Kljub temu da so razmere v vrhu Slovenske vojske, v Generalštabu napete, odkar je funkcijo načelnice zasedla generalmajorka Alenka Ermenc, je hitro postalo jasno, da politika načelnice ne bo zamenjala. To sporočilo sta z javnostjo z veliko odločnostjo delila tako obrambni minister Karl Erjavec kot vrhovni poveljnik obrambnih sil, predsednik Borut Pahor. Ker pa je v vojski zaradi zmede, ki je zavladala glede prejemanja 19-odstotnega dodatka za povečan obseg dela, naraslo nezadovoljstvo, hkrati pa so odnosi med poveljstvi naelektreni zaradi načina vodenja Ermenčeve, se špekulira, da bi načelnica utegnila pod pritiskom politike odstopiti sama. Toda po naših informacijah Ermenčeva po vrnitvi z bolniškega dopusta niti slučajno ne daje vtisa, da bi po dobrih štirih mesecih sama potegnila črto pod svoj mandat. Prav nasprotno, iz generalštaba so v ponedeljek sporočili, da je v dobri delovni kondiciji in brez zdravstvenih omejitev opravlja dolžnost načelnice - in to po več kot deset ur na dan.
V pričakovanju še ene slabe ocene
Po podatkih, ki so jih medijem posredovali iz vrha vojske, se načelnica intenzivno pripravlja za petkovo poročanje o pripravljenosti Slovenske vojske za leto 2018. Tedaj bo vrhovnemu poveljniku Pahorju poročala o stanju pripravljenosti Slovenske vojske, nato pa skupaj z njim in obrambnim ministrom Erjavcem predvidoma stopila tudi pred javnost. A po pričakovanjih se ocena pripravljenosti Slovenske vojske ne bo mogla bistveno razlikovati od lanske ali predlanske, ko je bila vojska ocenjena kot zadostno pripravljena le na delovanje v miru, ne pa tudi za delovanje v vojnih razmerah.
Kadrovski primanjkljaj vedno večji
Vojska pa tudi ne more biti pozitivno ocenjena, ker nima zadostno popolnjenih enot. Kadrovska krvna slika je iz dneva v dan slabša, trenutno so po uradnih podatkih v vojski zaposleni le 6603 pripadniki, neuradno pa je število že nižje od 6600, kar pomembno odstopa od uradnega kadrovskega načrta vlade (7254 pripadnikov). A bistva problemov ne more rešiti vojska sama, temveč potrebuje pomoč in izdatno podporo vladajoče politike, ki je odgovorna tako za pridobivanje kadrov kot za izgradnjo zmogljivosti. Kot je znano, se pri nabavah opreme za vojsko v političnih mlinih nenehno zatika, pri popolnjevanju vrst pa si je vladna garnitura pod taktirko Marjana Šarca zadala nalogo za kadrovske okrepitve.
Vire mora zagotavljati oblast
Po imenovanju na položaj načelnice generalmajorka Alenka Ermenc še ni spregovorila za noben medij. Zato pa je njen predhodnik Alan Geder politiki in splošni javnosti poslal več sporočil, da se pripravljenost vojske in posledično ocene ne bodo mogle izboljšati, če politika ne bo odločno pripomogla pri novačenju vojaškega kadra in izgradnji zmogljivosti. "Resursi so edina stvar, ki jo mora zagotavljati oblast, torej vlada. Pridobivanje kadrov teče prek obrambnega ministrstva, pri čemer mi maksimalno pomagamo po svojih močeh in zmožnosti. Zagotavljanje financ pa je v rokah celotne vlade," je dejal pred natanko letom dni v intervjuju za Večer. Prav tako je v pomembni meri v rokah vlade nabava opreme za izgradnjo zmogljivosti.