Prejšnji teden je slovensko ustavno sodišče odločilo, da bo o dostopnosti (majskih) evropskih volitev - torej volišč, načina glasovanja - odločalo absolutno prednostno. To je odziv na pobudo Društva za pravice invalidov Slovenije, da o tem odloči, in padlo je v povedne evropske ugotovitve pred evroparlamentarnimi volitvami 2019.
Sledeč poročilu evropskega ekonomsko-socialnega odbora več milijonov volivcev invalidov ne bo moglo oddati glasu na volitvah v evropski parlament ali pa bo imelo vsaj težave s tem. Niti ena država članica Evropske unije po tem poročilu še ni zagotovila, da bi bile volitve v resnici vsem dostopne.
Po podatkih evropskega odbora prav tako 800.000 državljanov Evropske unije z duševnimi motnjami ali motnjami v duševnem razvoju ne bo imelo volilne pravice zaradi nacionalnih predpisov v šestnajstih državah članicah. V devetih državah samodejno izgubijo pravico do glasovanja, če je zmanjšana njihova pravna in poslovna sposobnost ali če dobijo skrbnika. Sedem nacionalnih zakonodaj predpisuje, da to, ali je nekdo sposoben glasovati, za vsak primer posebej odloči sodišče ali zdravniški odbor.
Prejšnji teden je slovensko ustavno sodišče odločilo, da bo o dostopnosti (majskih) evropskih volitev - torej volišč, načina glasovanja - odločalo absolutno prednostno