SDS je uresničila napovedi in v državni zbor s podpisi vseh 27 poslancev vložila interpelacijo zoper vlado pod vodstvom Roberta Goloba. Poteza največje opozicijske stranke je pričakovana, a bo na politični sceni minila brez resnih posledic. Interpelacija vlade namreč vključuje zgolj razpravo v parlamentarni dvorani brez sklepov. Prvak SDS Janez Janša je v svoji politični zgodovini v letih 1997 in 2004 kot prvopodpisani dvakrat vložil interpelacijo proti vladama, ki sta ju vodila Janez Drnovšek in Anton Rop.
Koalicija: Opozicijo pozivamo k tvornemu sodelovanju
Koalicijske stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica so se na interpelacijo celotne vlade, ki jo je danes vložila SDS, odzvale s pozivom opoziciji k tvornemu sodelovanju. Interpelacijo vidijo kot še enega od sicer demokratičnih manevrov SDS, s katerimi želi vlado ovirati in jo ustrahovati. Očitke v interpelaciji v celoti zavračajo in ostajajo enotni.
"Ta interpelacija je po presoji vlade, koalicije in Gibanja Svoboda popolnoma nepotrebna," je dejal podpredsednik vlade in minister za zdravje iz vrst Gibanja Svoboda Danijel Bešič Loredan.
V naslednjih dveh tednih bodo iskali politični konsenz vseh parlamentarnih strank za zdravstveno reformo, je napovedal. "To kar počne SDS, je popolnoma destruktivno," je dejal in dodal, da je šel predsednik SDS Janez Janša preko meja zdravega razuma. Vlada je po njegovih besedah enotna, v SDS pa "nimajo toliko moči, da nas utrudijo".
Mesec je očitke v interpelaciji označil za domišljijski spis
Podpredsednik vlade in minister za delo, koordinator Levice Luka Mesec je dejal, da je opoziciji spodletelo pri njenem namenu, da v koalicijske vrste vsadi razdor. "Ta vlada je tukaj, da izpelje reforme, ki so bistvene, da Slovenija postane uspešna, solidarna in družba, uprta v prihodnost. Za tem trdno stojimo vse tri stranke in pri tem nas razni manevri ne bodo zmotili," je dejal.
Mesec je očitke v interpelaciji označil za domišljijski spis, s katerim želi opozicija vnašati razdor v slovensko družbo. Zavrnil je očitke, da vlada uničuje družinsko politiko, da razgrajujejo slovensko javno zdravstvo, uničujejo podjetniško pobudo in napadajo podjetnike. Spomnil je, da je vlada znova vzpostavila socialni dialog. "Razumem, da to marsikoga boli, ker ko bodo te reforme uspele, verjamem, da bodo ljudje tudi predlagateljem današnjega manevra znali pokazati njihovo mesto," je dejal.
K razumu se poziva za pogajalsko mizo
"SDS je v tem mandatu presegla kar nekaj zgodovinskih mejnikov, seveda z negativnim predznakom," pa je dejal vodja poslanske skupine SD Jani Prednik. Ob tem je spomnil na to, da je opozicija med drugim vložila več kot 30 zakonov že na ustanovni seji DZ, blokirala delo državnega zbora in vlade ter zahtevala referendum o zakonu o vladi. Zdaj, ko se je vlada končno konstituirala, pa vlagajo še interpelacijo vlade, po zgolj devetih mesecih njenega dela. Stranki SDS zato sporočajo, da je vlada trdna in bo takšna ostala tudi do konca tega mandata, je dejal.
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je znova poudarila, da je bila odločitev o združitvi Muzeja novejše zgodovine Slovenije in Muzeja slovenske osamosvojitve strokovna, saj je bil slednji ustanovljen brez javne razprave, zbirke in primernega prostora. "Prav ta projekt je postal tista ideološka platforma, na kateri SDS gradi svoje nasprotovanje delu te vlade," je dejala. Prav tako gre za manipulacijo s čustvi ljudi, ki imajo svoj odnos do slovenske osamosvojitve, meni.
Na besede prvaka SDS Janeza Janše, da je interpelacija poziv k razumu, pa so se v koaliciji odzvali, da se k razumu poziva za pogajalsko mizo. Opozicijo zato pozivajo k tvornemu sodelovanju, da skupaj rešijo težave, ki so se na različnih področjih nalagale preteklih 30 let. (STA)
Razmišljanja o vložitvi interpelacije proti celotni Golobovi vladi so se v vrstah SDS začele pojavljati po odločitvi vlade o združevanju dveh muzejev v enoten javni zavod. Največja opozicijska stranka je k sodelovanju povabila tudi NSi, a so krščanski demokrati svoje podpise pogojevali s tem, koga bodo v SDS predlagali za kandidata za novega predsednika vlade. V tem primeru bi glasovanje v državnem zboru izvedli, vendar v trenutnih parlamentarnih razmerah ni prav nobene možnosti, da bi opozicija dosegla večino za zamenjavo premierja Goloba. SDS ima s 27 poslanci več kot dovolj političnih kapacitet za samostojno vložitev interpelacije, zato podpisi poslancev NSi ne odločajo o ničemer.
