Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik uživa zaupanje predsednika vlade, so sporočili iz njegovega kabineta. Premier Robert Golob hkrati verjame, da bo ministrica očitke argumentirano ovrgla.
Koalicijski partnerji so z odzivi na očitke ministrici iz Svobode o visokih stroških službene poti v New York in morebitnem netransparentnem razdeljevanju javnega denarja zadržani. V Gibanju Svoboda zatrjujejo, da ministrica uživa njihovo polno zaupanje. V Levici pričakujejo, da svoje delo najprej opravijo pristojni organi.
Ministrica napovedala razveljavitev razpisa
Da bo takoj ko bo imela pravno podlago, sporni razpis, "na katerem skoraj ni bilo mogoče biti neuspešen", razveljavila, je v studiu petkovih Odmevov na TV Slovenija napovedala ministrica Sanja Ajanović Hovnik, čeprav da s tem od trenutka oblikovanja razpisne komisije ni imela ničesar, je zagotovila.
Na vprašanje o odstopu pa: ne ene ne druge zadeve, ki se ji očitata, nima za afero, nič takšnega ni naredila, da bi morala odstopiti, je prepričana. (va)
Kot je znano, se je ministrica za javno upravo v središču očitkov sprva znašla zaradi visokih stroškov službene poti petčlanske delegacije ministrstva v New York, za katero je država odštela nekaj več kot 33.000 evrov. Temu so se zdaj pridružili dvomi o transparentnem razdeljevanju javnih sredstev. Ministrstvo je namreč konec letošnjega marca objavilo javni razpis za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na tem področju v vrednosti 10,6 milijona evrov. Med največjimi prejemniki je tudi Inštitut za proučevanje enakosti spolov (IPES) s sedežem v Mariboru, ki ga vodi Katja Primorac, nekdanja poslovna partnerica ministrice Ajanović Hovnik.
Na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) so v primeru ministričine službene poti v New York že uvedli predhodni preizkus, preverjajo informacije in razpoložljivo dokumentacijo, so pojasnili. Uvedbo predhodnega preizkusa pa napovedujejo tudi v primeru omenjenega razpisnega postopka.
Vidmar: Vse je bilo skladno s predpisi, mediji netočno poročajo
Razpis za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij je bil izveden skladno z veljavnimi predpisi, vodstvo ministrstva za javno upravo pa ni vplivalo na delovanje in odločitve strokovne komisije, zatrjuje njen predsednik Luka Vidmar. Komisija vodstva ministrstva tudi ni predhodno seznanjala s prejemniki sredstev, je povedal v današnji izjavi.
Vidmar trdi, da se zadnje dni v medijih pojavljajo netočne navedbe o izvedbi javnega razpisa. Izveden da je bil skladno z veljavnimi predpisi, vodila ga je komisija v sestavi predstavnikov šestih ministrstev, njihovo delo pa je bilo transparentno, je zatrdil. Hkrati je zavrnil namigovanja o vplivu vodstva ministrstva za javno upravo na potek razpisa. Kot je navedel, je komisija razpis spremenila 27. julija, saj je bilo že na predhodnih sejah komisije večkrat izpostavljeno, da je treba razpis spremeniti zaradi premajhnega števila vlog na nekaterih sklopih in prevelikega števila vlog na drugih.
Komisija pred potrditvijo prejemnikov sredstev za sofinanciranje o tem predhodno ni seznanjala vodstva ministrstva za javno upravo - obveščeno je bilo šele po potrditvi predloga na seji komisije, je še zatrdil Vidmar. Vsa dodatna novinarska vprašanja na temo razpisa pa je večkrat zavrnil.
Ministrstvo za javno upravo je namreč omenjeni razpis objavilo konec letošnjega marca. Vrednost celotnega razpisa je približno 10,6 milijona evrov. V prvem krogu, ki se je iztekel 15. maja, je bilo za sofinanciranje projektov in programov nevladnih organizacij na razpolago okoli 6,9 milijona evrov sredstev. Javno odpiranje vlog so na ministrstvu izvedli 19. maja.
