Pogoj PCT na sodiščih: Stranke izvzete, kaj pa sodniki in sodno osebje?

Vanessa Čokl
01.10.2021 08:46
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je ilustrativna. 
Sašo Bizjak

Vrhovno sodišče je ministrstvu za pravosodje predlagalo, da se pri izpolnjevanju odloka PCT izrecno izvzame sodno oblast, "da bo lahko sodstvo nedvoumno in avtonomno uredilo svoje poslovanje v trenutnih razmerah". Opozarjajo, da zgolj razlaga vladnega odloka, kot jo je sestavilo ministrstvo, sodišč ne more zavezovati.

Na ministrstvu za pravosodje so se glede izpolnjevanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) za stranke in zaposlene na sodiščih v ponedeljek sestali minister za pravosodje Marjan Dikaučič, minister za zdravje Janez Poklukar in predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič. Na sestanku so po navedbah ministrstva razjasnili odprta vprašanja v zvezi z razlago in izvajanjem odloka o obveznem izpolnjevanju pogoja PCT. Strankam in udeležencem v sodnih postopkih tako pogoja PCT ni treba izpolnjevati. Kot so pojasnili, strank ni mogoče obravnavati kot uporabnike storitev ali udeležene pri izvajanju dejavnosti, saj gre za izvajanje oblastnih nalog države.

To pa ne velja za sodnike in sodno osebje, zaposleno na sodišču. Pri poslovanju sodišč je po navedbah ministrstva namreč pomemben drugi odstavek 6. člena veljavnega odloka, ki določa, da osebe, ki pridejo na sodišče v funkciji izvrševanja svojega dela ali poklica, pogoj PCT izpolnjujejo, če se enkrat tedensko testirajo s hitrimi antigenskimi testi.

Sodni svet je sicer minuli teden izdal stališče, da z odlokom vlade o obveznem izpolnjevanju pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT) ni mogoče omejevati dostopa do sodišč in njihovega dela. Vsakršno poseganje v ustavno in zakonsko ureditev položaja sodstva s podzakonskimi predpisi je nedopustno, saj skladno z ustavo ureditev sodišč lahko določa le zakon, so zapisali.

Ministrstvo za pravosodje pa je glede zahtevanih pogojev PCT za stranke in zaposlene na sodiščih ob tem opozorilo, da ne veljajo za nujne postopke iz socialne in družinske problematike. Poudarili so še, da je za nemoten potek sodnega postopka potrebno konstruktivno sodelovanje vseh strank in udeležencev. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta