(PREJELI SMO) Javni poziv vladi, političnim strankam in državnemu zboru, da uresničijo referendumsko obvezo

28.11.2024 06:00

Vse bolj očitno je, da sedanje politične stranke niso pripravljene odstopiti od svojih privilegijev in udobja strankokracije, ki duši državljane in razvoj slovenske družbe.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Spoštovani predsednik vlade, gospod dr. Robert Golob! Spoštovani predsedniki parlamentarnih strank! Dragi državljani!

Na referendumu 9. 6. 2024 smo volivci jasno zahtevali demokratizacijo volilnega sistema. Ker vlada in stranke tega ne uresničujejo, jih v SINTEZI-KCD in Nacionalnem svetu za demokratizacijo volilnega sistema ponovno pozivamo k izpolnitvi referendumske obveze.

Na referendumsko vprašanje "Ali ste za to, da se za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanke-ca?", je 71 odstotkov volivcev, ki so se udeležili referenduma, odgovorilo z odločnim DA.

Na referendumu smo državljani jasno povedali, kakšna je naša volja, se pa od takrat, kolikor je javnosti znano, ni zgodilo skoraj nič. Še več, vse pogosteje slišimo pozive, da je treba čim prej razpisati predčasne volitve, in to ravno s strani tistih strank, ki nasprotujejo prenovi volilnega sistema ali vsaj dvomijo o njeni smiselnosti (zlasti jih moti obvezni preferenčni glas, ki krepi vpliv državljanov in slabi samovoljo političnih strank!). Ob tem pa se vsi zavedamo, da je sedanji volilni sistem nedemokratičen, da volivkam in volivcem praktično ne omogoča pravega vpliva na izvolitev poslank in poslancev, kar odvrača ljudi od udeležbe na volitvah, državljane pa od aktivnega sodelovanja v politiki. Skratka, imamo volilni sistem, ki povzroča negativno kadrovsko selekcijo, posledice pa so pretenciozno ukvarjanje političnih strank samih s seboj, vse slabše upravljanje države ter razvojno zaostajanje Slovenije.

Zato od vlade zahtevamo, naj v najkrajšem času vloži v državni zbor predlog ustrezne spremembe Zakona o volitvah v DZ, od parlamentarnih strank oziroma poslank in poslancev pa, da v konstruktivnem dialogu najdejo potrebno soglasje za sprejem tega zakona in uresničijo voljo velike večine državljanov, da morajo naslednje volitve potekati po boljšem volilnem sistemu!

Ob tem je jasno, da bistvo demokratizacije našega volilnega sistema ni samo uvedba obveznega in absolutnega prednostnega glasu, ampak tudi številni drugi elementi, ki šele skupaj omogočajo volivcem odločilni vpliv na rezultate volitev, ki ga državljanom zapoveduje ustava Republike Slovenije.

Najpomembnejši med njimi so:

• uvedba domicila za kandidate v posamezni volilni enoti;

• javno potrjevanje kandidatne liste stranke oziroma skupine državljanov v posamezni volilni enoti in podpis na primer 150 podpornikov (overiteljev) liste, za katere prav tako velja domicilni princip;

• enotna javna "predstavitvena izkaznica" za vse kandidatke in kandidate, v kateri morajo biti javnosti dostopni podatki o izobrazbi, dosedanji karierni poti in materialno stanje kandidatov oziroma kandidatk;

• uravnoteženje kandidatnih list po spolu: manj zastopani spol mora imeti na listi vsaj 40 odstotkov kandidatov ali kandidatk.

Naša zahteva je jasna in opažamo, da ji najbolj nasprotujejo prav politične stranke, ki jim dolgoletna negativna kadrovska selekcija, povzročena s sedanjim volilnim sistemom, najbolj ustreza. Zato bomo na volitvah podprli predvsem stranke, ki se zavzemajo za demokratizacijo sedanjega sistema.

Če z našo zahtevo do naslednjih volitev ne bomo uspešni, bomo na njih podprli nove stranke, kajti vse bolj očitno je, da sedanje politične stranke niso pripravljene odstopiti od svojih privilegijev in udobja strankokracije, ki duši državljane in razvoj slovenske družbe.

Sinteza – koalicija civilne družbe za prenovo in Nacionalni svet za volilni sistem

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta