Ustavni sodniki so na današnji seji prisluhnili argumentom predlagateljev zahteve za ustavno presojo odloka, s katerim bi uvedli obvezno izpolnjevanje pogoja prebolel/cepljen (PC) za državno upravo, in začasno zadržali izvajanje odloka, je za Večer potrdil predsednik Policijskega sindikata Slovenije Rok Cvetko.
To pomeni, da bodo do končne odločitve državni uradniki, ki niso cepljeni ali covida niso preboleli, še naprej lahko hodili v službo na način, da se bodo testirali. Ustavno sodišče je ocenilo, da bi izvajanje PC pogoja povzročilo hujše škodljive posledice kot če se ta pogoj ne izvaja, saj bi lahko zaradi tega ljudje izgubljali tudi službe.
Koritnik: Odločitev je začasna
Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je dejal, da gre za začasno zadržanje in ne za dokončno odločitev, sicer pa odločitev ustsavnega sodišča obžaluje. V vsebino se minister na tej točki ne bo spuščal. "Mislim, da je edino pravilno in korektno, da počakamo na dokončno odličitev," je še povedal. Ponovil je tudi svojo oceno, da odlok za zaposlene v državni upravi ne uvaja obvezenega cepljenja.
Poudaril je, da bo potrebno za omejevanje širjenja koronavirusa poiskati trajne rešitve. Do končne odločitve ustavnega sodišča Koritnik ne bo na voljo za izjave novinarjem. "Ker želim, da poiščemo rešitve, ne pa si graditi medijske podobe," je dodal in še ocenil, da pred kamerami ni mogoče rešiti ničesar.
Sklep o začasnem zadržanju je ustavno sodišče sprejelo s sedmimi glasovi za in dvema proti. Proti sta glasovala ustavna sodnika Klemen Jaklič in Marko Šorli, ki sta napovedala odklonilni ločeni mnenji.
Policijski sindikat pozdravlja odločitev
V Policijskem sindikatu Slovenije pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča. Predsednik sindikata Rok Cvetko je dejal, da od delodajalca pričakujejo, da bo "absolutno spoštoval to odločitev". V sindikatu ocenjujeo, da je ustavno sodišče preprečilo poseganje vlade v človekove pravice in svoboščine, tako v pravice policistov kot drugih zaposlenih v državni upravi in ostalih državljanov.
"Ocenjujemo pa, da ta odločitev v tem trenutku nastavlja predvsem ogledalo vladi, zaradi ravnanj katere smo priča evidentnemu nazadovanju države na področju temeljnih pravnih in demokratičnih standardov," je na novinarski konferenci dejal Cvetko.
Zato menijo, da bi morala biti predvsem politična oblast prva v državi, ki bi morala spoštovati ustavo. "Če je ne, pomeni, da so ogrožene pravice vseh državljanov, torej tudi policistov," je navedel.
Pričakujejo, da se bo po tej odločitvi ustavnega sodišča tudi vlada vnaprej bolj premišljeno, predvsem pa v duhu socialnega partnerstva, odločala o pravicah zaposlenih vseh v Sloveniji.
Cvetko je na kratko povzel tudi oceno tehtanja ustavnega sodišča glede težko popravljivih posledic. Kot je navedel, je ustavno sodišče ocenilo, "da ni mogoče pritrditi vladi, da bi bile posledice zadržanja izvrševanja izpodbijanje določbe težje od posledic, ki bi nastale, če bi se ta določba izvrševanja".
Kot je dejal Cvetko, bi v sindikatu uporabili enake korake kot sedaj, tudi če bi bil pogoj PC uveljavljen za celotno državo, ne samo za državno upravo. "Ključni problem, ki ga naslavljamo pri naši zahtevi, je predvsem to, da ni odlok tisti, s katerim se lahko nalaga obvezno cepljenje, temveč bi to moralo biti urejeno izključno z zakonom," je dejal.
Pričakujejo tudi, da bo tudi končna odločitev ustavnega sodišča podobna kot današnja.
Pričakujejo, da bo delodajalec od petka naprej spoštoval odločitev ustavnega sodišče in ljudi ne bo silil v obvezno cepljenje oz. jih ob neizpolnitvi pogoja cepljenja ali prebolelosti napotoval domov. (STA)
Če sodniki izvajanje odloka ne bi zadržali, bi ta začel veljati že jutri. Odločitev o zadržanju odloka je še en v nizu porazov vlade Janeza Janše na ustavnem sodišču, saj je slednje že več odlokov, sprejetih v času epidemije razglasilo za neustavne.
Odziv premierja Janeza Janše
Predsednik vlade Janez Janša je na Twitterju zapisal, da "za vsakega, ki bo v Sloveniji v prihodnje za posledicami okužbe s koronavirusom zbolel ali umrl - zaradi nadaljnjega širjenja virusa, ki je v glavnem posledica prenizke precepljenosti prebivalstva, nosi soodgovornost večina na ustavnem sodišču."