Policija je med včerajšnjim protestom precej ostro izvajala svoja pooblastila, saj je shod, ki se je začel na Trgu republike, razpustila takoj, ko so se protestniki odpravili na pohod po središču Ljubljane, kmalu zatem pa so policisti tudi prijeli raperja Zlatana Čordića Zlatka in uporabili vodni top. Vodja stranke Resni.ca Zoran Stevanović, ki v zadnjih tednih poziva državljane na proteste zaradi nasprotovanja pogoju PCT, hkrati pa zahteva tudi odstop Janševe vlade in čimprejšnje predčasne volitve, je sicer že konec preteklega tedna opozarjal, da bodo protestniki blokirali državo v času vrha EU-Zahodni Balkan. Policisti so tudi njemu včeraj odvzeli prostost, je sporočila njegova stranka, na portalu 24.com pa poročajo, da naj bi se policistom predal sam.
Policija: Solzivec tudi v curku iz vodnega topa
Aljoz Sladič z generalne policijske uprave je danes popoldne povedal, da so včeraj policisti začasno pridržali skupaj 25 oseb. 22 je bilo kršiteljev javnega reda in miru, tri osebe pa so bile pridržane zaradi suma storitve kaznivega dejanja hujskanja k upiranju in kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja uradni osebi. Dve osebi sta še vedno pridržani, ena oseba pa je že bila izpuščena in se nahaja v bolnišnici.
Očitno gre za protestnika, ki je, kot so sporočili z UKC Ljubljana, utrpel lažji pretres možganov in so ga včeraj oskrbeli ter zadržali na opazovanju. Predvidoma bi ga danes lahko izpustili v domačo oskrbo. Ostala dva pridržana pa naj bi bila raper Zlatko in Zoran Stevanović, česar Sladič sicer ni potrdil. Na novinarsko vprašanje, zakaj še nista bila privedena pred preiskovalnega sodnika, je predstavnik generalne policijske uprave odgovoril, da ima za to policija 48 ur časa, v tem času pa zbira obvestila. Lahko se tudi odloči, da ju izpusti, je dodal. Zanikal je, da bi s tem postopkom namerno zavlačevali, in povedal, da so bili med krištelji na protestih tudi pripadniki navijaških skupin. Ni pa želel navesti, s katerih območij prihajajo.
Policija je uporabila več prisilnih sredstev - vodni top, solzivec, penaste naboje, konjenico in službene pse. Izstreljenih je bilo preko štiristo nabojev s solzivcem, ki se izstreljujejo s posebnim orožjem in tudi odvrženih nekaj ročnih bomb s plinom. V nekaj primerih so tudi z vodnim topom protestnike škropili s curkom, v katerem je bila primes plinskega sredstva, je povedal Sladič. Iz helikopterja pa solzivca policija ni odmetavala, je dodal.
Je pa bila dinamika protesta in ostalega dogajanja tako velika, da so morali pri varovanju varovanih oseb uporabiti tudi rezervni načrt.
Na vprašanje, zakaj je bil solzivec uporabljen tudi v Tivoliju, kjer so bile med drugim tudi družine z otroki in ne le protestniki, pa je Sladič odgovoril, da so najbolj nasilni izgredniki delovali na več lokacijah. Tam so bila uporabljena tudi ta prisilna sredstva in v primerih, ko se tam nahajajo tudi naključno mimoidoči, ti čutijo posledice uporabe takih sredstev, je pojasnil.
Če sta še pretekli teden Janez Janša in Aleš Hojs grajala policiste, da niso pravočasno preprečili protestnikom zasedbe ljubljanske obvoznice, pa je bil notranji minister tokrat nad delom policistov navdušen in jim je na Twitterju tudi čestital. Danes jim je pohvalo izrekel tudi generalni direktor policije Anton Olaj.
