Poslanci SDS vložili interpelacijo o delu vlade, Bešič Loredan: Janez Janša je šel preko meja zdravega razuma

MAT
03.03.2023 15:13

Manever največje opozicijske stranke bo na političnem prizorišču minil brez večjih posledic.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

SDS je uresničila napovedi in v državni zbor s podpisi vseh 27 poslancev vložila interpelacijo zoper vlado pod vodstvom Roberta Goloba. Poteza največje opozicijske stranke je pričakovana, a bo na politični sceni minila brez resnih posledic. Interpelacija vlade namreč vključuje zgolj razpravo v parlamentarni dvorani brez sklepov. Prvak SDS Janez Janša je v svoji politični zgodovini v letih 1997 in 2004 kot prvopodpisani dvakrat vložil interpelacijo proti vladama, ki sta ju vodila Janez Drnovšek in Anton Rop.

Razmišljanja o vložitvi interpelacije proti celotni Golobovi vladi so se v vrstah SDS začele pojavljati po odločitvi vlade o združevanju dveh muzejev v enoten javni zavod. Največja opozicijska stranka je k sodelovanju povabila tudi NSi, a so krščanski demokrati svoje podpise pogojevali s tem, koga bodo v SDS predlagali za kandidata za novega predsednika vlade. V tem primeru bi glasovanje v državnem zboru izvedli, vendar v trenutnih parlamentarnih razmerah ni prav nobene možnosti, da bi opozicija dosegla večino za zamenjavo premierja Goloba. SDS ima s 27 poslanci več kot dovolj političnih kapacitet za samostojno vložitev interpelacije, zato podpisi poslancev NSi ne odločajo o ničemer.

Poziv k interpelaciji zoper Golobovo vlado je nedavno izpostavilo tudi Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve pod vodstvom Lojzeta Peterleta. V predsedstvu nastopa tudi več članov SDS na čelu z Janšo. Interpelacija se po vsebini ne dotika zgolj ukinitve samostojnega delovanja Muzeja osamosvojitve Slovenije, ampak tudi prenehanja delovanja urada za demografijo, razmer v zdravstvu in kadrovanja. Po oceni SDS vlado v dosedanjih devetih mesecih zaznamujejo slabo premišljeni ukrepi in revanšizem, med drugim pa ji očitajo razvrednotenje družine, razgradnjo zdravstvene oskrbe, grožnje podjetnikom, znižanje plač v gospodarstvu, siromašenje velikega dela upokojencev, propagiranje evtanazije in podobno. V koaliciji pravijo, da se interpelacije ne bojijo. Razumejo jo kot priložnost za izpostavitev svojih dosežkov, ki jih nameravajo predstaviti v državnem zboru.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta