Po četrtkovi več kot osemurni razpravi na odboru za obrambo, ki je z desetimi glasovi za in petimi proti potrdil predlog zakona o investicijah v Slovensko vojsko (SV), je o pomembnosti nabav danes spregovoril načelnik generalštaba SV Robert Glavaš. "780 milijonov evrov je denar, ki je potreben za eksistenco SV," je poudaril prvi med vojaki in opomnil, da so pred njimi naloge, ki jih kot nosilci obrambnega sistema v SV morajo izvajati v skladu z zakonom, ustavo in zavezami do zavezništva. "V zadnjih desetih letih je bilo v SV sila malo investiranega, če govorimo o nabavi nove opreme, kar pomeni, da so zahteve SV iz dneva v dan večje tako doma kot v tujini," je povedal in še ocenil, da predvideni vložek niti ni dovolj za ves primanjkljaj.
Obetajo si široko politično podporo
Gre za investicije, ki bi jih morali izpeljati že mnogo prej, danes pa bi se morali pogovarjati o tem, "ali smo vse to integrirali in uspešno uporabili". Kot smo poročali, vladni načrt, ki v opoziciji razburja zlasti Levico in vzbuja dvom v LMŠ, predvideva vložke v sedmih skupinah za obdobje naslednjih šest let. Ena od skupin predvideva nabavo dveh helikopterjev in transportnega letala, druga nabavo oklepnih vozil 8x8 in 4x4, tretja informacijske tehnologije, vezane na hibridno delovanje, ne nazadnje pa še investicije v opremo vojaka in oklepna sredstva.
Brez dovolj številčnega kadra prav tako ne bo šlo
Načrt, kako pridobiti dovolj mladih
A zadrževanje odliva pripadnikov ne odpravlja največje razpoke v kadrovski sliki, to je premajhen priliv novega kadra. Za novačenje mladih kandidatov imajo v načrtu več aktivnosti, tudi skrajšanje procesa zaposlovanja, tako imenovano "zaposlitev v SV v sedmih dneh". Pripravljajo tudi ukrepe s področja izobraževanja: "Višja podčastniška šola je pred vrati, želja je, in upam, da nam bo v naslednjem šolskem letu uspelo, da bomo imeli prve diplomante." V pripravi je še vojaški modul, ki bi bil del določenih slovenskih fakultet, denimo fakultete za strojništvo, logistiko, elektrotehniko, tudi fakultete za družbene vede. Kandidat za bodočega častnika bi študiral na svoji smeri, v šestem semestru pa poslušal predavanja iz vojaških vsebin. Ob diplomi bi štipendist pridobil čin poročnika, prve častnike pa bi lahko v sistem dobili že pri 23 letih, ne pa 30, kot je to praksa danes.