(PORTRET TEDNA) Jože Marketz: Hipijevsko življenje in mati Tereza

Darka Zvonar Predan Darka Zvonar Predan
07.12.2019 12:42

Koroški Slovenec Jože Marketz je kot mladenič izstopil iz semenišča, sanjal o diplomaciji, po hipijevsko prepotoval Indijo, zdaj je novi krški škof. Z izjemnim posluhom za revne, odrinjene na rob.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jože Marketz: "Slovenci smo se morali boriti za vse, kar je bilo za druge, nemško govoreče, samoumevno. Toda to te po svoje oblikuje kot osebnost in krepi."
Tomaž Ranc

Bogve kako bi se zasukalo življenje danes 64-letnega novega krškega (celovškega) škofa, koroškega Slovenca Jožeta Marketza, če ne bi v tistih hipijevskih časih, ki so tako ali drugače zaznamovali njegovo generacijo, v Indiji srečal matere Tereze. Nanj je naredila tak vtis, da se je, omahujoči študent drugega letnika bogoslovja, ki je že bil izstopil iz semenišča, sklenil vrniti k Cerkvi. Kdo ve, ali se te dni, ko sprejema kot novi škof ene največjih avstrijskih škofij številne čestitke, in to ne samo od slovenskih rojakov v zamejstvu, ki so na njegovo imenovanje še posebno ponosni, saj gre tudi za poklon slovenski manjšini, kdaj spomni na to. Gotovo pa vsi ti (pri)srčni odzivi prispevajo k temu, da se nove službe, ki nikakor ne bo lahka, veseli, potem ko se je zamisli, da bi mu bila zaupana, dolgo upiral, saj je z vso dušo in srcem opravljal delo direktorja močno razvejene koroške Karitas.

Sanjal je diplomacijo

Otroštvo je, rojen v hribovski Železni Kapli, kamor je mama odšla rodit, ker je bila tam babica, preživel v malem Šentlipšu, potem je, tako kot mnogi njegovi rojaki, med njimi tudi novopečeni nobelovec Handke, obiskoval semenišče oziroma gimnazijo na Plešivcu. Teologijo je študiral v Salzburgu in leto dni v Ljubljani, doktoriral pa na Dunaju.
Kot mlad študent je sklenil, da ne bo duhovnik, po tihem pa sanjal, da bi postal diplomat. Le sanjal, ker je mislil, da ni dovolj dober za ta poklic, ki zahteva poleg drugega obvladovanje vsaj štirih jezikov. No, kasneje se jih je naučil kar sedem.
Še prej se je zgodila Indija. Bil je čas hipijev in njihovo življenje je živel tudi mladi Marketz, danes tu, jutri tam, bolj ali manj na cesti, z malo denarja. V Indiji je spoznal drugačno Cerkev od tiste doma, Cerkev, ki se zanima za ljudi in dejansko živi z njimi, to mu je bilo všeč. Potem je srečal mater Terezo in nanj je naredila močan vtis. Veliko kasneje je bral o njej marsikaj, in če bi verjel, da je res, kar pišejo, bi se lahko z marsičim strinjal, a doslednosti ji ni bilo mogoče odrekati.

S prihodom na vrh koroške Karitas je trčil takoj tudi ob vroče begunsko vprašanje. Nanj nikakor ne gleda črno-belo.
Daniel Gollner

"Življenje je večno"

Vincenc Gotthardt
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta