Predsednica republike drugič k papežu - v času, ko se doma na relaciji država-Cerkev ne dogaja tako rekoč nič

Va
05.12.2024 02:00

Prvi dan v Rimu se je Nataša Pirc Musar zahvalila Suverenemu malteškemu viteškemu redu in prostovoljcem, da so pomagali že prve ure po lanskih poplavah v Sloveniji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Četrtkovo srečanje predsednice Nataše Pirc Musar s papežem Frančiškom, tokrat na uradnem obisku, bo že drugo v letu in pol. 
Profimedia

Včeraj popoldne je Nataša Pirc Musar v Rimu obiskala kulturni dogodek ob skorajšnjem državnem prazniku, dnevu samostojnosti in enotnosti. Pripravili sta ga slovenski veleposlaništvi v Italiji in pri Svetem sedežu. Predtem pa se je odzvala povabilu na pogovor z velikim mojstrom Suverenega malteškega viteškega reda (SMVR) Johnom Dunlapom. Predsednica je izrazila zaskrbljenost zaradi zaostrovanja vojne v Ukrajini, kjer se število civilnih žrtev povečuje. Izpostavila je pomen nadaljnje pomoči Ukrajini, še posebej zaradi napadov na energetsko infrastrukturo, ki poslabšujejo humanitarne razmere, zlasti v zimskem času. "Takšna dejanja so vojni zločini, potencialno pa tudi zločini proti človeštvu," je opozorila. Za Slovenijo sta posebno pomembna varnost jedrskih objektov in vpliv vojne na globalno prehransko varnost, je poudarila in pohvalila tudi dejavnost prostovoljcev SMVR v Ukrajini. Pozvala je k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi in solidarnost v stiski predstavila kot eno ključnih prioritet slovenske zunanje politike.

Slovenija ima s Svetim sedežem že tradicionalno prijateljske odnose in stalen dialog, pa v uradu predsednice pravijo o razlogih za že drugo srečanje s papežem Frančiškom. Teme, ki jih je pred obiskom pričakovala slovenska stran? Tudi pereča mednarodna vprašanja, ker "ima Sveti sedež pomembno vlogo v mednarodni skupnosti pri spodbujanju miru, dialoga in razumevanja med narodi, k čemur si po svojih močeh prizadeva tudi predsednica Republike Slovenije".

Na naše vprašanje, ali pričakuje, da bo Sveti sedež apostrofiral kakšno konkretno vprašanje med državama, v njenem uradu niso odgovorili. Da si želi Katoliška cerkev v Sloveniji utrditve že več kot 20 let veljavnega mednarodnega pravnega sporazuma med državama pod naslovom pravic vernih državljanov, je znano. Kakor tudi to, da tako zelo malo, skoraj nič vsebinskega dialoga med RKC in vlado kot zdaj ni bilo že dolgo. To seveda v Vatikanu vedo. Cerkvena stran obisk predsednice pri papežu pozdravlja, kakšnega premika zato pa ne pričakuje, za Večer pravi predsednik komisije za odnose z državo pri Slovenski škofovski konferenci (SŠK), celjski škof Maksimilijan Matjaž.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta