Ob 150. obletnici rojstva in 90. obletnici smrti generala in pesnika Rudolfa Maistra sem zasledil veliko zapisov o njem in o obeležitvah teh jubilejev po Sloveniji. Vsi zapisi omenjajo Rudolfa Maistra kot pomembnega vojščaka, morda še malo kot pesnika. Zelo pomembna pa se mi zdijo glasbena dela, ki so nastala na njegovo poezijo, in tista, ki so motivirana s pesnikom Maistrom, ter tista v njegov spomin.
Ker se s to tematiko že nekaj let ukvarjam, naj zapišem nekaj podatkov v zvezi s tem. Slovenski pevski zbori že od obdobja med obema vojnama marljivo in z ljubeznijo prepevajo zborovske skladbe na Maistrova besedila. Tako je Emil Adamič (1877-1936) napisal ciklus skladb na njegova besedila, povezan v šopek Slovenske gorice (Zavrh nad Št. Rupertom, Septembrske laudate, Nočna meglica, Oktobrski mrak, Peča, Završki fantje in Završki škorci). Od teh je najbolj znana skladba Završki fantje za moški zbor. Uglasbil je še: Rožmarin, Sveti Martin, Kazen (Tam gori za našo vasjo …), Malgaj trka, Polnoč in Prazno srce. Emil Adamič se je namreč poznal z Rudolfom Maistrom in se z njim družil. Potem je tu Lavoslav Pahor (1883-1928), ki je uglasbil pesem Rožmarin, pa Josip Prohazska (Ljubezen, Pomlad), Gojmir Krek (Pogodba - samospev), Viktor Parma (Hej, fantje, kje ste), Fran Gerbič (Kazen, Pogodba), Ferdo Juvanec (Rožmarin). Vsi ti skladatelji so bili Maistrovi sodobniki in znanci. Drugi (nekateri so še živeči) so uglasbili veliko število skladb – okoli 124 skladb. Naj jih vsaj naštejem: Blaž Arnič, Darijan Božič, Oskar Dev, Maksimilijan Feguš, Radovan Gobec, Jani Golob, Ivan Grbec, Adolf Groebming, Uršula Jaušovec, Jakob Jež, Vinko Krek, Ciril Krpač, Aldo Kumar, Lojze Lebič, Barbara Maurer, Pavel Mihelčič, Vasilij Mirk, Andrej Misson, Franc Podjed, Franc Premrl, Simon Skalar, Matija Tomc, Anton Vračko in Ciril Vremšak. Poleg zborov so bili napisani na Maistrova besedila tudi samospevi, šansoni (Jure Ivanušič) in popevke ter skladbe/koračnice, posvečene Rudolfu Maistru (Fran Es, Jakob Jež, Andrej Misson) pa še simfonija Darijana Božiča. Vedeti moramo namreč, da sedanji skladatelji še vedno komponirajo na Maistrova besedila, zato sedanje število 146 skladb ni dokončno.
Rudolf Maister sodi med popularnejše pesnike, ki se jih lotevajo skladatelji. Zato ni čudno, da so vse naštete skladbe in skladbe naštetih avtorjev doživele natise in seveda pogoste izvedbe, pa ne samo ob Maistrovih jubilejih, ampak na siceršnjih zborovskih koncertih.
Zaradi spoštovanja pesnika in z namenom popularizacije njegove uglasbene poezije sta izšli dve notni zbirki uglasbitev njegovih verzov: Uglasbitve besedil Rudolfa Maistra – Vojanova, RTV SLO (2018), urednik ni naveden, in Kitica mojih, uglasbene pesmi Rudolfa Maistra Vojanova, Društvo general Maister Ptuj, Ptuj 2018 (ur. Mitja Gobec).
Namen tega prispevka je informacija častilcem Maistra – pesnika in vsem, ki jih uglasbena literatura zanima bodisi za izvajanje bodisi samo za poslušanje. Vse dosedanje uglasbitve Maistrovih besedil hranim v svojem arhivu. Dajem pa tudi pobudo, da naj Radio Slovenija na programu ARS letos ustvari enourno oddajo s posnetki najbolj znanih uglasbitev na Maistrova besedila.
Mitja Gobec, urednik notnih izdaj, Ptuj