Vezjak: Hojs dobro ve, kako uničiti sleherno misel na revolt med policisti
Mariborski filozof Boris Vezjak v blogu o Hojsu: "Aleš Hojs dobro ve, kako uničiti sleherno misel na revolt med policisti, deliti jim mora bonbončke in pohvale. Podobno velja za manever, ki ga politični propagandisti vladajoče stranke in njihovi novinarski pribočniki radi uporabljajo s tem, ko vse vrste protestov zdaj izenačujejo in tudi za nazaj Jenullove protestnike ob petkih prikazujejo kot enakorodne sredinim, hkrati pa jih označujejo za nasilne, saj petkovi kolesarji menda kažejo 'svoj pravi obraz', kot se je izrazil minister."
Vezjak tudi meni, da bi morala opozicija v parlamentu zahtevati izredno sejo, na kateri bi odprla vprašanje prekomerne uporabe policijskih pooblastil in izzivanja incidentov, "zaradi česar smo se znašli na dramatični točki, ki lahko pripelje do nepredvidljive eskalacije novih neredov".
"Uporabljena so bila sredstva na način, kot ga še nismo poznali"
Sogovornik meni, da je včeraj policija uporabila prisilna sredstva na način, kot ga še nismo poznali v Sloveniji, ampak to samo zaradi tega, ker v tej državi marsikomu ustreza eskalacija konflikta: "Nihče, ne vlada ne protestniki, tega ne bodo doumeli, dokler ne bo prešlo do resnega reseta v tej državi, ki pa je, kot kaže, možen samo na volitvah, na katerih bodo ljudje povedali, kaj približno si mislijo o enih in drugih in bodo znali potem, upam, oceniti, kako se bomo obnašali v prihodnje."
UKC: Udeleženec utrpel lažji pretres možganov
UKC Ljubljana je včeraj obravnaval štiri primere poškodb med protestom. Najhuje jo je skupil udeleženec protesta, ki je utrpel lažji pretres možganov in je ostal na opazovanju, že danes pa bo predvidoma zapustil bolnišnico, so nam pojasnili na UKC Ljubljana. Oskrbeli so še dve lažji poškodbi, eno zaradi solzivca in drugo zaradi nezgode med kolesarjem in pešcem.
Poziv k parlamentarni preiskavi glede ukrepanja policije
V Pravni mreži za varstvo demokracije poslance pozivajo k ustanovitvi parlamentarne preiskovalne komisije glede ukrepanja policije na protestih. Pozivajo tudi policijo, da preišče ravnanja in uporabo prisilnih sredstev ter javno poroča o tem, v katerih primerih, kakšnih količinah in zakaj se je odločila za njihovo uporabo.
V Pravni mreži za varstvo demokracije so pojasnili, da z veliko zaskrbljenostjo spremljajo odzivanje policije na proteste v Ljubljani v zadnjih tednih, ko je v več primerih uporabila prisilna sredstva - solzivec, plinske naboje, vodni top, konjenico, policijske pse.
Kot so navedli, je iz objav na družbenih omrežjih mogoče razbrati, da je bila vsaj ena oseba poškodovana v intervenciji policije, ki se je nadaljevala tudi po tem, ko je ta oseba že ležala na tleh in bila domnevno v celoti onesposobljena. "Policija mora nujno preiskati ta in morebitne druge primere domnevne prekoračitve pooblastil in zagotoviti odgovornost storilcev," so poudarili.
Če je policija sledila tema dvema načeloma, pa bo mogoče oceniti samo s primerno analizo, ki jo mora na eni strani opraviti policija sama in jo tudi predstaviti ter pojasniti, zakaj in kako je uporabila prisilna sredstva. Na drugi strani pa jo lahko opravijo tudi drugi nadzorstveni organi - to so lahko varuh človekovih pravic, nevladne organizacije, kot je Amnesty International, in na koncu koncev tudi mediji.
Sogovornik še poudarja, da ima vsak državljan, ki oceni, da so mu bile v policijskih postopkih kratene osebne pravice in svoboščine, pravico do pritožbe, ki jo bo obravnaval senat, sestavljen v večini iz prebivalcev in ne policistov ali uslužbencev ministrstva za notranje zadeve.
