"Kultura je stara toliko, kot je staro človeštvo. Je naša sopotnica, poročevalka, ustvarjalka, izpovedovalka in objokovalka. Je zrcalna podoba nas, ker smo kultura mi. Raznoliki in svojevrstni, a hkrati neodtujljivi deli nečesa večjega od nas samih – človeštva in družbe. Slovenski kulturni praznik potrjuje, da se Slovenke in Slovenci tega zavedamo že zelo dolgo. Da kulturi s ponosom priznavamo, da je eden od temeljev naše narodne samobitnosti in države, ter da smo hvaležni, da je tako," začne predsednica republike Nataša Pirc Musar poslanico za slovenski kulturni praznik.
"Če se ozremo onkraj meja naše domovine v daljni svet, lahko vidimo, kako zelo pomembno in še zdaleč nesamoumevno je, da lahko 'svojo' kulturo svobodno oblikujemo in izražamo, smo nanjo odkrito in iskreno ponosni in tudi kritični. Da ne obstaja ena kultura, ki jo je nekdo določil kot 'pravo in edino', ljudje pa jo moramo brezpogojno sprejeti ter svoje občutenje, ustvarjalnost in izraznost prilagoditi stenam takšne majhne skrinjice, prepolne siromašne samote," nadaljuje.
Raznoliko srce, značaj in podobo kulture odražajo tudi vsakoletni Prešernovi nagrajenci ter nagrajenci Prešernovega sklada, ki se jim poklonimo na predvečer praznika, pravi predsednica in vsem letošnjim prejemnicam in prejemnikom nagrad iskreno čestita. Hvaležna jim je za vse izjemne ustvarjalne dosežke in odličnost, ki jo izražajo in h kateri stremijo.
"Spoštovane državljanke in državljani, Slovenke in Slovenci doma in po svetu, prebivalke in prebivalci,
ob slovenskem kulturnem prazniku vam prisrčno čestitam z željo, da kulturo v vsej njeni raznolikosti spoštljivo, doživeto in ponosno proslavljamo vsak dan, kjer koli že smo. Tudi to bo pripomoglo k izpolnitvi besed, 'da koder sonce hodi, prepir iz sveta bo pregnan', ki jih je zapisal imenitni pesnik, po katerem današnji praznik nosi ime," zaključi predsednica republike, ki bo letošnje lavreate gostila opoldne na svečanem kosilu na Brdu.
Golob povabil k obisku kulturnih ustanov
Spoštovanje do kulturnega ustvarjanja je ključno za oblikovanje nacionalne zavesti. "Smo tisto, kar smo, zaradi bogastva naše kulture in zgodovinske dediščine," je v svoji poslanici zapisal premier Robert Golob. Ob prazniku je tudi povabil k obisku kulturnih ustanov.
Kot je zapisal premier, je današnji dan posvečen prazniku kulturnega ustvarjanja in izjemnemu pomenu, ki ga kultura nosi v naši zgodovini: "Slavimo izjemne ustvarjalke in ustvarjalce, ki so skozi stoletja pustili neizbrisen pečat v slovenski kulturi in umetnosti, hkrati pa več pozornosti namenjamo tudi umetnikom in umetnicam, ki ustvarjajo danes in tako sooblikujejo narodovo prihodnost."
Premier je čestital letošnjim Prešernovim nagrajencem in povabil, da bi današnji dan posvetili kulturi in obiskali kulturne ustanove. "Skupaj soustvarjamo in varujemo bogastvo, ki določa in oblikuje našo identiteto," je še zapisal.
Ministrica Vrečko: Ustvarjalnost ima moč, da sproža spremembe
Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v video nagovoru ob slovenskem kulturnem prazniku povedala, da nam kultura in umetnost "omogočata, da se povezujemo z drugimi in izražamo svoje ideje in stališča". Ustvarjalnost ima po njenih besedah "moč, da sproža spremembe in postavlja vprašanja, ki so ključna za naša življenja".
"Kultura oblikuje našo skupnost in združuje ljudi, ne glede na njihovo politično pripadnost, versko prepričanje ali nacionalno identiteto," je povedala ministrica.
Na ministrstvu po njenih besedah podpirajo kulturne projekte in programe ter ustvarjalce in ustvarjalke, obnavljajo kulturno dediščino za naše zanamce, ob letošnjem kulturnem prazniku so v javno razpravo dali nov strateški načrt za kulturo.
"Praznujte letošnji praznik kulture s kulturnimi delavci, umetnostjo in umetnicami. Ne pozabimo na vrednost kulture in umetnosti vsak dan, skozi celo leto," je svoj nagovor sklenila ministrica.