Cena pice v Evropi narašča do devetkrat hitreje kot plače, kar kaže, da je treba ustaviti špekulacije s cenami hrane in zagotoviti dvig plač, ki bo ustrezal naraščajočim življenjskim stroškom, so pred dnevi zapisali v Evropski konfederaciji sindikatov (ETUC). Stroški pice, kupljene v trgovini, so se po podatkih Eurostata, ki so jih objavili ob letošnjem svetovnem dnevu pice, med decembrom 2021 in decembrom 2022 v EU povečali za 16 odstotkov.
Za primerjavo, nominalne plače so se v istem obdobju po Evropski uniji povečale za 4 odstotke, zaradi česar je bila pica približno štirikrat dražja. Največji razkorak med podražitvijo pice in rastjo plač je v Sloveniji, sledijo Danska, Finska, Švedska in Španija. Iz objavljenega grafa je mogoče razbrati, da je razlika med zvišanjem cene pic in rastjo plač v Sloveniji kar 9-kratna.
Največji razkorak med podražitvijo pice in plačami je v naslednjih 10 državah:
1. Slovenija
2. Danska
3. Finska
4. Švedska
5. Španija
6. Nizozemska
7. Irska
8. Avstrija
9. Hrvaška
10. Litva
Cene hrane, ki so za energenti drugi največji dejavnik inflacije, so se med decembrom 2021 in decembrom 2022 v EU povečale za kar 18 odstotkov, opozarjajo.
Generalna sekretarka ETUC Esther Lynch je opozorila, da je nesprejemljivo, da številna podjetja, ki proizvajajo hrano, "podpirajo veliko povečanje dobička v času, ko se zaradi naraščajočih cen delavci borijo za preživetje svojih družin".
Picopek Aleš Rekar: Pica postaja hrana bogatašev
"Zame je najpomembnejše, da se gostje vračajo. Zadovoljen gost je edino merilo v gostinstvu. Danes se vse prevečkrat dogaja to, da lastniki mislijo, da mora vse temeljiti zgolj in samo na dobičku, zato velikokrat varčujejo s sestavinami ali pa kupujejo cenejše. Pri margeriti pa, če je sestavljena iz najkvalitetnejših sestavin, je nabavna cena sestavin približno dva evra. V Trstu stane najdražja margerita deset evrov, pa je njihova kulinarika na bistveno višji ravni kot na primer v Ljubljani. Italijani, ko pridejo v Ljubljano, se pri cenah pic samo spogledujejo. Lahko bi rekli, da če je bila nekoč pica hrana revežev, danes postaja hrana bogatašev. Je pa res, da so pice bistveno boljše, kot so bile nekoč," pa je v intervjuju za Večer v nedeljo povedal Picopek Aleš Rekar.