Leva opozicija: V Ljubljani smo videli vojno stanje
V opozicijskih LMŠ, SD, SAB in Levica po torkovih protestih napovedujejo sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bodo poslanci razpravljali o razmerah v državi in predčasnih volitvah. "Zdaj smo prišli do točke, ko se protestnike tepe, ko se jih zaplinjuje s solzivcem. Videli smo vojno stanje v Ljubljani, medtem ko se je slovenska politična elita nasmihala in dobrikala v sobanah na Brdu pri Kranju," je dejal poslanec LMŠ Brane Golubović. Po oceni opozicije so predčasne volitve edina rešitev za umiritev trenutnih razmer v državi. "Vlado vnovič pozivamo, naj sprejme odgovornost za nevzdržne razmere v državi, predsednik vlade pa naj tudi skliče predčasne volitve," je poudarila predsednica SD Tanja Fajon. Koordinator Levice Luka Mesec je medtem k odstopu pozval notranjega ministra Hojsa, ki da je "neposredno odgovoren za policijsko nasilje", premierja Janšo in predsednika republike Boruta Pahorja, ki bi moral biti po njegovih besedah prvi, ki razmere umirja, vendar pa namesto tega raje molči. "Ljudje so razjarjeni in besni, za to je izključno odgovorna vlada Janeza Janše," je dejal poslanec SAB Andrej Rajh. Dodal je, da so razmere v državi nevzdržne in da jih lahko rešijo le predčasne volitve. Notranji minister Hojs je na drugi strani zavrnil očitke, da je bila uporaba prisilnih sredstev na torkovih protestih pretirana. "Vodni top je bil uporabljen le na tistih delih, kjer je šlo za eklatantno kršenje javnega reda in miru, po mojem mnenju celo za kazniva dejanja," je po poročanju STA dejal Hojs.
Žaberl: Policija je bila učinkovita
Na vprašanje, kako komentira, da so se med protestniki in policijo znašli povsem naključni ljudje, kot so tudi otroci in turisti, pa je odgovoril, da je to večni problem pri množičnih demonstracijah. "Tam se znajdejo tudi ljudje, ki sploh ne želijo sodelovati v teh demonstracijah. Ko policija prične z uporabo prisilnih sredstev proti množici, pa ti delujejo ergo omnia, to pomeni zoper vse. Tudi tiste, ki niso nič krivi. Temu se reče kolateralna škoda," je povedal Žaberl. Hkrati dodaja, da mora biti policija pozorna, če se na območju nahajajo ranljive skupine, kot so otroci, vidno noseče ženske, vidno bolni, da takrat z uporabo prisilnih sredstev počaka, saj sicer lahko pride do hujših posledic. Zato je v primerih, ko javno zbiranje nima svojega mesta in je mobilno, večja možnost, da uporaba prisilnih sredstev zajame širši krog ljudi in tako je bilo tudi v tem primeru. Če bi protestniki ostali na mestu, kjer so se zbrali in tam mirno protestirali, potem po mnenju Žaberla ne bi bilo potrebe po uporabi prisilnih sredstev.
Zlatko in Stevanović iščeta konflikt
Glede pridržanja obeh glavnih pobudnikov protestov, raperja Zlatka in Stevanovića, je Lobnikar dejal: "Če policija je ugotovila, da so bili podani utemeljeni razlogi za sum, da je bilo storjeno uradno pregonljivo kaznivo dejanje, potem je pač izvedla svoje naloge. Eden in drugi v zadnjih tednih intenzivno iščeta konflikt. Raper Zlatko v zadnjega pol leta, od kričanja na vojake na proslavi do teženja uslužbencem Petrola, do vsakih demonstracij, na katerih se pojavi, išče konflikt. Ne rečem, da v marsičem nima prav, vendar pa išče konflikt, je radikaliziran, išče nasilje. Stevanović je isti, govori o uporu, prevratu in prevzemu oblasti. Komu to koristi, kdo je za njima, čigava sta, če sploh od koga, je stvar, o kateri bomo lahko post festum razpravljali po tem, ko ne bomo imeli na njiju več nobenega vpliva. O tem, ali bo njuno priprtje izkoriščeno za Roško 2.0, kar se nam lahko zgodi, kar bo potem kulminiralo verjetno tudi v kakšnih volilnih rezultatih, bomo pa znali soditi šele, ko bomo videli, kaj se bo dejansko zgodilo."
