Vladni odbor za državno ureditev in javne zadeve je v dokončni obravnavi potrdil uvrstitev dveh projektov Slovenske vojske v veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Gre za projekta nadgradnje zrakoplovov Slovenske vojske in nakupa brezpilotnih letalnikov belin-V.
V okviru prvega projekta je načrtovana vgradnja navigacijsko-komunikacijske opreme, s katero bodo zamenjali tehnološko zastarelo opremo, s tem pa povečali uporabnost in varnost letenja ter zagotovili operativnost zrakoplovov. Projekt, ki se bo predvidoma končal v letu 2023, tako zajema nadgradnjo radijskih sredstev v letalih pilatus PC-9M. Vrednost projekta je 1,18 milijona evrov z davkom na dodano vrednost. Drugi projekt pa predvideva nakup dveh brezpilotnih letalnih sistemov (BLS) belin-V, s čimer bo po navedbah Ukoma izboljšana operativnost taktičnih enot BLS, učinkovitost izvajanja operativnih nalog, vojaškega izvidovanja in opazovanja ter nadzora iz zraka: "Cilji investicije so zagotavljanje izvidniške zmogljivosti Slovenske vojske, večja operativnost vojaških taktičnih enot in možnost povečanja zmogljivosti sodelovanja oziroma podpore Slovenske vojske drugim državnim organom v primeru naravnih nesreč." Izhodiščna vrednost projekta je 1,34 milijona evrov z davkom na dodano vrednost.
Kot smo že poročali, je minister za obrambo Marjan Šarec pred kratkim z nemško kolegico Christine Lambrecht podpisal tudi pismo o nameri glede pristopa Slovenije k iniciativi Zaščita evropskega neba, ki predvideva krepitev Natovih zračnih in raketnih zmogljivosti v Evropi. V projektu, ki ga vodi Nemčija, bo sicer sodelovalo 15 držav. V skladu z zavezami iz koalicijske pogodbe pa je vlada Roberta Goloba napovedala odstop od nakupa 45 oklepnikov 8x8 Boxer, prav tako bodo do konca leta ponovno ovrednotili vse investicije v Slovensko vojsko, ki jih je načrtovala prejšnja vlada.
Slovenija in Hrvaška krepita vojaško sodelovanje
Ta teden je bil na dvodnevnem uradem obisku v Sloveniji hrvaški obrambni minister dr. Mario Banožić. Kot so sporočili z Ministrstva za obrambo, je bil obisk namenjen krepitvi dvostranskega in regionalnega sodelovanja na obrambnem in vojaškem področju. "To je pomembno predvsem pri skupnem usposabljanju in skupnih vojaških vajah, saj tako krepimo našo povezljivost tudi v zavezništvu," je ob tem ocenil slovenski obrambni minister Marjan Šarec, ki se je ob tem Banožiću tudi zahvalil za pomoč hrvaških letal pri gašenju julijskega požara na goriškem Krasu.