Vse glasnejše so neuradne informacije, da v vrhu Slovenske vojske stvari niso v najlepšem redu, odkar je novembra lani vajeti prevzela generalmajorka Alenka Ermenc, prva dama na čelu katere vojske v silah zveze Nato. Po pričakovanjih je namreč prva slovenska generalka po imenovanju na položaj načelnice generalštaba prevetrila ožji krog sodelavcev, veliko nezadovoljstva in posledično nesoglasij pa je poleg njenega načina dela povzročila tudi zmeda glede 19-odstotnega dodatka k plači, ki so ga kratek čas po odločitvi njenega predhodnika Alana Gederja prejemali vsi vojaki zaradi domnevno povečanega obsega dela. S tem si je Geder nakopal jezo nove vladne garniture pod taktirko Marjana Šarca. "Neustrezna raba" zakona o službi v Slovenski vojski in povišanje plače vsem pripadnikom vojske sta ga, kot je potrdil obrambni minister Karl Erjavec v intervjuju za Večer, tudi stala položaja.
Zdravstvene težave
Načelnica Ermenčeva, ki je hotela ali morala pod političnimi pritiski Gederjevim "gverilskim" pristopom narediti konec, pa je namesto reda poglobila nezadovoljstvo v vojaških vrstah. Sprva je bil namreč večjemu delu vojakov odvzet dodatek za povečan obseg dela in obremenitev, naposled pa je vlada prejšnji mesec s sklepom natančno določila, kdo bo do tega upravičen. Sporočilo, ki ga je Geder na svojevrsten način poslal politiki glede nuje po sistemskem ukrepanju pri nabiranju vojaških kadrov, je bilo s potezami Ermenčeve v kali zatrto, vojska pa še naprej razpada pri živem telesu. V generalštabu so zavladale nevzdržne razmere, načelnica pa je začela izgubljati podporo vladajoče politike. Na neki točki naj bi počilo tudi med njo in obrambnim ministrom Karlom Erjavcem. Njena daljša odsotnost zaradi zdravstvenih težav - zaradi tega je tudi ni bilo na slovesnosti ob 15-letnici članstva v Natu - naj ne bi bila povezana le s stresom in preobremenjenostjo, temveč je posledica predvsem tudi nekaterih političnih pritiskov.
Erjavec: Nisva v sporu
Z načelnico generalštaba SV nisem v sporu, ne nameravam predlagati njene razrešitve, se je za Večer odzval obrambni minister Karl Erjavec. Pravi, da so pristojnosti med njima jasno določene. Zaradi nočnega streljanja na Počku je zahteval poročilo. "Glede dodatkov k plači pa je bila moja zahteva, da dobijo dodatek tisti pripadniki SV, ki so v odzivnih silah, in tisti, ki so prekomerno obremenjeni, na primer vojaki na južni meji. Ta zahteva je v skladu z revizijskim poročilom. To vprašanje smo uredili pred 14 dnevi z novim sklepom vlade, ki bolj jasno opredeljuje upravičenost dodatkov za pripadnike SV," trdi Erjavec. Zdravstvenega stanja Alenke Ermenc ne more komentirati, ker da z njim formalno ni seznanjen. (mst)
Številne in hitre menjave
Po nekaterih virih naj bi se tako načelnici stolček pošteno majal, a obenem velja opozoriti, da tako bliskovite menjave v vrhu oboroženih sil ne puščajo dobrega vtisa o državi, zato je tudi vlada v svojevrstni zadregi. Alan Geder je funkcijo opravljal le devet mesecev. Tudi Andrej Osterman ni vzdržal na položaju cel mandat. Zato je na mestu vprašanje, ali se bodo razmere še umirile ali bo vlada zbrala politično voljo in načelnico razrešila s položaja ali pa bi ta lahko celo sama podala odstopno izjavo. Če bo ob tem spregovorila o razlogih, bo morda jasno, zakaj ji je ob primopredaji Geder predal funkcijo z naslednjimi besedami: "Odhajam z dvignjeno glavo in nezlomljeno hrbtenico. Isto želim tebi, ko pride čas!"
Malo jih ima pogoje
Trenutno je v vojski le malo kandidatov, ki izpolnjujejo pogoje, da bi lahko zamenjali načelnico Alenko Ermenc, če bi zgodba prišla tako daleč. V vojski sta ta hip le dva generala - oba njena predhodnika Andrej Osterman in Alan Geder. Generalski čin ima ta hip še nekdanji načelnik Dobran Božič, ki trenutno ne službuje v vojski, temveč je državni sekretar na zunanjem ministrstvu. Novi načelnik bi sicer lahko postal kak brigadir - teh je po našem štetju trenutno v Slovenski vojski deset, a naslednji načelnik bi lahko bil nekdo, ki že opravlja generalske dolžnosti. To pa so po naših podatkih brigadirji Bojan Pograjc, Miha Škerbinc, Milko Petek, Branimir Furlan in sedanji namestnik Ermenčeve Robert Glavaš. Prav slednji se zdi po navedbah nekaterih virov najverjetnejši naslednji načelnik.