Od konfliktov, ki jih ustvarjajo protestniki in na katere vlada reagira zelo represivno, bodo imeli korist "politični vojni dobičkarji", je prepričan Lobnikar, saj se Slovenija približuje času volitev in "že imamo dlje časa evtanazirano oziroma nedelujočo zakonodajno vejo oblasti". Pri tem pa poudarja, da prav zaradi "tega prihaja do absolutne prevlade izvršne veje oblasti".
Po mnenju Žaberla je bilo pridržanje obeh glavnih pobudnikov protestov z vidika taktike najverjetneje dobra in učinkovita poteza, saj ni bilo več vodij pohoda po mestu. Bo pa po njegovih besedah potrebno preveriti, ali je bila aretacija sploh nujno potrebna in zakonita. A pri tem še ugiba, da so si morda policisti s tem nakopali še več dela, saj so se demonstranti po pridržanju navedenih razkropili po mestu.
"Nekdo je zavpil gremo tja in drugi so mu sledili"
Policija je po njegovih besedah izvajala zahtevo vlade, da protesta enostavno ne sme biti, protestniki pa so se na drugi strani na vsak način hoteli pokazati, kar se je odražalo v manevrih stalnega gibanja ter pritiskov in uporabe sile: "Po moji oceni je šlo za soočenje med dvema konceptoma. Prvi je prepričan, da lahko oblast utrdiš s silo, drugi pa niti ni politično artikuliran." Kot dodaja, protestniki niso imeli nobenega transparenta, sloganov praktično ni bilo, razen: "Lopovi!" in "Maske dol!" Kovačič, ki je dogajanje spremljal v živo, opozarja, da na čelu protestnikov ni bilo nobenega posameznika, ki bi racionalno usmerjal množico: "V trenutku, ko je bila neka lokacija zaplinjena s solzivcem, je nekdo zavpil gremo tja in drugi so mu sledili. Tukaj ni bilo nobenega programa, nobene strukture ali organizacije, to je bil preprosto spontanizem."
Na vprašanje, ali je šlo po njegovi oceni za prekomerno uporabo sile s strani policije, pa Kovačič odgovarja, da je bilo glede na menjave v vodstvu ljubljanske policijske uprave in nedavne tvite premierja Janše, ki je zahteval spremembo policijske doktrine, mogoče pričakovati, da bo policija očitno imela navodilo uporabiti doktrino zelo zgodnje uporabe sile. "Policija je celo popoldne uporabljala vodni top in spuščala solzivec, ne da bi se protestniki obnašali nasilno. V tem smislu je šlo za pretirano uporabo sile, tudi v duhu tistega, kar je zapisano v devetem členu zakona o nalogah policije. Policija, ki je seveda delala po navodilih predsednika vlade, je pravzaprav ravnala v nasprotju s tem, kar naj bi bil razlog za izjemna pooblastila. S preventivno uporabo nesorazmerne sile je hotela sprožiti to, da bi se protesti spremenili v nasilje in vandalizem. To se je potem zvečer tudi zgodilo," dogajanje komentira Kovačič. "Meni je bilo že popoldne jasno, da bo na koncu prišlo do razgrajanja. In to je bil očitno cilj. Očitno se je vlada lotila vsaj sredinih protestnikov, mogoče v nadaljevanju tudi petkovih, tako da s prekomerno uporabo sile izziva konflikt, potem pa bo te konflikte, ko bo po ulicah tekla kri, izkoristila, da bo razglasila izredne razmere ali kaj podobnega." To po njegovih besedah ne bo pomirilo ljudi, temveč bo vodilo samo v nadaljnje stopnjevanje konflikta.