Medtem ko se predsednik vlade Janez Janša mudi na uradnem obisku v Izraelu, sta se minister za zdravje Tomaž Gantar in minister za gospodarski razvoj Zdravko Počivalšek očitno odločila tudi javno izmeriti moči. Ne le glede tega, kolikšno težo ima njuna beseda v vladi, temveč tudi, koliko veljata njuni stranki, Desus in SMC, kar v luči aktualnih preigravanj o morebitnem odhodu Desusa iz sedanje vlade ni nepomembno.
Na predlog ministra Gantarja, da bi za dva tedna zaprli vso gospodarsko dejavnost, izjema bi bila le tista, ki je nujna za delovanje države, saj v nasprotnem primeru zdravstvo ne bo vzdržalo, so se odzvali tako gospodarska združenja kot minister Počivalšek. Slednji je dal vso podporo podjetnikom in obrtnikom ter se zavzel za nadzorovano sproščanje zaščitnih ukrepov, sicer gospodarstvo ne bo vzdržalo. "Preprosto si moramo priznati, da smo na strateški ravni v slepi ulici. Imamo stroge ukrepe in najdaljši lockdown v regiji, pa nam kljub temu števila okuženih nikakor ne uspe znižati, kot bi si želeli." Po njegovem ukrepi ne delujejo, saj smo priča krizi zaupanja, zato "nam vztrajanje na tej poti nikakor ne bo pomagalo".
"Podpiram vse obrtnike, ki želijo varno delati"
Pri tem, tako minister za gospodarski razvoj, za nespoštovanje ukrepov ni mogoče kriviti ljudi, temveč je naloga vlade, da jih prepriča, da bodo ukrepe spoštovali. Minister je ob tem popolnoma podprl poziv osmih gospodarskih združenj iz Kluba slovenskih podjetnikov, v katerem so Združenje Manager, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Slovensko-nemška gospodarska zbornica, Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Britansko-slovenska gospodarska zbornica, za sprostitev gospodarstva ob strogem nadzoru. Zavzel se je za to, da bi zdravstvena stroka za vsako dejavnost predpisala stroge pogoje izvajanja, ki bodo preprečili širjenje okužb.
Med drugim je Počivalšek pozval k pospešitvi izvajanja hitrih testov in možnosti še hitrejšega izdajanja karantenskih odločb in potrdil o bolniški. Nato pa naj se vse sile usmerijo v strog nadzor njihovega spoštovanja in strogo kaznovanje morebitnih kršitev. "Podpiram vse obrtnike, ki želijo varno delati, in s postopnim sproščanjem ukrepov bomo zanje in za slovensko gospodarstvo naredili največ, predvsem pa za ohranitev delovnih mest in socialne stabilnosti," je dejal in pojasnil, da smo zdaj v številnih dejavnostih priča delu na črno, kjer je možnost okužb še večja.
Za Gantarja so na prvem mestu življenja
Podobno je v imenu Gospodarske zbornice Slovenije sporočila generalna direktorica Sonja Šmuc in dodala, da je odpiranje gospodarstva nujno, saj je pomemben del gospodarstva vse bolj prizadet zaradi prepovedi ali močnih omejitev poslovanja, gospodarska škoda pa se iz dneva v dan povečuje. Po oceni GZS smo od konca septembra do konca novembra izgubili približno pol milijarde evrov, ki bi jo ustvaril zaprt del gospodarstva. "Že zdaj vsak teden izgubimo 60 milijonov evrov dodane vrednosti. Če bi ukrepe v 14 dneh zaostrili, bi dodatno izgubili tudi do 700 milijonov evrov dodane vrednosti. Zato menimo, da so nujni drugačni ukrepi od dosedanjih in da nikakor ni prava pot v novih omejitvah in prepovedih za gospodarstvo," so poudarili gospodarstveniki.
Kaj menite o morebitni zaostritvi ukrepov?
Primož Mlačnik, direktor KO-SI: "So podjetja, ki lahko vzdržujejo varovalno distanco, nekatera pa tega ne morejo, mislim, da bi morala biti odločitev o zaprtju stvar posamične presoje. Pri nas imamo srečo, da imamo dovolj velike prostorske možnosti in se je delo dalo varno organizirati skoraj v celoti - brez srečevanja ob izmenah, nošenje mask ... Vsak vestni direktor se boji vdora, grožnja je v industriji vzeta izjemno resno. Izpeljali smo sestanke z delavci, da se vmes ukrepi ne pozabijo. Ko je enkrat vdor, je problem velik, dokler ga ni, pa se da. Pri nas je to še bolj občutljivo, ker imamo tri podjetja v enem kompleksu in bi lahko zaradi enega ugasnila vsa tri, zato smo bili še strožji in nismo imeli večjih težav. Potrebna je tako pamet kot nekaj sreče, ampak ni še konec, upam, da prijadramo do praznikov, sem pa proti zapiranju, ker so razmere v svetu izjemno težke. Mi delamo skoraj izključno s tujino, globalno poslovanje med posameznimi kontinenti je vse težje, cene logistike pa norijo." (tor)
Milan Kuster, direktor in lastnik podjetja Lunos: "Po izkušnjah lahko rečem, da je predlagana popolna zapora gospodarstva nepotrebna. Imela bi tudi velike posledice za poslovanje podjetij, ki se v teh kriznih časih še držijo nad vodo, in tudi za tista, ki skušajo ob upoštevanju zdravstveno-varnostnih ukrepov dokaj normalno poslovati. Poleg tega se nekatera podjetja poslovno pobirajo še od prve spomladanske zapore dejavnosti, spet druga pa bodo potrebovala državno pomoč, kar pa bo imelo posledice tudi za državni proračun. Z zornega kota naše dejavnosti bi lahko bile posledice lockdowna tudi zdravstvene, saj je ustrezno prezračevanje prostorov ključno za omejevanje širjenja virusa." (skl)
Boštjan Gorjup, GZS, BSH Hišni aparati: "Uradno stališče gospodarske zbornice je, da se dejavnosti postopno odpirajo in nadzirajo po vseh predpisih. Slednje je gotovo bolj varno kot pa to, kar se dogaja zdaj, ko frizerke strižejo v garažah. Težko je z gotovostjo govoriti, ali si lahko zaprtje nenujnih dejavnosti privoščimo ali ne, je pa vprašanje, ali je to sploh smiselno. Ne vem, če bi to zajezilo okužbe." (ala)
V odzivu na Počivalškove besede je Gantar na twitterju zapisal, da so zanj še vedno na prvem mestu življenja in da bi prehitro odprtje gospodarskih dejavnosti lahko povzročilo popoln kolaps zdravstvenega sistema. Nato pa dodal, da bo zadnjo besedo o ukrepih imela vlada. V kasnejši izjavi pa je dodal še, da bo razmislil o svojem položaju, če bo ocenil, da ima v vladi zvezane roke. Nasprotno je Počivalšek na vprašanje, ali bo SMC izstopila iz vlade, če ukrepi ne bodo sproščeni, odvrnil, da zdaj ni čas za taka vprašanja. "Najprej je treba rešiti zdravstveno situacijo!"
Beovićeva podpira Gantarja
Epidemiološke razmere v državi se v zadnjem tednu niso toliko spremenile, da bi glede na postavljene kriterije dovoljevale sproščanje ukrepov, je povedala vodja strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović. Naklonjena je pobudi ministra za zdravje Tomaža Gantarja, da bi se za prihodnjih 14 dni zaprle vse nenujne gospodarske dejavnosti. (sta)