajalca Sadjarstvo SLOM, ki so jih prodajali Engrotuš, Mercator in Spar.
Vrniti jabolka prodajalcu ali ne?
Nato je sledil popravek obvestila potrošnikom. Takole so zapisali: "Uprava je v okviru rednega vzorčenja odvzela uradni vzorec jabolk, v katerih je bila ugotovljena prisotnost aktivne snovi fenpiroksimat (pesticid), ki ni registriran za uporabo v Sloveniji, je pa registriran za uporabo v EU. Izmerjena vsebnost je v skladu z EU-mejno vrednostjo. Živilo je bilo naprodaj kot Izbrana kakovost, zaradi česar je bil sprejet ukrep umika. Potrošniki lahko jabolka zaužijejo brez tveganja za zdravje. Zaradi kršitve nacionalne zakonodaje pa ga lahko vrnejo na mesto nakupa."
Iz popravljenega obvestila na spletni strani uprave je kot distributer teh jabolk izpadel Mercator. Skušali smo razvozlati to skrajno zmedeno obveščanje potrošnikov, ki si ga je po lanskih zamolčanih pesticidih v uvoženem sadju znova privoščila uprava za varno hrano. Pojasnili so nam, da so njihovi inšpektorji vzorec jabolk podjetja Sadjarstvo SLOM, v katerem so odkrili prisotnost pesticida fenpiroksimat, odvzeli 10. junija, in sicer v eni od poslovalnic verige Engrotuš. V kateri, niso razkrili, prav tako ne, za kakšne vrednosti tega pesticida gre.
Kaj je fenpiroksimat
Ta pesticid spada v skupino akaricidov in se uporablja za zatiranje navadne pršice v zelenjavi. Po pojasnilih uprave aktivno snov fenpiroksimat vsebuje fitofarmacevtsko sredstvo Ortus 5 SC. V Sloveniji je registrirano za uporabo v zaščitenih prostorih, torej v rastlinjakih. Rastline, ki jih zatirajo s tem pesticidom, ne smejo biti višje od 50 centimetrov, da ne bi med škropljenjem ogrozili vodnih organizmov. Posledično uporaba fenpiroksimata na visokih kulturah, tudi v sadovnjakih, v Sloveniji v nasprotju z nekaterimi drugimi državami članicami EU ni dovoljena. A so ga v jabolkih podjetja Sadjarstvo SLOM s Ponikve pri Šentjurju kljub temu odkrili. Uprava je zato potrošnikom sprva svetovala, naj živilo zavržejo ali ga vrnejo prodajalcu, včeraj pa je obvestilo omilila s pojasnilom, da jabolka njihovega zdravja sicer ne ogrožajo, zaradi kršitve nacionalne zakonodaje pa jih lahko vrnejo na mesto nakupa.
Zakaj ta popravek obvestila potrošnikom? Na upravi so pojasnili, da zato, ker živilo ne predstavlja tveganja za zdravje potrošnikov. "Prvotno obvestilo na spletni strani smo popravili, saj iz analiznega izvida ni bilo popolnoma jasno razvidno, kakšne vrste neskladnost je bila ugotovljena," so še zapisali na upravi. To je, milo rečeno, nenavadno, kajti vzorec jabolk so odvzeli in ga poslali na analizo njihovi inšpektorji.
Vzorec jabolk Sadjarstva SLOM s Ponikve pri Šentjurju so odvzeli 10. junija, zaradi napačnega označevanja so jabolka predmet umika v verigah Engrotuš in Spar
Predmet umika je skoraj pet ton jabolk
Po pojasnilih uprave je podjetje Sadjarstvo SLOM s tem, ko je pri pridelavi jabolk uporabljalo pesticid, ki v Sloveniji ni registriran, v EU pa je, kršilo dobro kmetijsko prakso. Glede na to, da je živilo prodajalo pod (domnevno eminentno) blagovno znamko Izbrana kakovost Slovenija, je kršilo tudi predpise o zaščitenih proizvodih. Na vprašanje, kakšne sankcije čakajo kršitelja, so odvrnili: "Inšpektorji so že sprožili postopke preverjanja notranjega nadzora in sledljivosti pri odgovornem izvajalcu dejavnosti, tudi z namenom ugotavljanja pravilne rabe fitofarmacevtskih sredstev. Sankcije bodo odvisne od ugotovitev."
Po navedbah uprave je zaradi napačnega označevanja jabolk predmet umika v trgovskih verigah Engrotuš in Spar Slovenija skoraj pet ton jabolk Sadjarstva SLOM. S spletne strani tega podjetja izhaja, da je njihova osnovna dejavnost proizvodnja jabolk na osnovi integrirane pridelave, ki je okolju in ljudem prijazna. Nadalje izpostavljajo, da so njihovi glavni kupci v Sloveniji poleg Mercatorja in Spara tudi šole, vrtci in bolnišnice.
Bo Vida Znoj ostala na čelu uprave?
Slovenski potrošniki smo lansko poletje pojedli več ton srbskih breskev in poljskih sliv, obogatenih s prepovedanim pesticidom klorpirifos. Uprava za varno hrano je informacije o sadju, obogatenem s tem strupom, potrošnikom zamolčala. Zaradi tega se je morala od funkcije kmetijske ministrice posloviti Irena Šinko. Predsednik vlade Robert Golob je takrat napovedal, da v nadaljevanju pričakuje tudi zamenjavo na čelu uprave za varno hrano, ki jo od avgusta lani začasno vodi Vida Znoj. Vendar se to ni zgodilo. Nasprotno, ker se je Vida Znoj popolnoma podredila politiki kmetijskega ministrstva, ki jo vodi državna sekretarka in bivša prodajalka elektrike v Golobovem podjetju GEN-I Eva Knez, ji je vlada začasni mandat podaljšala še za pol leta, do 15. avgusta. Dvomov, da ji ga bo pretopila v polni mandat, skorajda ni. Bila naj bi namreč edina kandidatka za to funkcijo. Komisija uradniškega sveta je zaslišanje po naših informacijah opravila v tem tednu.
Kako nevarna je albanska paprika?
Uprava za varno hrano je v petek, 28. junija, potrošnikom tudi svetovala, naj zavržejo oziroma prodajalcu (trgovski verigi Mercator) vrnejo rdeče paprike kozji rog albanskega pridelovalca. Obvestili so jo namreč, da jih iz prodaje umikajo zaradi presežene vrednosti pesticida formetanat. Gre za aktivno snov, ki je v EU odobrena pod zelo strogimi pogoji. "V Sloveniji nimamo registrirane rabe fitofarmacevtskih sredstev z navedeno aktivno snovjo. Njena uporaba v papriki ni dovoljena," so nam dejali na upravi za varno hrano.
V sporni albanski papriki so izmerili 0,076 miligrama ostankov formetanata na kilogram. "Prva ocena tveganja je pokazala, da ta količina ne predstavlja tveganja za zdravje otrok ali odraslih. Na natančen preračun izpostavljenosti še čakamo pooblaščeno institucijo," so navedli. V Slovenijo je po podatkih, ki nam jih je posredovala uprava, prispelo 1,7 tone sporne albanske paprike lota 2305. "Dobavitelj je podjetje Enna Fruits iz Hrvaške, ki praviloma dobavlja trgovski verigi Mercator. Potrditev o tem bomo prejeli šele po povratni informaciji pristojnih hrvaških organov prek evropskega sistema hitrega obveščanja RASFF," so nam še dejali na upravi in napovedali, da se bodo zaradi navedenega odkritja lotili poostrenega nadzora albanske zelenjave.