Vedno več indicev je, da se je 7. maja zgodil incident na meji z Italijo, ko naj bi moškega ob meji z Italijo ustavila vojaka Slovenske vojske (SV), eden pa naj bi vanj meril z avtomatsko puško, priznavajo v Slovenski vojski. Po poročanju Pop TV naj bi sprehajalec oba vojaka tudi identificiral policiji na fotografiji. Neuradno pa naj bi policija sama snemala vojake ob njihovem prihodu na dolžnost. V SV zaradi interesa preiskave o podrobnostih dogodka ne želijo govoriti, vseeno pa je danes pred novinarje stopil načelnik generalštaba SV Robert Glavaš in zatrdil, da prekoračitev pooblastil v vojski ne dopuščajo. Istočasno pa je izrazil začudenje, da za "ta dogodek ni bila oblikovana medresorska delovna skupina, kot to velevajo predpisi in akti". V skladu z odločitvijo vlade o pomoči SV policiji pri varovanju slovenske meje bi se namreč v primeru kršitev moralo oblikovati skupno preiskovalno telo ministrstev za obrambo in notranje zadeve, a do tega ni prišlo.
Vojska pomaga policiji na celotni meji
Preiskavo enega najhujših incidentov v zgodovini SV je uradno prevzela obveščevalno-varnostna služba (OVS) ministrstva za obrambo, SV pa bo v tej preiskavi polno sodelovala. "V interesu vseh nas je, da se domnevni dogodek razišče. Vsakršno odstopanje je treba sankcionirati," je povedal Glavaš, a istočasno izrazil zaupanje v slovenske vojake, češ da delujejo strokovno in zakonito in po navodilih policije. Glavaš je zatrdil še, da doslej večjih zlorab niso zabeležili in da gre zdaj za prvi tovrstni incident, če je do njega dejansko prišlo, kar bo pokazala preiskava.
"Proučili smo vsako uro premika naših pripadnikov, a informacije niso bile dovolj precizne," je več informacij glede okoliščin dogodka podal tiskovni predstavnik generalštaba SV Marjan Sirk. Eno ključnih vprašanj je, zakaj so se slovenski vojaki na dan incidenta nahajali ob meji z Italijo, ki je bila v tem času zaradi epidemije novega koronavirusa zaprta, glede na to, da pristojna ministrstva ves čas zatrjujejo, da vojska pomaga policiji pri varovanju južne meje s Hrvaško.
Vojska usposobljena za vojaške naloge
Dr. Miroslav Žaberl, strokovnjak za policijska pooblastila: "Gre za nerodnost, prekoračitev pristojnosti, vojaka, ki sta se spozabila, da nimata ustreznih pooblastil. Gre tudi za hujšo prekoračitev pristojnosti vojakov, kar ni v redu z vidika slovenske državnosti in ne z vidika, da so to naredile vojaške osebe pri izvajanju varnostnih nalog. Osnovna predpostavka je, da državno mejo v demokratičnih družbah varuje policija, zato na državnih mejah ni vojske. Vojska je izvežbana za vojaške naloge in ne za varnostne. In izvežbana je po vojaških postopkih, kjer je naperjeno orožje normalen del postopka. Ravno v tem se skriva težava, ko se pogovarjamo, ali vojski podeliti policijska pooblastila ali ne, ker potem jih je treba posebej usposobiti za policijske naloge. Ta primer nam kaže, s kakšno občutljivostjo moramo sprejemati takšne odločitve."