Poziv k interpelaciji zoper Golobovo vlado je nedavno izpostavilo tudi Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve pod vodstvom Lojzeta Peterleta. V predsedstvu nastopa tudi več članov SDS na čelu z Janšo. Interpelacija se po vsebini ne dotika zgolj ukinitve samostojnega delovanja Muzeja osamosvojitve Slovenije, ampak tudi prenehanja delovanja urada za demografijo, razmer v zdravstvu in kadrovanja. Po oceni SDS vlado v dosedanjih devetih mesecih zaznamujejo slabo premišljeni ukrepi in revanšizem, med drugim pa ji očitajo razvrednotenje družine, razgradnjo zdravstvene oskrbe, grožnje podjetnikom, znižanje plač v gospodarstvu, siromašenje velikega dela upokojencev, propagiranje evtanazije in podobno. V koaliciji pravijo, da se interpelacije ne bojijo. Razumejo jo kot priložnost za izpostavitev svojih dosežkov, ki jih nameravajo predstaviti v državnem zboru.
Janša: Interpelacija je poskus klica k razumu
Predsednik SDS Janez Janša je po vložitvi interpelacije zoper celotno vlado Roberta Goloba dejal, da gre za poskus klica k razumu. Interpelacija pomeni razpravo v DZ "o spornih potezah te vlade, ki zajedajo same temelje Slovenije", z njo pa želijo vladi "razložiti nekatere stvari", je dejal. Pričakuje, da bo vlada nekatere sporne poteze preklicala.
"Gre za ukinitev urada za demografijo, za ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve in za vrsto drugih spornih potez, ki gredo v isto smer," je naštel Janša. Z interpelacijo se po njegovih besedah odzivajo tudi na poziv Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO), ki je interpelacijo vlade zapisalo v svojem akcijskem načrtu. Slednjega je SDS obravnavala na torkovi seji poslanske skupine.
"Ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve je namreč napad na vrednotni sistem, na katerem temelji Republika Slovenija in okrog katerega je bila spisana slovenska ustava", je dejal. Ukinitev urada za demografijo pa je po njegovem mnenju napad na bistvo našega obstoja. "Če ne bo Slovencev, potem tudi ne bo Slovenije," je opozoril.
Razlogov za to, da niso vložili konstruktivne nezaupnice in ponudili svojega mandatarja, je več
V SDS ne verjamejo, da prav vsi člani te vlade in vsi poslanci vladne koalicije to, kar počnejo, delajo iz neke ideologije ali iz negativnih vzgibov oz. ker bi želeli škoditi Sloveniji. "Verjamemo, da marsikatera od teh odločitev temelji tudi na nepoznavanju dejstev in na napačnih ocenah," je dejal Janša. Tako pričakujejo, da bo po razpravi v DZ, kjer bodo "marsikaj razčistili", vlada morda nekatere sporne poteze preklicala oz. umaknila.
Razlogov za to, da niso vložili konstruktivne nezaupnice in ponudili svojega mandatarja, je več, je dejal Janša. Vlada namreč ne šteje niti še enega leta svojega mandata, zato bi bilo na nek način "preveč dobronamerno", da se reši odgovornosti, ki so jo dobili od volivcev, je pojasnil.
Glede uspeha interpelacije je dejal, da to ni interpelacija za zamenjavo vlado, kot so bile interpelacije posameznih ministrov predlogi za njihovo zamenjavo. "Kot vemo iz zgodovine interpelacij v slovenskem DZ, vladna koalicija ministre velikokrat ubrani, potem pa jih sama zamenja. To je verjetno tudi napoved usode gospe Fajonove," je dejal.
Dejal je tudi, da so še vedno pripravljeni prispevati podpise pod interpelacijo zoper ministrico za kulturo Asto Vrečko, saj je prav ona predlagala združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije. Interpelacijo zoper Vrečko je spisala NSi, a je potem ni vložila, saj ima njihova poslanska skupina za to premalo podpisov. SDS je prispevanje svojih podpisov pod interpelacijo ministrice Vrečko pogojevala s tem, da NSi prispeva podpise k njihovi interpelaciji proti celotni vladi.
Tudi danes je Janša NSi povabil, da "lahko kadarkoli prispeva svoje podpise in se pridruži interpelaciji vlade". Bodo pa podprli predlog priporočil za krepitev slovenske osamosvojitve, ki jih je v četrtek v DZ vložila NSi, saj "gre za nekaj, za kar se skupaj borimo že dolga leta", je dejal.
Janša je izjavo podal ob robu svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju v Planici, kar je po njegovih besedah zgolj naključje. (STA)