Štiriindvajsetega maja letos je začela veljati Uredba o embalaži in odpadni embalaži, ki jo je vlada sprejela 8. aprila, želi pa predvsem odpraviti dosedanje težave kopičenja odpadne embalaže in uvaja obveznost, da mora zanjo poskrbeti vsako podjetje, ki embalažo uvaja oziroma daje na slovenski trg. Če svoje izdelke podjetja pakirajo v embalažo, morajo po novem plačevati embalažnino ne glede na količino embalaže, ki jo pridelajo.
Količinski prag 15 ton ukinjen
Lansko leto je stroške ravnanja z embalažo, ki je pooblaščene službe niso odpeljale, krila država, zdaj jih morajo podjetja. Zavezanci za plačevanje embalažnine so vsa podjetja in samostojni podjetniki, ki uvažajo oziroma dajejo embalažo na trg. Po novi uredbi so zavezanci vsa podjetja, ki embalirajo ali pakirajo blago (ali pa to zanje počne drugo podjetje), podjetja, ki uvažajo ali pridobivajo embalirano blago, podjetja, ki uvažajo oziroma pridobivajo embalažo za namen polnjenja na prodajnem mestu, podjetja, ki proizvajajo embalažo za namen polnjenja na prodajnem mestu, in podjetja, ki kupujejo embalirano blago prek spleta pri tujih podjetjih in ga sama uporabljajo pri opravljanju svoje dejavnosti.
Podjetja, ki so na trg dajala embalažo, so se že prej prijavila pri Agenciji za okolje (ARSO) kot podjetja, ki na trg dajejo embalažo, vendar pa je bil količinski prag za plačevanje embalažnine 15 ton dane embalaže na trg v Sloveniji, zdaj se je količinski prag ukinil. Podjetja, ki dajejo na trg v Sloveniji manj kot 1000 kilogramov embalaže, lahko plačujejo pavšalni znesek - če predvideno maso presežejo, morajo plačati razliko glede na cenik. Po novi uredbi imajo obveznosti tudi tuja podjetja, ki iz držav članic EU ali tretjih držav prodajajo embalirano blago neposredno končnemu uporabniku preko sredstev za komuniciranje na daljavo.
Družbe za ravnanje z odpadno embalažo
V embalažno shemo se lahko podjetja vključijo pri družbah Slopak, Interseroh, Surovina, Dinos, Recikel in Embakom.
"O potencialni količini in dodatnih stroških odpadne embalaže trenutno nimamo informacije, ker bomo te podatke prejeli od dobaviteljev, pri spletni trgovini pa pričakujemo približno 100 kilogramov kartonske embalaže na letni ravni," je dejala Sara Torkar iz frizersko-kozmetičnega podjetja Sojer in dodala, da ukrepe, ki bodo povečali boljše ravnanje z okoljem in bolj zdravo bivalno okolje, podpirajo.
Kaj morajo narediti podjetja?
Po 1. juniju 2020 morajo podjetja količino embalaže, ki jo dajejo na trg v Sloveniji, vsake tri mesece sporočati prek družb za ravnanje z odpadno embalažo (DROE), ki imajo okoljevarstveno dovoljenje. Ta podjetja so Slopak, Interseroh, Surovina, Dinos, Recikel in Embakom. Družba v imenu in na račun proizvajalca na trgu pobere odpadno embalažo ter zagotovi ustrezno ravnanje z njo, pove Ajda Pleterski iz podjetja Surovina. Z vključitvijo v DROE podjetje izpolni vse obveznosti, ki jih nalaga uredba.
Ob začetku opravljanja dejavnosti se mora sicer vsako podjetje, ki daje na trg embalažo, v 30 dneh registrirati pri ARSO, ob tem pa mora samo voditi evidence embalažnega materiala. Pred uveljavitvijo nove uredbe je bilo pri ARSO registriranih 8500 zavezancev, konec prejšnjega tedna pa okoli 10.400, torej se jih na novo registriralo okrog 1900.
