Predlog za razrešitev Urške Klakočar Zupančič: V SDS pravijo, da ne morejo več gledati razglašene dirigentske palice

Va, STA
28.11.2024 12:46

V državnem zboru niso še nikoli bili priča tako očitnim zlorabam poslovnika kot pod sedanjim vodstvom, trdijo v opozicijski stranki.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Urška Klakočar Zupančič 
Robert Balen

Urška Klakočar Zupančič vse očitke zavrača. Obenem je v današnji izjavi dodala, da lahko poslanci predlagajo, vse, kar je ustavno in zakonito, državni zbor pa se ne sme igrati z zlorabami postopkov.

Kdaj bi poslanci lahko glasovali o predlogu za njeno razrešitev, Klakočar Zupančič ni želela špekulirati. Kot je pojasnila, je treba predlog, ko je vložen, najprej pregledati in potem predvideti nadaljnji postopek. "Teoretično bi, predvidevam, bilo možno, da bi bil predlog že na decembrski redni seji," je dejala, potem pa ponovila, da se bo tudi dan po glasovanju o predlogu za njeno razrešitev ne glede na razplet "svet vrtel naprej".

Predsednica DZ pravi, da je vse očitke in kritike že večkrat zavrnila. "Vedno sem tudi argumentirala svoje odločitve, vsako odločitev, ki jo sprejmem, argumentiram, utemeljim pravno. Za vsako svojo odločitvijo stojim," je zatrdila. Obenem je izpostavila, da se v DZ ne bi smeli igrati z zlorabami postopkov, ampak morajo skrbeti za blaginjo državljank in državljanov.

Nesoglasja med SDS in Klakočar Zupančič niso od včeraj, dokončno pa je poslance SDS razburilo njeno postopanje ob predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki so ga predlagali. Kolegij predsednice DZ je namreč na torkovi seji glasovanje o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma uvrstil na današnjo izredno sejo DZ, čemur pa predlagatelji nasprotujejo.

Ker se sej kolegija predsednice DZ v SDS ne udeležujejo več, so jo z dopisom pozvali k umiku, ker menijo, da gre za kršitev 184. člena poslovnika, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje DZ, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo. Ta rok se po njihovem mnenju še ni iztekel, pač pa bi morali o pobudi odločati šele po 30 dneh po vložitvi.

Takšno kršitev so predsednici DZ očitali tudi ob predlogu za posvetovalni referendum o priznanju Palestine.

"V poslanski skupini SDS v dobro vseh državljank in državljanov ne moremo več gledati petja in plesa Svobode ter razglašene dirigentske palice predsednice državnega zbora," je predlog za razrešitev danes pojasnila poslanka SDS Karmen Furman. Podpise pod predlog za razrešitev so prispevali tudi v NSi.

Predlog za razrešitev predsednika DZ lahko sicer vloži najmanj deset poslancev, za razrešitev  pa je na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov. Če predsedniku DZ preneha funkcija, ga po poslovniku DZ nadomešča najstarejši podpredsednik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta