Protest, sprehod po mestu, športni dogodek ... Kje morate nositi masko in v čem se parada ponosa razlikuje od drugih dogodkov?

A.L.
07.07.2021 13:53
Po novi vladni odločitvi, ki je bila sprejeta na podlagi tega, da se epidemiološka situacija v Sloveniji umirja, v trgovinah odslej ni več omejitev števila kupcev, igralnice lahko delujejo v celoti, na kongresih so lahko zasedena vsa sedišča, sproščajo se omejitve na področju kulture. Spremembe so tudi glede nošenja mask, teh denimo ni več treba nositi v notranjosti gostinskih lokalov, medtem ko so v knjižnicah, arhivih, muzejih in galerijah še vedno obvezne.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Robert Balen

Hitro, marsikdaj nenadno spreminjanje pravil v času epidemije med ljudmi povzroča nejevoljo, tudi zmedenost. Še do nedavnega so torej pri nošenju mask veljala drugačna pravila, kot jih imamo danes, odločitve pristojnih pa so nemalokrat sprožile plaz vprašanj.

Sredi junija se je v Ljubljani odvijala parada ponosa. Udeleženci, ki so v dopoldanskem času delali na stojnicah v središču prestolnice, so morali tam nositi maske, kljub temu da so morali izpolnjevati PCT pogoj. Medtem se je v tistem časovnem obdobju odvijalo več dogodkov, denimo kolesarska dirka po Sloveniji, pa množični pohod na enega od ljubljanskih vrhov, kjer udeleženci kljub velikemu številu mask niso nosili.

V čem se torej parada ponosa razlikuje od navijaštva, množičnega pohoda in drugih podobnih dogodkov? Na odgovore ministrstva za zdravje je bilo treba precej dolgo čakati, četudi na koncu konkretnega odgovora niso ponudili. "V skladu z veljavnim odlokom o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe so maske obvezne pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih javnih krajih in odprtih javnih krajih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje 1,5 metra, in v osebnih vozilih (če v vozilu niso člani istega gospodinjstva)." Na ministrstvu odgovarjajo, da ima odlok določene izjeme, ko uporaba mask ni obvezna (otroci do dopolnjenega 6. leta, vzgojitelji v vrtcih pri neposrednem delu, govorniki v zaprtih javnih krajih, če imajo PCT in so od publike oddaljeni vsaj 2 metra).

"Prav tako so izjeme določene tudi v drugih odlokih, in sicer kjer se zahteva pogoj PCT (preboleli, cepljeni, negativni test) za vse udeležence, uporaba zaščitne maske ni obvezna." 

Na ministrstvu nadaljujejo: "Tako na primer uporaba zaščitnih mask ni obvezna za končne uporabnike in nastopajoče na javnih kulturnih prireditvah. V igralnicah, igralnih salonih in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvenih obratih, v nočnih klubih in diskotekah ter v notranjih prostorih, v katerih se izvaja sejemska ali kongresna dejavnost ali gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač, so lahko samo potrošniki, ki imajo dokazilo o negativnem rezultatu testa na virus SARS-CoV-2 s testom PCR ali testom HAG, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa, in za njih uporaba zaščitne maske prav tako ni obvezna." 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta