Upravno sodišče je odpravilo vladni sklep o razveljavitvi postopka imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev iz Slovenije. Kot so objavili na spletni strani sodišča, je sodišče zaradi absolutne bistvene kršitve pravil postopka ugodilo tožbi obeh tožnikov, neimenovanih evropskih delegiranih tožilcev, Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja, in odpravilo sklep vlade, ki datira na 25. maj letos. Takrat se je vlada odločila, da se javni poziv k predolžitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev šteje za neuspešnega, zato predlog državnotožilskega sveta o kandidatih nima veljavnih pravnih učinkov. V sklepu je bilo zapisano, da se vlada s predlogom državnotožilskega sveta ne bo seznanila in da mora ministrstvo za pravosodje ponoviti razpis.
Neizbrana tožilca sta v tožbi na upravno sodišče predlagala odpravo sklepa o neuspešnosti javnega razpisa in da se vladi naloži, da se seznani s predlogom državnotožilskega sveta za imenovanje obeh tožnikov na mesto evropskih delegiranih tožilcev (EDT) in predloži predlog za njuno imenovanje Evropskemu javnemu tožilstvu.
Vlada je enostransko in oblastveno posegla v obstoječi pravni položaj obeh tožilcev, je odločilo sodišče
Upravno sodišče je zdaj odločilo, da je vlada, ko je menila, da je poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh delegiranih evropskih tožilcev neuspešen, ker bi za vsako mesto morali biti trije kandidati, torej skupaj šest kandidatov, enostransko in oblastveno posegla v obstoječi pravni položaj obeh tožnikov. Zakon o državnem tožilstvu procesnega položaja, v katerem vlada izda sklep, da se ne bo seznanila s predlogi, ne ureja. Zato je taka situacija predmet upravnega postopka, v katerem morajo biti sklepi obrazloženi. Vlada pa svojega sklepa ni obrazložila. Z neobrazloženo odločitvijo je bila kršena pravica tožnikov do sodnega varstva in pravnega sredstva. S tem pa je podana bistvena kršitev določb upravnega postopka. Zato je upravno sodišče vse skupaj vrnilo v ponovni postopek.
LMŠ: sodna odločitev je zaušnica vladi
"Odločitev upravnega sodišča, s katero je sodišče sklep vlade odpravilo, je še ena sodna zaušnica trenutni vladajoči garnituri. Ta sodba je dokaz, da smo imeli prav vsi tisti, ki smo v primeru evropskih delegiranih tožilcev opozarjali na nepravilnosti in nedopustnost samovoljnega ravnanja trenutne vlade, kar smo predsedniku vlade očitali tudi v predlogu ustavne obtožbe," so se na odločitev urpavenga sodišča odzvali v stranki LMŠ. "Očitno je, da je bil sklep vlade, s katerim je načrtno zaobšla strokovno izbiro državnotožilskega sveta in razveljavila kandidacijski postopek, nezakonit. Upravno sodišče je v svoji odločitvi jasno zapisalo, da je vlada s svojim nezakonitim sklepom kršila tri ustavna načela, in sicer načelo enakega varstva pravic (22. člen Ustave RS), učinkovito sodno varstvo (23. člen Ustave RS) in načelo pravice do pravnega varstva (25. člen Ustave RS). Prav tako je upravno sodišče jasno ugotovilo, da vladni sklep, ki je bil spoznan za nezakonitega, ni navajal nobenih dejstev, ki bi vsaj nakazovala na neuspešnost predhodnega javnega poziva kandidatom za evropska delegirana tožilca – to preprosto pomeni, da je vlada sklep sprejela samovoljno ter brez dejanske in pravne podlage," še dodajajo v stranki.
V LMŠ so prepričani, da je takšno delovanje vlade nesprejemljivo, ne samo z vidika pravne in ustavne ureditve, pač pa tudi z etičnega in moralnega vidika. "Za nas je danes objavljena sodba upravnega sodišča dokaz, da pravna država vendarle lahko zmaga nad samovoljnim in nedemokratičnim načinom vladanja, kakršnemu smo pod zdajšnjo vlado, ki načel pravne države ne spoštuje, priča tako rekoč vsak dan. Od vlade pričakujemo, da se bo z imenoma kandidatov nemudoma seznanila in predloga o njunem imenovanju posredovala kolegiju Evropskega javnega tožilstva v Luksemburg."
