Potem ko se je vlada s 1. oktobrom odločila sprostiti oblikovanje cen vseh pogonskih goriv (cene naftnih derivatov je regulirala od leta 2000), smo bili v preteklih dveh dneh priča prvim manjšim odstopanjem od dlje časa veljavne okrogle cene za liter 95-oktanskega bencina in dizla. Na vprašanje, za kakšno politiko oblikovanja cen se je ali se bo odločila družba, ali se bodo cene odslej spreminjale dnevno, tedensko ali morda po kakšnem drugačnem vzorcu, tako Petrol kot OMV in MOL odgovarjajo, da imajo izdelano metodologijo oziroma strategijo oblikovanja cen naftnih derivatov, vendar jim je ob upoštevanju pravil varstva konkurence ni dovoljeno razkrivati.
OMV pojasnjuje, da je ne glede na zakonske spremembe gibanje maloprodajnih cen naftnih derivatov še naprej v največji meri odvisno od gibanja kotacij surove nafte na mednarodnih trgih, gibanja valutnih tečajev ter višine trošarin in drugih dajatev, ki pa še naprej ostajajo v domeni Vlade Republike Slovenije. Da družba Petrol prihodnjih cen energentov nikoli ne komentira, smo še izvedeli, saj prav naftni trg in trg dolarja sodita med najbolj nestanovitna svetovna finančna trga, so dodali. Maloprodajna mreža skupine Petrol v Sloveniji obsega 318 bencinskih servisov, OMV pa ima na slovenskem trgu skupno 108 maloprodajnih bencinskih servisov in pet brezosebnih bencinskih servisov Eurotruck, ki so namenjeni transportnemu prevozu. Podjetje MOL Slovenija ima na ravni celotne Slovenije trenutno skupno 53 bencinskih servisov.
Na vprašanje, zakaj je trenutno cena dizla višja od 95-oktanskega bencina pri MOL-u odgovarjajo, da na ceno goriv, ki so bila regulirana na osnovi uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov do 30. septembra 2020, v največji meri vplivata borzna kotacija energentov ter dajatve. "Pri dajatvah se je v obdobju od 07. aprila 2020 začela spreminjati trošarina tako za bencine, kot tudi dizelsko gorivo. Pred temi spremembami je bila trošarina pri bencinu višja za okoli 20 odstotkov v primerjavi s trošarino pri dizelskem gorivu. Sedaj je znesek trošarin za oba energenta skoraj enak, kar je tudi ključni razlog, da so se cene obeh energentov približale."
Transparentno obveščanje
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) je že marca 2019 vzpostavilo spletno aplikacijo goriva.si, ki prikazuje maloprodajne cene naftnih derivatov na posameznih bencinskih servisih v Sloveniji in je v prvi vrsti namenjena potrošnikom. Ker se torej po novem cene vseh naftnih derivatov lahko oblikujejo prosto na trgu, bodo vozniki odslej gotovo pogosteje preverjali aktualno stanje. Prvi dan po sprostitvi cen je bila omenjena spletna stran celo tako zelo obremenjena, da dostop do informacij nekaj časa ni bil mogoč.
Transparentno obveščanje potrošnikov o cenah naftnih derivatov potrošnikom omogoča racionalnejše obnašanje pri nakupu goriva, so prepričani pri ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo. "Kakovostno informiranje potrošnikov o cenah ima znatne koristi za kakovosten razvoj konkurence, kar se še posebej odraža pri ponudbi homogenih proizvodov, kamor spadajo pogonska goriva. Večja kot je informiranost potrošnikov, manjša je možnost protikonkurenčnega obnašanja ponudnikov, kamor spada tiho dogovarjanje o cenah," so zapisali na spletni strani ob predstavitvi spletne aplikacije.
Skupni interesi združujejo
Enako funkcionalnost ponuja mobilna aplikacija AMZS, ki si jo lahko naložimo na pametni mobilnik in nam prav tako na zemljevidu prikaže lokacije bencinskih servisov in trenutne cene goriv. Razlika je le, da moramo najprej izbrati vrsto goriva. Tovrstne spletne strani in aplikacije poznajo tudi v tujini. Doslej so jih, denimo spritpreisrechner.at, uporabljali predvsem vozniki, stanovalci obmejnega pasu ali dnevni migranti, ki so gorivo točili čez mejo v sosednji Avstriji.
Na družbenem omrežju Facebook je 2. oktobra nastala javna skupina Cena bencina in nafte - kje tankati ceneje!, kjer uporabniki z drugimi delijo najugodnejše cene goriv po Sloveniji. Skupina ima že več kot 2100 članov. Brez dvoma pa se bo čez čas prek družbenih kanalov v skupine povezalo še več uporabnikov s skupnim interesom čim bolj ažurno obveščati o najnižjih cenah. Še posebej če bodo razlike med najdražjim in najcenejšim litrom velike.