Štirikrat na leto (za vsako preteklo tromesečje oziroma kvartal) mora podjetje oddati poročilo o embalaži, ki jo je v tem času dalo na trg. Količine poročajo prek spletnih portalov DROE, s katero je podjetje sklenilo pogodbo. Za vsako koledarsko leto mora podjetje posebej voditi evidenco o embalaži, dani na trg v Sloveniji, kjer morata biti navedeni masa in vrsta materiala.
Kdo je embaler in kdo pridobitelj embaliranega blaga?
Kdo je embaler in kdo pridobitelj embaliranega blaga?
Embaler je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik s sedežem v Republiki Sloveniji, ki:
v skladu s predpisi kot dejavnost embalira, pakira ali polni blago v embalažo pod svojim imenom ali pod svojo znamko,
v skladu s predpisi kot dejavnost embalira, pakira ali polni blago v embalažo, na kateri je vidna oznaka njegovega imena ali njegova znamka,
zanj druga oseba v skladu s predpisi kot dejavnost embalira, pakira ali polni blago v embalažo pod njegovim imenom ali pod njegovo znamko ali
zanj druga oseba v skladu s predpisi kot dejavnost embalira, pakira ali polni blago v embalažo, na kateri je oznaka njegovega imena ali njegova znamka.
Pridobitelj embaliranega blaga je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik s sedežem v Republiki Sloveniji, ki:
v okviru izvajanja dejavnosti uvozi embalirano blago iz tretje države ali ga pridobi v državi članici in ga vnese na območje Republike Slovenije za namen nadaljnje prodaje (in ne izključno za lastno uporabo).
Globa za proizvajalce, ki ne izpolnjujejo svojih zakonskih obveznosti v zvezi z embalažo ne samostojno ne skupaj z drugimi proizvajalci, znaša 4000 evrov. Za nadzor nad izvajanjem bo skrbel inšpektorat za okolje in prostor, v določenih primerih tudi tržni inšpektorat.
Za katera podjetja velja nova uredba?
"Podjetij ne moremo razvrstiti med proizvajalce glede na njihovo osnovno dejavnost, ampak glede na dejavnost, ki jo opravljajo v zvezi z embalažo. Če je oseba organizirana kot pravna oseba ali kot s.p. in ustreza opredelitvi "proizvajalca", ima obveznosti proizvajalčeve razširjene odgovornosti (PRO), ki jih lahko izpolnjuje samostojno ali skupaj z drugimi proizvajalci, seveda pod pogoji, ki jih določa uredba. Proizvajalec je embaler, pridobitelj embaliranega blaga, proizvajalec ali pridobitelj servisne embalaže ali tuje podjetje, ki daje embalažo na trg v Sloveniji. Navedeno pomeni, da je kmetija ali frizer proizvajalec, če daje embalažo (skupaj z embaliranim blagom) na trg v Sloveniji in obenem ustreza opredelitvi embalerja ali pridobitelja embaliranega blaga," pojasnijo z ministrstva za okolje in prostor.
Dodatni stroški - za koga?
Stroške ravnanja z odpadno embalažo bodo morale v skladu s proizvajalčevo razširjeno odgovornostjo plačevati osebe, ki dajejo embalažo na trg v Sloveniji. Zaradi te določbe je ravnanje z odpadno embalažo (razen zbiranja) za končne uporabnike - imetnike odpadne embalaže brezplačno, pojasnjujejo z ministrstva za okolje in prostor. Višine stroškov določajo družbe za ravnanje z odpadno embalažo, na njihovih spletnih straneh lahko podjetja opravijo informativne izračune. Strošek, ki ga bo imelo podjetje, je odvisen od mase embalaže in embalažnih materialov, ki jih daje podjetje (skupaj z izdelki) na trg v Sloveniji, pojasnijo iz Surovine.