Vlada je sprejela sklep o razveljavitvi postopka izbire dveh delegiranih tožilcev. Prvi odziv ministrice Lilijane Kozlovič je: ''Res je, da je v sistem Evropskega javnega tožilstva vključenih le 22 držav članic, a menim, da ta institut okrepljenega sodelovanja predstavlja več Evrope in je pomembna priložnost za boj proti korupciji in dejanjem v škodo sredstev Evropske unije. Današnji sprejet sklep Vlade Republike Slovenije o neseznanitvi evropskih delegiranih tožilcev je strokovno neutemeljen. Kot sem že večkrat poudarila, je bil postopek ministrstva za pravosodje izpeljan zakonito, skladno z nacionalno zakonodajo in uredbo Sveta. Spoštovanje veljavne zakonodaje in njenih postopkov zagotavlja pravno varnost in s tem tudi pravno državo, za kar sem se vedno in se bom zavzemala."
Odziv Zdravka Počivalška
"Pri imenovanju evropskih delegiranih tožilcev gre za preveč pomembno zadevo, zato ne sme biti niti sence dvoma o korektnosti postopka njihove izbire ali o morebitni kontaminiranosti kandidatov," pravi gospodarski minister in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. In dodaja: "Zato smo sprejeli odločitev, da se postopek izbire ponovi, nov poziv pa pomeni premik z mrtve točke, na kateri se nahajamo."
Odziv Janeza Janše:
"Čas, ko je na sodišču padel še zadnji, 24. tožilski konstrukt proti Francu Kanglerju, je zelo primeren za odstop ministrice za pravosodje. Žal je bilo v zadnjem letu premalo narejeno, da se take zlorabe tožilstva in drastična kršenja človekovih pravic ne bi več ponavljala. Predsednika stranke SMC Zdravka Počivalkša sem že zaprosil, da v zakonskem roku oziroma čimprej predlaga novo ime."
Odziv glavne evropske tožilke Laure Kövesi:
"Evropsko javno tožilstvo (EJT) je bilo ustanovljeno za izboljšanje stopnje zaščite finančnih interesov EU. Nismo ustanovljeni tako, da bi kdorkoli lahko spravljal primere v predal. EJT lahko začne delovati brez slovenskih evropskih tožilcev, a to pomeni, da se bo raven zaščite finančnih interesov EU v Sloveniji zmanjšala. Brez evropskih delegiranih tožilcev ne moremo učinkovito preiskati vseh sumov goljufije. Poleg tega je treba evropske delegirane tožilce v Sloveniji obravnavati kot osnovno inštanco, ki zagotavlja ustrezen in popoln nadzor organov, odgovornih za upravljanje in nadzor sredstev unije. Očitno pomanjkanje iskrenega sodelovanja slovenskih organov z EJT resno spodkopava zaupanje v učinkovito delovanje sistemov upravljanja in nadzora za sredstva EU v Slovenija," se je po odstopu Kozlovičeve oglasila glavna evropska tožilka Laura Kövesi.
Ministrica je namreč vztrajala, da je bil razpis izveden zakonito. Za delegirana tožilca na Evropskem javnem tožilstvu sta bila po izbranem postopku s strani državnotožilskega sveta predlagana specializirana tožilca Matej Oštir in Tanja Frank Eler. Vlada naj bi se glede na zakonodajo s tem le seznanila, a premierju Janezu Janši predlagan imena niso bila po godu zaradi njunih tožilskih odločitev v preteklosti. Janša je sicer včeraj dejal, da bodo preverili postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev, nato pa se bodo odločili, ali bodo postopek ponovili ali ga bodo nadaljevali.
Odziv Sophie in ‘t Veld
Na Twitterju se je odzvala tudi nizozemska evroposlanka Sophie in ‘t Veld, ki je tudi vodja skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije. "Turbulence v slovenski vladi. Pravosodna ministrica je odstopila zaradi imenovanja, ali raje neimenovanja slovenskih delegiranih tožilcev v evropskem tožilstvu. Ključnega pomena je, da bosta tožilca imenovana hitro in brez političnega vmešavanja," je zapisala.
Odziv Igorja Zorčiča:
"Politično izločanje in nastavljanje tožilcev je napad na pravno državo ob njeni 30 letnici in slaba popotnica pred predsedovanjem Svetu EU."
Odziv Aleša Zalarja
Na dogajanje se je odzval tudi nekdanji pravosodnji minister Aleš Zalar: "Prebral sem sklep vlade, zaradi katerega je odstopila ministrica za pravosodje. Gre za pravni zmazek, ki ne bo prestal sodne presoje, če jo bosta zavrnjena tožilca sprožila."
Odziv Tanje Fajon:
"Hišica iz kart se počasi ruši. Kozlovičeva je vendarle storila to, kar bi že davno morala Kustečeva in ostali ministri te nesposobne in neodgovorne vlade. Čas je, da odidejo vsi, čas je za nove volitve!"
Da bi v primeru odločitve o razveljavitvi razpisa ministrica Kozlovičeva lahko odstopila, se bile informacije včeraj. Ministrica je svoj odziv obljubila po seji vlade.
Glede zapletov z imenovanjem tožilcev se je včeraj oglasil tudi generalni državni tožilec Drago Šketa, ki je dejal, da bi odločitev vlade o razveljavitvi poziva za delegirane evropske tožilce lahko bila arbitrarna, "posegla bi lahko v neodvisnost in samostojnost tožilstva, ki se zagotavlja tudi preko postopkov imenovanja". Šketa je prepričan, da sta oba s strani državnotožilskega sveta predlagana kandidata izpolnjevala vse pogoje v pozivu, postopek izbire pa je bil, dodaja, izpeljan zakonito in pravilno. Generalni državni tožilec še dodaja, da je Evropsko javno tožilstvo institucija, ki mora biti popolnoma neodvisna od vsakokratne oblasti.