Vlada bo tako imeni tožilcev imela še enkrat na mizi. A če se znova ne bo želela seznaniti z njunim imenovanjem, bo tak sklep morala obrazložiti.
Posvet na ravni vlade, Evropa za odziv brez dolašanja
Ministrstvo za pravosodje je v odzivu glede sodbe upravnega sodišča sporočilo, da se bo o nadaljnjih korakih posvetovalo na ravni vlade. Dodali so, da bo ministrstvo za pravosodje sodbo upravnega sodišča najprej še natančno preučilo.
Pojasnili so še, da je "upravno sodišče izpodbijani sklep vlade odpravilo, ker sam kot tak ni vseboval razlogov o odločilnem dejstvu, t.j. o neuspešnosti javnega poziva. Vsebinskih razlogov za izdajo sklepa vlade sodišče ni preizkusilo".
V Evropski komisiji po odločitvi upravnega sodišča glede evropskih delegiranih tožilcev v Sloveniji pričakujejo odziv slovenske vlade brez kakršnega koli nadaljnjega odlašanja, je sporočil govorec komisije Christian Wigand.
Spomnimo, da je ministrstvo za pravosodje po sklepu vlade objavilo nov poziv kandidatom, ki pa je po stališču sodnega sveta in tudi obeh tožilcev z razveljavljenega razpisa nezakonit. Vlada je v novem postopku pričakovala šest kandidatov, prejela pa spet samo dve kandidaturi, Frank Elerjeve in Oštirja ...
Zaradi zadeve evropski delegirani tožilci je odstopila ministrica za pravosodje Lilijana Kozlovič. Vztrajala je namreč, da je razpis bil strokoven in zakonit, zato se s sklepom vlade ni strinjala. Kozlovičeva danes sodbe upravnega sodišča ne želi komentirati, pravi, da je vse povedal že njen odstop.
Da pozdravljajo sodbo upravnega sodišča, so sporočili iz vrhovnega državnega tožilstva: "Na vrhovnem državnem tožilstvu ves čas z zaskrbljenostjo spremljamo zaplete okrog (ne)imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, ki po našem mnenju mečejo slabo luč na Republiko Slovenijo v mednarodni skupnosti, zato smo smo z odločitvijo Upravnega sodišča RS zadovoljni in pričakujemo, da bo vlada postopala po 71.d členu zakona o državnem tožilstvu in se v najkrajšem možnem času seznanila s predlogom za imenovanje obeh predlaganih kandidatov ter ga predložila Evropskemu javnemu tožilstvu. Ob tem ponovno poudarjamo, da je Evropsko javno tožilstvo institucija, ki mora biti popolnoma neodvisna od vsakokratne vlade in je namenjena izvajanju pregona kaznivih dejanj, povezanih z goljufijami pri porabi evropskih sredstev. Kot izhaja iz nedavne izjave glavne evropske tožilke Laura Kövesi, je zaradi zapletov z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev iz Slovenije oteženo ne le preiskovanje primerov oškodovanja teh sredstev v Sloveniji, ampak tudi čezmejnih, ki vključujejo Slovenijo."
Po poročanju STA tudi Tanja Frank Eler in Matej Oštir pričakujeta, da se bo vlada zdaj čim prej seznanila s predlogom za njuno imenovanje in bo ta predlog nato posredovala Evropskemu javnemu tožilstvu, glede na to, da je upravno sodišče zadevo vrnilo vladi v ponovni postopek.
Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar pa je odločitev sodišča pospremil z zapisom: "Najbolj je s to odločitvijo lahko zadovoljna vlada s predsednikom na čelu, precej manj oba tožilca, najmanj pa Evropska komisija in Evropsko javno tožilstvo. Imenovanje delegiranih tožilcev se namreč odmika v zelo oddaljeno prihodnost."