Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) natančno spremlja epidemiološke razmere v Sloveniji in svetu ter oblikuje ocene epidemiološkega stanja v posamezni državi. Na podlagi teh ocen vlada določa sezname držav, za katere veljajo različni ukrepi pri vstopu v Slovenijo, so na svoji spletni strani zapisali na vladi.
Zeleni seznam držav
Epidemiološko varne države ali administrativne enote držav so uvrščene na zeleni seznam, so zapisali na spletni strani. Osebe, ki imajo stalno ali začasno prebivališče v državi na zelenem seznamu in prihajajo iz teh držav, lahko v Slovenijo vstopijo brez omejitev in karantene. Šteje se tudi, da oseba prihaja iz države na zelenem seznamu, če je v tej državi prebivala neprekinjeno najmanj 14 dni pred vstopom v Slovenijo, kar lahko izkaže z dokazilom.
Zeleni seznam držav (velja od 29. septembra 2020):
Države članice EU oziroma schengenskega območja:
Ciper
Finska
Latvija
Lihtenštajn
Litva
Poljska
Tretje države:
Avstralija
Južna Koreja
Nova Zelandija
Srbija
Urugvaj
Oranžni seznam držav
Če država ni niti na seznamu epidemiološko varnih (zeleni seznam) niti na seznamu držav s slabimi epidemiološkimi razmerami (rdeči seznam), se šteje, da je na oranžnem seznamu držav s poslabšanimi epidemiološkimi razmerami (vse države sveta, ki niso uvrščene ne na rdečega ne na zelenega).
Vstop iz oranžnih držav članic EU ali schengenskega območja
Oseba, ki v Republiko Slovenijo prihaja iz države članice EU oziroma države članice schengenskega območja, ki je uvrščena na oranžni seznam, lahko vstopi brez omejitev in brez karantene, so zapisali na vladi.
Vstop iz oranžnih držav, ki niso države članic EU ali schengenskega območja
Osebi, ki vstopa v Republiko Slovenijo in ima prebivališče v državi na oranžnem seznamu ali prihaja iz te države, se zaradi morebitne okužbe z virusom SARS-CoV-2 odredi karantena za deset dni.
Karantena pa ne bo odrejena, če oseba ob prehodu meje predloži negativen izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19), ki ni starejši od 48 ur in je bil opravljen v državi članici EU, državi članici schengenskega območja ali v Sloveniji, in sicer pri organizaciji ali posamezniku, ki sta ju Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano prepoznala za ustrezna in verodostojna ter sta navedena na seznamu na spletni strani Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano. Izjeme brez karantene in negativnega testa si lahko preberete tukaj.
Prehajanje državne meje s Hrvaško
Na rdečem seznamu so naslednje administrativne enote (od 29. septembra 2020):
- Brodsko-posavska,
- Dubrovniško-neretvanska,
- Liško-senjska,
- Požeško-slavonska,
- Šibeniško-kninska,
- Splitsko-dalmatinska,
- Virovitiško-podravska,
- Zadrska
Vse ostale administrativne enote Hrvaške so na oranžnem seznamu. Osebe, ki prihajajo iz oranžnih administrativnih enot ali v njih prebivajo, lahko v Slovenijo vstopijo brez omejitev in karantene.
Osebi, ki vstopa v Slovenijo in ima prebivališče v naštetih rdečih administrativnih enotah Hrvaške ali prihaja iz njih, pa se zaradi morebitne okužbe z virusom SARS-CoV-2 odredi karantena za deset dni.
Rdeči seznam držav
Države s slabimi epidemiološkimi razmerami ali administrativne enote držav so uvrščene na rdeči seznam. Osebi, ki vstopa v Republiko Slovenijo in ima prebivališče v državi na rdečem seznamu ali prihaja iz te države, se zaradi morebitne okužbe z virusom SARS-CoV-2 odredi karantena za deset dni.
Karantena pa ne bo odrejena, če oseba ob prehodu meje predloži negativen izvid testa na prisotnost SARS-CoV-2 (COVID-19), kar je pojasnjeno pri oranžnem seznamu držav.