Po navedbah ministrstva je nato komisija s pregledovanjem in ocenjevanjem vlog začela 20. julija, dan za tem pa potrdila predlog prejemnikov sredstev za sofinanciranje na razpisu. Ministrica Ajanović Hovnik je nato 27. julija podpisala spremenjeni javni razpis. Dan zatem je komisija na seji potrdila razširjeni predlog prejemnikov sredstev za sofinanciranje na razpisu, ker so na sklopih A1, A2, B, C, D1, D2 in E1 ostala presežna sredstva, ki so se skladno s spremembo javnega razpisa prenesla na sklop E2, pojasnjujejo na spletnih straneh ministrstva.
V sredini avgusta je ministrstvo izdalo 48 sklepov o izboru. Z nobenim od izbranih upravičencev pa še ni podpisalo pogodbe.
Največ sredstev je bilo dodeljenih zavodu CER partnerstvo, ki so ga ustanovile družbe Petrol, Slovenijales in Knauf Insulation. Med največjimi prejemniki pa je tudi Inštitut za preučevanje enakosti spolov (IPES), pripadlo mu je 300.000 evrov. IPES vodi Kaja Primorac, ki je hkrati tudi direktorica in solastnica podjetja Smart center, katerega solastnica in direktorica je bila do sredine lanskega junija ministrica Ajanović Hovnik.
Po poročanju Mladine pa je Primorac kot direktorica podjetja Smart center pri pripravi dokumentacije za ta razpis pomagala še štirim nevladnim organizacijam, ki so tudi bile uspešne na omenjenem razpisu. Za pripravo razpisne dokumentacije jim je zaračunala provizijo v višini sedmih odstotkov zneska, pridobljenega na razpisu.
Kot kaže, pa vsaj za zdaj omenjeni očitki niso zamajali koalicijske podpore ministrici. Poslanka Svobode Tereza Novak je danes zatrdila, da Ajanović Hovnik uživa polno zaupanje poslanske skupine, njena pojasnila glede vloge pri omenjenem razpisu pa da so tehtna in argumentirana. "Ministrica ni bila vključena v proces, v komisijo, v dodeljevanje tudi ni bil vključen nihče iz njenega kabineta," je Novakova ponovila četrtkova pojasnila ministrstva za javno upravo. Kakršnekoli morebitne nepravilnosti, za katere je sicer sama prepričana, da jih ni bilo, pa lahko po njenih besedah raziščejo pristojni organi.
Ob tem je še dodala, da "vendarle živimo v Sloveniji in vsi vemo, da če se sreča deset ljudi, se verjetno dva od teh že poznata". Glede poti delegacije ministrstva v New York pa je poslanka poudarila, da je Slovenija del širšega sveta. "Želimo imeti uradnike in politike, ki razumejo ta svet. Tudi naše odločitve znotraj Slovenije niso popolnoma neodvisne od tega, kar se zunaj dogaja. Prav je, da se tudi uradniki izobražujejo, imajo stike z zunanjim svetom," je dejala.
"Pričakujemo, da bodo v najkrajšem času vsi pristojni organi opravili svoje delo. Glede na izsledke teh ugotovitev se bomo nato pogovarjali," pa je komentiral vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec. Hkrati v Levici pričakujejo, da bo premier na podlagi teh ugotovitev tudi sprejel ustrezno odločitev.
V SD medtem danes na novinarska vprašanja o očitkih ministrici za javno upravo ne odgovarjajo. Predsednica stranke Tanja Fajon je sicer v četrtek ob odhodu z vlade dejala, da mora vsak minister zase pojasniti potne stroške, kar da je ministrica storila. Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan pa je med drugim ocenila, da gre za napihovanja, saj da "smo sredi pogajanj s sindikati in seveda vsaka taka afera pride prav".
Tudi premier Robert Golob je vsaj za zdaj ministrici v javnosti pokril hrbet. "Če je največji državni problem pot ministrice v New York za 6000 evrov, živimo v srečni državi," je dejal v začetku tedna.